Účinná obrana je možná

11. června 2008, 14:01 - Eva Cigánková
11. června 2008, 14:01

Dovoz padělků

Evropské země jsou destinací, kam přicházejí zásilky ze zemí třetího světa. Ty obsahují zboží, které se až nápadně podobá výrobkům zapsaným v příslušných registrech průmyslových vzorů, ochranných známek a jiných práv duševního vlastnictví.
S přibližováním našeho hospodářství Západu je v současné době místem odbytu pirátských výrobků i česká ekonomika. S ohledem na množství dováženého zboží, které dosahuje až několika set tisíc kusů, je evidentní, že nejde o dovoz sloužící k osobní spotřebě adresátů zásilek.

Situace v Česku

Firmy, jimž je zboží adresováno, jsou většinou bez minulosti a s cizokrajnými názvy. Jejich jednatele nelze až na výjimky v sídle zapsaném v obchodním rejstříku zastihnout. Odesílateli zásilek podezřelých z porušování práv duševního vlastnictví pak jsou společnosti sídlící v asijských zemích, u nichž je problémem nejen zjistit právní formy a ověřit vlastnické struktury, ale i prokázat jejich existenci. Většinou jde o více či méně zdařilé padělky a napodobeniny značkového zboží vyrobeného v Číně nebo v jiné asijské zemi a dovezené do Česka za cenu, která často nedosahuje nákladů zdejších výrobců. Následně si může český konzument koupit „zaručeně“ značkové boty, oblečení, elektroniku nebo jiné spotřební zboží v prodejní síti - tedy nejen u asijských prodejců, ale i v běžných prodejních řetězcích nákupních center. Je proto nade vší pochybnost, že masivní dovozy padělaných značek vyvolávají u vlastníků práv duševního vlastnictví (ochranných známek, průmyslových a užitných vzorů, patentů a podobně) nutnost tuto situaci bezodkladně řešit.

Možnosti ochrany

Jaké jsou možnosti ochrany vlastníka práv duševního vlastnictví v případě, že jiný subjekt dováží napodobeniny výrobků? Právní rámec EU pro jednotlivé druhy obrany proti porušovatelům práv duševního vlastnictví vymezuje zejména směrnice Evropského parlamentu a Evropské rady 2004/48/ES o jejich dodržování. Ta byla zapracována do českého právního řádu zákonem č. 221/2006 Sb. o vymáhání práv k duševnímu vlastnictví a také pro členské státy EU bezprostředně závazným, evropským nařízením rady (ES) č. 1383/2003. Při prosazování práv duševního vlastnictví lze doporučit kombinaci několika řízení, která mohou v zásadě probíhat paralelně. Kromě trestního řízení může majitel práva duševního vlastnictví zahájit i soudní civilní, a to podáním žaloby k příslušnému soudu. Zároveň může probíhat řízení správní. A to z podnětu majitele práva duševního vlastnictví - popřípadě přímo příslušný správní orgán může takové řízení zahájit z úřední povinnosti.

Právní prostředky

Pokud jde o trestněprávní postih, jeho výhodou je, že jde o nejméně nákladný způsob obrany. Jednání porušovatele však musí naplňovat znaky některého z trestných činů uvedených v zákoně, například porušování průmyslových práv či těch k ochranné známce. Nebo například některého z trestných činů jednání nekalé soutěže. Trestní řízení však často nebývá kvůli jeho zdlouhavosti řešením nejefektivnějším. Civilní žalobou proti narušovatelům práv se lze domáhat několika nároků. Oprávněná osoba může žádat o určení, že byla porušena její práva, a aby porušovatel zanechal svého protiprávního jednání. Majitel práva může také žádat náhradu vzniklé škody i zničení zboží. Do doby, než soud rozhodne o nároku oprávněné osoby, lze u něj požadovat i vydání předběžného opatření. Tím je dočasné řešení do vydání soudního rozhodnutí ve věci samé. Je tu však i Česká obchodní inspekce. Ta na základě zákona č. 634/1992 Sb. o ochraně spotřebitele kontroluje osoby, které prodávají, dodávají výrobky a zboží či poskytují služby na tuzemském trhu. V případě odhalení výrobků, jimiž jsou klamáni spotřebitele, může zajistit jejich zabrání nebo rozhodnout o jejich zničení.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít