Učit se, učit se, učit se...

20. března 2011, 20:32 - Johanka Mrázová
20. března 2011, 20:32

M – B – A. Pokud si tato tři písmena můžete psát za jméno, je velká šance, že vám šéf výrazně přidá, povýší vás či že si sami najdete výrazně lepší místo, než máte. Vyplývá to z výzkumu publikovaného společností Insight.

Foto: Profimedia

Výzkum se zabýval zejména tím, nakolik si absolventi MBA v práci polepšili, jak se uplatňují na trhu práce a které další benefity jim získaný titul přinesl. Téměř polovina ze všech dotázaných 185 respondentů odpověděla, že titul MBA jim v zaměstnání pomohl – ať už jde o přímý postup na jejich kariérním žebříčku či o zvýšení respektu a prestiže u kolegů a obchodních partnerů. René Henc, Managing Partner ze společnosti Insight, přitom upozorňuje, že profesní skok vpřed byl mnohdy poměrně zásadní. „Pět procent dotázaných odpovědělo, že v rámci svého místa postoupilo ihned po absolvování MBA o dva stupně výš, 42 procent si pak polepšilo alespoň o jeden stupeň. Je zde sice stále ještě velká část absolventů, která odpověděla, že si nepolepšila, musíme si však uvědomit, že to velmi často byli členové top managementu, kteří ve skutečnosti neměli kam povýšit.

Zasloužený respekt

Nejde samozřejmě jen o název vaší pozice, ale hlavně o respekt a další možný rozvoj profesní kariéry,“ doplňuje ředitel CMC Graduate School of Business v Čelákovicích Tomáš Janča, který je také držitelem titulu MBA. „Když se absolventů s určitým časovým odstupem ptám, co jim program MBA přinesl, velmi často mi říkají, že to je právě ona zvýšená sebedůvěra a kariérní růst.“ To ostatně potvrdil i výzkum, když každý druhý dotázaný odpověděl, že i díky MBA získal atraktivnější zaměstnání. U absolventů CMC v Čelákovicích si tuto možnost vybralo dokonce 60 procent absolventů. Velkou výhodou MBA studia je také networking, tedy navazování osobních vztahů s významnými manažery během výuky.

Nadstandardní plat

Dotázaní absolventi v rámci průzkumu také odpověděli, že rok po dokončení studia měli na výplatní pásce v průměru o 15 procent více, než když na kurz MBA nastoupili. Pokud se na platy podíváme z delšího časového horizontu, je nárůst platů ještě výraznější. Pět let po dokončení kurzu vydělávají manažeři dokonce o 41 procent více. „Jestliže se zaměříme na typického manažera na střední pozici, který se přihlásil v roce 2004 na MBA, tak jeho plat rok po získání titulu byl už 46 tisíc a dnes vydělává 63 tisíc,“ prezentuje výsledky výzkumu projektový manažer společnosti Insight René Henc. Není divu, že více než 90 procent dotázaných manažerů odpovědělo, že času stráveného ve škole rozhodně nelitují.

Na špici

Ještě výraznější nárůst v absolutních částkách je pak patrný u těch, kteří se po absolvování kurzu stali součástí nejvyššího managementu firem. Při nástupu do kurzu v roce 2004 vydělávali tito manažeři průměrně 58 tisíc korun, dnes jejich mzda dosahuje téměř 100 tisíc. Přesto se ale nedá dívat na MBA jako na něco, co automaticky zvýší částku na vaší výplatní pásce. „MBA je něco, co vás profesně posouvá dál. To, že je s tím velmi často spojeno vyšší platové ohodnocení, je vcelku logické. Rozumně chovající se společnosti vědí, že základ jejich úspěchu je v kvalitních zaměstnancích, o které se musí starat – a to ať už jde o motivující finanční ohodnocení, možnost kariérního růstu či další benefity například ve formě školení a různých kurzů, které zaměstnanci ocení,“ podotýká ředitel CMC Graduate School of Business v Čelákovicích Tomáš Janča.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít