U zákazníků stále vede Škoda Fabia

25. dubna 2005, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK
25. dubna 2005, 00:00

Na českém trhu se v prvním čtvrtletí prodávala nejlépe Fabia. V závěsu se držela Škoda Octavia. Nejúspěšnějším zahraničním modelem je Renault Thalia. Od ledna do března se na českém trhu zaregistrovalo 234 modelů osobních automobilů a 186 modelů malých užitkových vozů.

Na českém trhu se v prvním čtvrtletí prodávala nejlépe Fabia. V závěsu se držela Škoda Octavia. Nejúspěšnějším zahraničním modelem je Renault Thalia.

Od ledna do března se na českém trhu zaregistrovalo 234 modelů osobních automobilů a 186 modelů malých užitkových vozů. Přitom absolutně nejvíce, 97 modelů, patří mezi malá užitková vozidla od dvou do tří tun celkové hmotnosti. Následuje kategorie velkoprostorových osobních automobilů s 58 modely a třetí jsou malá užitková vozidla do dvou tun.

Ze společné statistiky Sdružení automobilového průmyslu a Svazu dovozců aut vyplývá, že více než 500 registrací zaznamenaly během letošních prvních tří měsíců kromě výše zmíněných již jen modely Opel Astra, Dacia Logan a Škoda Superb. První desítku nejprodávanějších modelů pak ještě doplňují Hyundai Getz, Toyora Yaris a Volkswagen Golf.

PRODEJ AUT SPÍŠE STAGNUJE

V Česku se od začátku letošního roku zaregistrovalo celkem 27 844 nových osobních automobilů, což je o tři procenta méně než ve stejném období loňského roku, a 7023 nových lehkých užitkových automobilů. To je naopak o přibližně 26 procent více než loni.

Zhruba 46procentní podíl na trhu nových osobních aut má firma Škoda Auto, která letos zaregistrovala 12 817 vozů. Další místa na žebříčku patří značkám Renault, Volkswagen, Peugeot a Ford. Mezi užitkovými vozy si nejlépe vedou Volkswagen, Ford, Renault, Peugeot a Škoda. Alarmující je, že stále roste dovoz ojetin. „Nesvědčí to o tom, že by se náš automobilový trh vyvíjel směrem k ozdravění z hlediska zvýšení technické úrovně vozidel, snížení zátěže životního prostředí i snížení budoucích nákladů spojených s likvidací autovraků,“ prohlásil zástupce Svazu dovozců Lubomír Tvardík.

TRVÁ ZÁJEM O MALÉ VOZY

Podle Tvardíka využívá většina lidí levných hypoték a ušetřené peníze vkládá místo do nákupu nového automobilu do bydlení. „Navíc jsou snadno dostupné spotřebitelské úvěry, takže lidem zřejmě nezůstávají peníze na nákup auta na splátky,“ domnívá se Tvardík. Možná i proto přetrvává zájem o malé vozy. Právě automobily této kategorie jsou na českém trhu nejprodávanější.

SROVNÁNÍ REGISTRACÍ NEJPRODÁVANĚJŠÍCH MODELŮ

(v kusech)

Model1. čtvrtletí 20051. čtvrtletí 2004
 Škoda Fabia8034 8967 
 Škoda Octavia4169 2994 
 Renault Thalia1060  504 
 Peugeot 206766 911  
 Opel Astra653 179 
 Dacia Logan512 
 Škoda Superb508 458 
 Hyundai Getz485 653 
 Toyota Yaris453 567  
 VW Golf446 493 

Pramen: SDA 

CO CHTĚJÍ PODNIKATELÉ

Při součtu osobních a užitkových aut se letos zaregistrovalo pouze o 1,6 procenta více aut než loni. Podle odborníků stále trvá trend, že fiada podnikatelů registruje osobní vozy jako užitkové, čímž si pak může odepsat DPH. 

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít