Učíme se celý život

19. srpna 2009, 13:57 - Ivan Pilný
19. srpna 2009, 13:57

Glosa postaršího technokrata

Názory na úroveň našich škol se liší. Firmy si stěžují na nedostatečnou úroveň absolventů a nutnost jejich nákladného doškolování v praxi. Školy odmítají vyrábět na zakázku, která se navíc na pracovním trhu dynamicky mění. Do toho vstupují politicky a populisticky laděné kampaně pro a proti státním maturitám. Zamíchejte do této směsi ještě školné a guláš nejen volební je na světě.
Faktem zůstává, že kdo chce být úspěšný a konkurenceschopný na pracovním trhu, musí se učit celý život. Celoživotní vzdělávání je důležité nejen pro firmy a instituce, které nás zaměstnávají, ale zejména pro nás samé. Jak na to, aby tenhle proces byl nejen efektivní, funkční, ale v praxi využitelný? Čím dál tím více se prosazuje model smíšeného vzdělávání. Je to kombinace přímé výuky lektorem, video- nebo audiovzdělávání, e-learningu a samostudia. V době krize, kdy každý šetří i na vlastních zaměstnancích, je kladen důraz na levnější formy neprezenční výuky. K dosažení praktických výsledků je třeba respektovat podobné zásady. Kromě absolvování jakéhokoli kursu je nutné ihned po návratu uplatnit alespoň nějaké poznatky v praxi. K tomu je třeba kromě vůle absolventa také prostředí, které tuto možnost dává. Praktický výsledek je třeba monitorovat a hodnotit, aby proces získávání dalších znalostí byl korigován zpětnou vazbou praxe.
Při samostudiu ať již čteného, audio- nebo videomateriálu hraje velkou roli prostředí. Musíte mít klid, abyste se soustředili. Je třeba dělat přestávky přizpůsobené vašemu tempu. Důležitou roli hraje nábytek, akustika, barvy, osvětlení, teplota místnosti, občerstvení. Nesprávné nastavení těchto parametrů má velký vliv na výsledek. Výukové programy, které nerespektují chování studentů, jsou obvykle k ničemu. Je třeba opakovat, zastavovat, občas pobavit, nechat zahrát, shrnout, vyzvat k akci. Dobré video nebo e-learningové programy jsou zatím bohužel spíše výjimkou.
Důležitou součástí jakékoli výuky je networking. Je dobré využít možnosti seznámit se a komunikovat s lidmi, kteří mají podobné problémy, a vzájemně se obohacovat zkušenostmi ať již přímo nebo virtuálně. Bohužel nebo bohudík se musíme učit celý život a jsme to my, kdo by měl tenhle proces řídit a ovlivňovat.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery?…
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Technologie
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Člověk převlečený za sedadlo? Ito je při vývoji autonomních vozů potřeba
Změřte si rychlost internetu
Google nakonec koupí jen část HTC. Na Tchaj-wan za to pošle 1,1 miliardy dolarů
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít