Účtárna v centru Evropy

22. října 2010, 13:39 - ing. Marcela Alföldi Šperkerová
22. října 2010, 13:39

Investice ing.

Česká republika se stává světovou špičkou v investicích do center strategických služeb. Tvrdí to ve své analýze Infosys, jedna z největších světových společností v oboru informačních technologií a outsourcingu podnikových procesů. Sektor administrativních center již v tuzemsku zaměstnává na třicet tisíc lidí a hodnota trhu letos dosáhne dvou miliard dolarů. Česko se podle analýzy dostalo do trojice nejlepších míst v Evropě pro centra strategických služeb. Předhání nás Polsko, kde je však hodnota tohoto sektoru navzdory čtyřikrát početnější populaci jen o málo vyšší než v Česku. Tamní investory totiž znepokojilo prohlášení vlády, že hodlá redukovat investiční pobídky.
K otevření poboček Česko dosud přilákalo světové koncerny, jako je IBM, DHL, Exxon Mobile, Skype, eBay či Tesco. Nejnověji letos v říjnu oznámil elektrotechnický gigant Siemens, že bude z Prahy a Ostravy zpracovávat veškerou účetní a personální agendu pro evropské země. V příštích dvou letech rozšíří dosavadní Centrum sdílených služeb o dalších 300 administrativních pozic z dnešních osmi set zaměstnanců.
Siemens tak potvrzuje, že Česko patří mezi atraktivní regiony. „Země je plně zapojena do evropských struktur, ekonomické prostředí je stabilní a infrastruktura vysoce rozvinutá. Pracovní trh nabízí dostatečné množství zkušených a jazykově vybavených zaměstnanců. Česko je pro Siemens zkrátka ideálním místem k podnikání,“ říká Stefan Waitzinger, ředitel divize sdílených služeb Siemensu v České republice.
Rovněž Infosys míní, že český trh podnikových služeb se nyní nachází ve vzestupné fázi. Během posledních let získal sektor praktické zkušenosti a odborné znalosti, což poskytlo pevnou základnu pro další rozvoj. „O lokality pro investice tohoto typu je v Česku velký zájem, zvyšuje se podnikatelská aktivita dodavatelů outsourcingových služeb, kteří již v tuzemsku působí. Infosys ČR právě začíná poskytovat služby v rámci tří velkých kontraktů s předními světovými společnostmi z farmaceutického oboru a IT. Ve středisku v Brně vznikne 300 nových pracovních míst pro odborníky,“ vysvětluje Rafal Drygala, ředitel české pobočky Infosys.
Z údajů agentury CzechInvest vyplývá, že jen letos v prvním pololetí vzniklo v zemi sedmnáct strategických center v hodnotě 327 milionů korun. Zaměstnají přes osm set lidí, z toho dvě pětiny vysokoškoláků. To je o hodně lepší poměr, než jakého dosahují klasické montovny v automobilovém či elektrotechnickém průmyslu, kde pracují především lidé s nižší kvalifikací.
Ještě před deseti lety mířilo do výroby bezmála sto procent všech investic. V roce 2008 ovšem počet průmyslových projektů jen o něco málo přesahoval třetinu. Od roku 1993 do administrativních center plynuly investice za více než 24 miliard korun. Patří přitom k sektorům, na něž se agentura CzechInvest zaměřuje. „Česko musí lákat společnosti, jež hledají kvalifikované zaměstnance a které vědí, že takové pracovníky je třeba patřičně zaplatit. Taková je naše cílová skupina, a proto také například otevíráme zastoupení pro skandinávské země, od něhož si slibujeme nové investice do náročných oborů, do vědy a výzkumu, do služeb a podobně,“ zdůrazňuje mluvčí CzechInvestu Štěpánka Filipová.
Hlavními lokalitami pro nové investice v sektoru podnikových služeb jsou Praha a Brno. Ostatně ve světovém žebříčku bezpečnosti investic zpracovaném společností Brown-Wilson Group získaly tyto regiony šesté místo. „Česká republika vyhrává hlavně díky množství kvalifikovaných pracovníků a své výhodné poloze ve středu Evropy. K hlavním přednostem českých pracovníků patří znalost cizích jazyků, odborné vědomosti a stále větší zkušenosti ze sektoru strategických služeb,“ upřesňuje analýza. Nejbezpečnější destinace pro outsourcing Pořadí*Město*Země
1. Singapur Singapur
2. Dublin Irsko
3. Santiago Chile
4. Krakov/Varšava Polsko
5. Toronto/Montreal Kanada
6. Praha/Brno Česko
7. Budapešť Maďarsko
8. Monterrey Mexiko
9. Peking Čína
10. Káhira Egypt
11. Bukurešť Rumunsko
12. Rejkjavík Island
13. San José Kostarika
14. Montevideo Uruguay
15. Mexiko Mexiko
16. Sofia Bulharsko
17. Bratislava Slovensko
18. Petrohrad/Moskva Rusko
19. Sao Paulo Brazílie
20. Buenos Aires Argentina

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít