Učně zajímají jen peníze

16. července 2007, 00:00 - admin
16. července 2007, 00:00

KAREL PALÁN, HOSTINEC U PALÁNŮ Teplé počasí je pro hostinského vždycky dobrá zpráva, spotřeba piva roste. Horké dny však přinesly havlíčkobrodskému hostinskému Karlovi Palánovi i kupu starostí. „S příchodem letní sezony je čím dál více potřeba takové té údržby kolem hospody.

KAREL PALÁN, HOSTINEC U PALÁNŮ

Teplé počasí je pro hostinského vždycky dobrá zpráva, spotřeba piva roste. Horké dny však přinesly havlíčkobrodskému hostinskému Karlovi Palánovi i kupu starostí. „S příchodem letní sezony je čím dál více potřeba takové té údržby kolem hospody. Když lidé sedí na lavičkách venku na zahrádce, tak to občas odnese plot nebo nějaká tyčka. A také mám teď problémy se stoly, jsou porýpané a odřené, musím je natřít,“ popisuje drobné peripetie Palán.

PRÁCE V HOSPODĚ MLADÉ NELÁKÁ

V létě také hostinský z Vysočiny bere obvykle na výpomoc brigádníky či učně. „Letos je to ale nějaké špatné. Vždycky se hlásila spousta zájemců, ale poslední dobou ti mladí nemají o práci v pohostinství moc zájem. Často se stává, že slíbí, že přijdou a nedají ani vědět, že si to rozmysleli a prostě nepřijdou. Nelíbí se mi také, že první, na co se ptají, je, kolik si vydělají peněz. O tom by se snad měli dohadovat, až když ukážou, co umí,“ stěžuje si hospodský.

V minulém díle jsme psali o tom, že se Karel Palán rozhodl nezaplatit poplatky Ochrannému svazu autorskému, přestože promítl na plátně svým hostům několik sportovních přenosů. „No, říkal jsem si, že na mě vlítnou, ale nikdo tu nebyl,“ je rád podnikatel. Kontroloři však přeci jenom přišli, a to z České obchodní inspekce (ČOI). „Udělali kontrolní nákup, všechno jsem měl v pořádku, ceny byly účtovány správně. Měl jsem radost z toho, jak to dopadlo,“ vypráví spokojeně.

**NA VLASTNÍ PIVOVAR NENÍ MÍSTO

Vraťme se ale ještě k pivu. Má Karel Palán nějaký speciální recept, aby mělo pivo dobrou chuť a říz? „Ve skladu máme chlazení. Trubky čistíme každý týden. Na tom, jak pohnout pípou a sklenicí, už se toho zase tolik nahnat nedá.“

A nepřemýšlel někdy o tom, že by svým hostům nabídl vlastní pivo z minipivovaru? „Několikrát. Nemám ho ale kam dát. A ta počáteční investice je tak velká, že bych to strašně dlouho dostával zpátky. V první řadě bych teď chtěl udělat to další ubytování. Přemýšlím o tom, jak by se přitom dala využít solární energie. Potřebuji totiž trochu snížit provozní náklady,“ prozrazuje Palán.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít