Účtárna v centru Evropy

22. října 2010, 13:39 - ing. Marcela Alföldi Šperkerová
22. října 2010, 13:39

Investice ing.

Česká republika se stává světovou špičkou v investicích do center strategických služeb. Tvrdí to ve své analýze Infosys, jedna z největších světových společností v oboru informačních technologií a outsourcingu podnikových procesů. Sektor administrativních center již v tuzemsku zaměstnává na třicet tisíc lidí a hodnota trhu letos dosáhne dvou miliard dolarů. Česko se podle analýzy dostalo do trojice nejlepších míst v Evropě pro centra strategických služeb. Předhání nás Polsko, kde je však hodnota tohoto sektoru navzdory čtyřikrát početnější populaci jen o málo vyšší než v Česku. Tamní investory totiž znepokojilo prohlášení vlády, že hodlá redukovat investiční pobídky.
K otevření poboček Česko dosud přilákalo světové koncerny, jako je IBM, DHL, Exxon Mobile, Skype, eBay či Tesco. Nejnověji letos v říjnu oznámil elektrotechnický gigant Siemens, že bude z Prahy a Ostravy zpracovávat veškerou účetní a personální agendu pro evropské země. V příštích dvou letech rozšíří dosavadní Centrum sdílených služeb o dalších 300 administrativních pozic z dnešních osmi set zaměstnanců.
Siemens tak potvrzuje, že Česko patří mezi atraktivní regiony. „Země je plně zapojena do evropských struktur, ekonomické prostředí je stabilní a infrastruktura vysoce rozvinutá. Pracovní trh nabízí dostatečné množství zkušených a jazykově vybavených zaměstnanců. Česko je pro Siemens zkrátka ideálním místem k podnikání,“ říká Stefan Waitzinger, ředitel divize sdílených služeb Siemensu v České republice.
Rovněž Infosys míní, že český trh podnikových služeb se nyní nachází ve vzestupné fázi. Během posledních let získal sektor praktické zkušenosti a odborné znalosti, což poskytlo pevnou základnu pro další rozvoj. „O lokality pro investice tohoto typu je v Česku velký zájem, zvyšuje se podnikatelská aktivita dodavatelů outsourcingových služeb, kteří již v tuzemsku působí. Infosys ČR právě začíná poskytovat služby v rámci tří velkých kontraktů s předními světovými společnostmi z farmaceutického oboru a IT. Ve středisku v Brně vznikne 300 nových pracovních míst pro odborníky,“ vysvětluje Rafal Drygala, ředitel české pobočky Infosys.
Z údajů agentury CzechInvest vyplývá, že jen letos v prvním pololetí vzniklo v zemi sedmnáct strategických center v hodnotě 327 milionů korun. Zaměstnají přes osm set lidí, z toho dvě pětiny vysokoškoláků. To je o hodně lepší poměr, než jakého dosahují klasické montovny v automobilovém či elektrotechnickém průmyslu, kde pracují především lidé s nižší kvalifikací.
Ještě před deseti lety mířilo do výroby bezmála sto procent všech investic. V roce 2008 ovšem počet průmyslových projektů jen o něco málo přesahoval třetinu. Od roku 1993 do administrativních center plynuly investice za více než 24 miliard korun. Patří přitom k sektorům, na něž se agentura CzechInvest zaměřuje. „Česko musí lákat společnosti, jež hledají kvalifikované zaměstnance a které vědí, že takové pracovníky je třeba patřičně zaplatit. Taková je naše cílová skupina, a proto také například otevíráme zastoupení pro skandinávské země, od něhož si slibujeme nové investice do náročných oborů, do vědy a výzkumu, do služeb a podobně,“ zdůrazňuje mluvčí CzechInvestu Štěpánka Filipová.
Hlavními lokalitami pro nové investice v sektoru podnikových služeb jsou Praha a Brno. Ostatně ve světovém žebříčku bezpečnosti investic zpracovaném společností Brown-Wilson Group získaly tyto regiony šesté místo. „Česká republika vyhrává hlavně díky množství kvalifikovaných pracovníků a své výhodné poloze ve středu Evropy. K hlavním přednostem českých pracovníků patří znalost cizích jazyků, odborné vědomosti a stále větší zkušenosti ze sektoru strategických služeb,“ upřesňuje analýza. Nejbezpečnější destinace pro outsourcing Pořadí*Město*Země
1. Singapur Singapur
2. Dublin Irsko
3. Santiago Chile
4. Krakov/Varšava Polsko
5. Toronto/Montreal Kanada
6. Praha/Brno Česko
7. Budapešť Maďarsko
8. Monterrey Mexiko
9. Peking Čína
10. Káhira Egypt
11. Bukurešť Rumunsko
12. Rejkjavík Island
13. San José Kostarika
14. Montevideo Uruguay
15. Mexiko Mexiko
16. Sofia Bulharsko
17. Bratislava Slovensko
18. Petrohrad/Moskva Rusko
19. Sao Paulo Brazílie
20. Buenos Aires Argentina

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Projekt otevřeného ne-x86 počítače žije. Talos II bude ještě letos, s IBM Power9 a za míň
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít