Události týdne

17. března 2003, 00:00 - (red)
17. března 2003, 00:00

Pondělí V týž den, kdy byly ohlášeny výsledky "unijního" referenda na Maltě (53 % voličů hlasovalo pro vstup do EU), vedení KSČM oznámilo, že vzhledem k řadě okolností, zejména "nepřipravenosti" země občanům nedoporučí hlasovat pro vstup do Evropské unie.

Pondělí

V týž den, kdy byly ohlášeny výsledky „unijního“ referenda na Maltě (53 % voličů hlasovalo pro vstup do EU), vedení KSČM oznámilo, že vzhledem k řadě okolností, zejména „nepřipravenosti“ země občanům nedoporučí hlasovat pro vstup do Evropské unie.

Spotřebitelské ceny v ČR republice byly podle ČSÚ v únoru o 0,4 procenta nižší než před rokem a již druhý měsíc se tak pohybují v deflačním pásmu.

Míra nezaměstnanosti se v únoru nezměnila a zůstala na rekordních 10,2 procenta, kam se vyšplhala v lednu. V únoru bylo podle ČSÚ bez práce 538 tisíc lidí, tedy o necelou tisícovku lidí méně než v lednu.

Úterý

Policejní vyšetřování ukázalo, že mobilní telefony poslanců Tlustého a dalších odposlouchávány nebyly. S největší pravděpodobností šlo o technickou závadu. Poslanci se ale neuklidnili a konkrétně Vlastimil Tlustý hodlá žalovat Eurotel.

Vysokoškolští učitelé se chystají vstoupit do stávky kvůli nízkým platům. Ta by měla proběhnout ve dnech, kdy jsou plánovány přijímací zkoušky. Podle pedagogů je to jediné období v roce, kdy se společnost o vysoké školy zajímá.

Skupině firem kolem televize Nova se loni podle předběžných výsledků zvýšil zisk i příjmy z reklamy. Celkové tržby, na nichž se z více než 96 procent podílejí příjmy z reklamy, vzrostly o 336 milionů korun na 4,575 miliardy korun.

Středa

Vláda schválila novelu zákona o praní špinavých peněz, rozšiřující řady profesí (např. advokáti, notáři, účetní a soudní exekutoři), které musí hlásit podezřelé transakce. Projít však musí ještě poslaneckou sněmovnou. Platit bude od letošního července.

Čtvrtek

Proti vojenskému zásahu v Iráku a svržení Saddáma Husajna je 71 % obyvatel ČR. Pouze pětina obyvatel se přitom myslí, že taková akce přispěje k potlačení terorizmu. Válka proti Iráku má nejvíce příznivců mezi přívrženci ODS a KDU-ČSL.

Po tažení proti tabákové reklamě se vláda chystá i na samotné kuřáky a také obchodníky. Návrh zákona, který předložila ministryně Součková, počítá se značnými postihy za kouření na nepovolených místech (např. zastávky MHD) či prodej cigaret a alkoholu mládeži.

České dráhy v letošním roce propustí zřejmě více než 2200 zaměstnanců, se kterými počítá dosud neschválený podnikatelský záměr. Snižovat početní stavy zaměstnanců by přitom podnik měl zejména v administrativě.

Pátek

Česká republika musí společnosti CME za znehodnocení její investice do TV NOVA zaplatit 353 mil. USD, tedy 10 mld. Kč. Na arbitrážním řízení v Londýně CME požadovala téměř 18 mld. Kč.

Pokud by se volby konaly v současné době, vyhrála by je ODS se ziskem 34,4 %. Hned za ní by se umístili komunisté s 22,3 % a ČSSD s 22, 2 % hlasů. Podstatně hůře by dopadli lidovci a US (8,5, resp. 4,7 %).

Průměrná mzda v ČR loni vzrostla na 15 707 korun, tedy více než o tisícovku. Průměrný Čech si tak podle ČSÚ vydělal o 7,3 procenta více než předloni, reálně mu mzda stoupla o 5,4 procenta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Tip: Chtějí po vás telefonní číslo kvůli registraci? Která SIM je pro to nejlepší?
Microsoftu se daří hlavně díky Office a cloudu. Zdvojnásobil zisk
Podíl používanosti Creators Updatu poprvé překonal Anniversary Update
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít