Učně zajímají jen peníze

16. července 2007, 00:00 - admin
16. července 2007, 00:00

KAREL PALÁN, HOSTINEC U PALÁNŮ Teplé počasí je pro hostinského vždycky dobrá zpráva, spotřeba piva roste. Horké dny však přinesly havlíčkobrodskému hostinskému Karlovi Palánovi i kupu starostí. „S příchodem letní sezony je čím dál více potřeba takové té údržby kolem hospody.

KAREL PALÁN, HOSTINEC U PALÁNŮ

Teplé počasí je pro hostinského vždycky dobrá zpráva, spotřeba piva roste. Horké dny však přinesly havlíčkobrodskému hostinskému Karlovi Palánovi i kupu starostí. „S příchodem letní sezony je čím dál více potřeba takové té údržby kolem hospody. Když lidé sedí na lavičkách venku na zahrádce, tak to občas odnese plot nebo nějaká tyčka. A také mám teď problémy se stoly, jsou porýpané a odřené, musím je natřít,“ popisuje drobné peripetie Palán.

PRÁCE V HOSPODĚ MLADÉ NELÁKÁ

V létě také hostinský z Vysočiny bere obvykle na výpomoc brigádníky či učně. „Letos je to ale nějaké špatné. Vždycky se hlásila spousta zájemců, ale poslední dobou ti mladí nemají o práci v pohostinství moc zájem. Často se stává, že slíbí, že přijdou a nedají ani vědět, že si to rozmysleli a prostě nepřijdou. Nelíbí se mi také, že první, na co se ptají, je, kolik si vydělají peněz. O tom by se snad měli dohadovat, až když ukážou, co umí,“ stěžuje si hospodský.

V minulém díle jsme psali o tom, že se Karel Palán rozhodl nezaplatit poplatky Ochrannému svazu autorskému, přestože promítl na plátně svým hostům několik sportovních přenosů. „No, říkal jsem si, že na mě vlítnou, ale nikdo tu nebyl,“ je rád podnikatel. Kontroloři však přeci jenom přišli, a to z České obchodní inspekce (ČOI). „Udělali kontrolní nákup, všechno jsem měl v pořádku, ceny byly účtovány správně. Měl jsem radost z toho, jak to dopadlo,“ vypráví spokojeně.

**NA VLASTNÍ PIVOVAR NENÍ MÍSTO

Vraťme se ale ještě k pivu. Má Karel Palán nějaký speciální recept, aby mělo pivo dobrou chuť a říz? „Ve skladu máme chlazení. Trubky čistíme každý týden. Na tom, jak pohnout pípou a sklenicí, už se toho zase tolik nahnat nedá.“

A nepřemýšlel někdy o tom, že by svým hostům nabídl vlastní pivo z minipivovaru? „Několikrát. Nemám ho ale kam dát. A ta počáteční investice je tak velká, že bych to strašně dlouho dostával zpátky. V první řadě bych teď chtěl udělat to další ubytování. Přemýšlím o tom, jak by se přitom dala využít solární energie. Potřebuji totiž trochu snížit provozní náklady,“ prozrazuje Palán.

Mohlo by vás zajímat

Finance
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Vyřizování dětského pasu nenechávejte na poslední chvíli. Rychlopas se prodraží.
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
Auta
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní…
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Škoda vyrobila už šest milionů Octavií
Technologie
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Facebook ovládá celý svět. Má již 2 miliardy uživatelů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít