Události týdne

17. března 2003, 00:00 - (red)
17. března 2003, 00:00

Pondělí V týž den, kdy byly ohlášeny výsledky "unijního" referenda na Maltě (53 % voličů hlasovalo pro vstup do EU), vedení KSČM oznámilo, že vzhledem k řadě okolností, zejména "nepřipravenosti" země občanům nedoporučí hlasovat pro vstup do Evropské unie.

Pondělí

V týž den, kdy byly ohlášeny výsledky „unijního“ referenda na Maltě (53 % voličů hlasovalo pro vstup do EU), vedení KSČM oznámilo, že vzhledem k řadě okolností, zejména „nepřipravenosti“ země občanům nedoporučí hlasovat pro vstup do Evropské unie.

Spotřebitelské ceny v ČR republice byly podle ČSÚ v únoru o 0,4 procenta nižší než před rokem a již druhý měsíc se tak pohybují v deflačním pásmu.

Míra nezaměstnanosti se v únoru nezměnila a zůstala na rekordních 10,2 procenta, kam se vyšplhala v lednu. V únoru bylo podle ČSÚ bez práce 538 tisíc lidí, tedy o necelou tisícovku lidí méně než v lednu.

Úterý

Policejní vyšetřování ukázalo, že mobilní telefony poslanců Tlustého a dalších odposlouchávány nebyly. S největší pravděpodobností šlo o technickou závadu. Poslanci se ale neuklidnili a konkrétně Vlastimil Tlustý hodlá žalovat Eurotel.

Vysokoškolští učitelé se chystají vstoupit do stávky kvůli nízkým platům. Ta by měla proběhnout ve dnech, kdy jsou plánovány přijímací zkoušky. Podle pedagogů je to jediné období v roce, kdy se společnost o vysoké školy zajímá.

Skupině firem kolem televize Nova se loni podle předběžných výsledků zvýšil zisk i příjmy z reklamy. Celkové tržby, na nichž se z více než 96 procent podílejí příjmy z reklamy, vzrostly o 336 milionů korun na 4,575 miliardy korun.

Středa

Vláda schválila novelu zákona o praní špinavých peněz, rozšiřující řady profesí (např. advokáti, notáři, účetní a soudní exekutoři), které musí hlásit podezřelé transakce. Projít však musí ještě poslaneckou sněmovnou. Platit bude od letošního července.

Čtvrtek

Proti vojenskému zásahu v Iráku a svržení Saddáma Husajna je 71 % obyvatel ČR. Pouze pětina obyvatel se přitom myslí, že taková akce přispěje k potlačení terorizmu. Válka proti Iráku má nejvíce příznivců mezi přívrženci ODS a KDU-ČSL.

Po tažení proti tabákové reklamě se vláda chystá i na samotné kuřáky a také obchodníky. Návrh zákona, který předložila ministryně Součková, počítá se značnými postihy za kouření na nepovolených místech (např. zastávky MHD) či prodej cigaret a alkoholu mládeži.

České dráhy v letošním roce propustí zřejmě více než 2200 zaměstnanců, se kterými počítá dosud neschválený podnikatelský záměr. Snižovat početní stavy zaměstnanců by přitom podnik měl zejména v administrativě.

Pátek

Česká republika musí společnosti CME za znehodnocení její investice do TV NOVA zaplatit 353 mil. USD, tedy 10 mld. Kč. Na arbitrážním řízení v Londýně CME požadovala téměř 18 mld. Kč.

Pokud by se volby konaly v současné době, vyhrála by je ODS se ziskem 34,4 %. Hned za ní by se umístili komunisté s 22,3 % a ČSSD s 22, 2 % hlasů. Podstatně hůře by dopadli lidovci a US (8,5, resp. 4,7 %).

Průměrná mzda v ČR loni vzrostla na 15 707 korun, tedy více než o tisícovku. Průměrný Čech si tak podle ČSÚ vydělal o 7,3 procenta více než předloni, reálně mu mzda stoupla o 5,4 procenta.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít