Učebnice pro Bártu

25. května 2012, 12:16 - Blahoslav Hruška
25. května 2012, 12:16

Lance Secretan vede koučink až na samu hranici východní mystiky

Když se Vít Bárta v interním dokumentu Věcí veřejných označil za supergurua, leckomu možná vytanula na mysli filozofie podomních obchodníků, kteří se vypracovávají na vrchol tím, že za ně pracuje čím dál vyšší pyramida prodejců. Systém vůdcovství může mít sice hodně společného se zbytnělým egem, ale na druhou stranu platí za jednu z metod koučinku, která má zanalyzovat skryté potenciály a zlepšit řízení firmy. S podloudným zacházením se zaměstnanci to nemá nic společného. Naopak, ambiciózní a „nabuzený“ šéf kolem sebe často šíří auru spokojenosti, a „neviditelně“ tak zvyšuje výkon firmy. Vít Bárta své inspirační zdroje sice neodhalil, kdyby měl ale tehdy po ruce příručku Probuď sebe, nadchni druhé, změň svět (The Spark, the Flame and the Torch) britského gurua Lance Secretana, jistě by po ní býval sáhl.
Číst podobné návody ke šťastnějšímu (firemnímu) životu není jednoduché. Na rozdíl třeba od detektivek, které je možné otevřít bez předchozího varování, se četba Lance Secretana úplně nepoučeným laikům nedoporučuje. Nejprve je totiž třeba si zvyknout na určitou manýru, s níž autor ke čtenáři přistupuje. Pokud jen trochu pozměníme začátek českého titulu knihy, dostaneme výzvu „Probuďte se“, což je, jak známo, ústřední věstník Svědků Jehovových. Také v Secretanových knížkách se to hemží Posláním, Bytím a LÁSKOU, to vše s rušivým velkým písmenem. Snad aby podtrhl výjimečnost knihy, kterých jsou jinak na trhu desítky, má na své ústřední metody (JEDEN Sen, Castle, Inspirativní vedení) copyright, a text se tak hemží nezbytnými písmeny „R“ v kroužku, která prodávají vlastní produkt. Jednotlivé kapitoly jsou také prokládány jakýmisi výpisky z četby – krátkými citáty autorů, jejichž rozpětí sahá od jogínského mystika Pataňdžaliho až po pragmatického politika Ronalda Reagana.

Učitel a jeho úkoly

Secretanovi nelze upřít, že je ve vytváření svých produktů zběhlý. Probuď sebe, nadchni druhé, změň svět je jeho celkově jedenáctou knihou a sedmou v pořadí, kterou vydal vlastním nákladem. Svým způsobem je to završující dílo. „Tuto knihu považuji za ,mistrovskou práci‘, protože zde poprvé integruji všechny předchozí myšlenky do ucelené ,velké teorie‘ o inspirování lidí, organizací i světa,“ píše autor. Tomu odpovídá i cíl knihy. Ne už nějaký koučink a lepší nástroje firemní politiky, ne rady, jak jít na zaměstnance, aby z nich něco společnost skutečně měla, ale kompletní přeprogramování uspěchaného životního cyklu. Secretan slibuje, že čtenáři pomůže „oživit vlastní život, znovu si definovat sny a svoji existenci naplnit novým nadšením“. Metodou je především úkolování čtenáře. Kniha tak rozhodně není konzumní čtení do autobusu. Secretan jako přísný učitel přímo vyžaduje vyplňovat kolonky – tu chce vědět osobní hrozbu nebo řešení, jinde osudové prohlášení nebo charakterové vyjádření. Nejde tedy o pouhé čtení, ale formu tiché komunikace se sebou samým. Autor se samozřejmě čtenářovy vpisky do knížky nikdy nedozví. Na druhé straně jimi na dálku může umocnit skutečnou podstatu svého učení – rozložit si celý pracovní i osobní svět na prvočinitele v podobě definování problémů a jejich ubíjení vsugerovanými jásavými představami o „láskyplné planetě“ inspirativních lidí. Jejich společenství je skupinou „probuzených“ individuí, těch, kteří v sobě už mají onu Jiskru z anglického titulu knihy. „Sloužit těm, které vedeme, musíme stejně nakonec my sami,“ uzavírá Lance Secretan.

Mystika místo koučinku

„Sedmdesát procent koučů vykonává svou praxi po telefonu nebo e-mailu,“ píše autor. Sám mezi ně rozhodně nepatří. Rodák z britského Amershamu totiž nepatří ani mezi kouče, alespoň ne mezi takové, které známe z Česka. Jeho teorie i praxe se opírají o téměř mystické vytržení, ne nepodobné náboženskému rituálu. A nějak podobně se to má i s knihou Probuď sebe, nadchni druhé, změň svět. Pokud přistoupíme na podivný jazyk mouder a pouček, které jsou nepřeložitelné do každodenní řeči, pak může být Secretanova kniha inspirací a pravděpodobně se podaří sem tam nějakou tu jiskru předat dál. Křesat ji ze sebe za každou cenu by ale bylo zbytečné.

===== The Spark, the Flame and the Torch: Inspire Self. Inspire Others. Inspire the World

Probuď sebe, nadchni druhé, změň svět. Nový model rozvoje vůdčích osobností a inspiračního vedení
Autor Lance Secretan
Vydal Management Press, 2011
Rozsah 207 stran

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jaké je zadlužení českých domácností?
Nejzadluženější státy světa
Když v cizině nabouráme, nebo nám auto ukradnou
Srovnaní cen potravin, nápojů a taxi v nejoblíbenějších dovolenkových destinacích
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Auta
Bentley Continental GT Galene Edition je silniční jachta…
Suzuki Swift Sport nové generace se ukazuje na prvním obrázku. Atmosféra je minulostí
Jaguar XJR575: Nejrychlejší verze modelu XJ v historii zvládne až 300 km/h
BMW slaví 40. let řady 7 výroční edicí. Vznikne pouze 200 exemplářů
Test ojetiny: Ford Mondeo je už v letech a nabídka pěkných aut se zmenšuje
Technologie
Threadrippery budou nakonec bez chladiče. Možná jich nebude dost a další informace
Opera 48 developer přidává snímání webů. Nezvládne ale vyfotit celou stránku
Telegram 4.2 nabízí přepracovaný editor fotografií a samozničení multimédií po zobrazení
Které funkce budou odebrány z Windows 10 Fall Creators Update?
Seagate se vrací na trh běžných SSD, s diskem Nytro 141 pro PC, NAS a levné servery
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít