U jakých nebankovních společností si nepůjčovat?

09. prosince 2009, 03:13 - <a href="http://www.nasepenize.cz">NašePeníze.cz</a>
09. prosince 2009, 03:13

Především v předvánočním čase je velmi důležité připomenout si, jakým způsobem se chovat v případě, že si chceme půjčit peníze u některého z poskytovatelů úvěrů nebo půjček.

Autor: Martin Siebert

Podle srovnání podmínek poskytování půjček u vybraných nebankovních společností si sami udělejte obrázek, kde si rozhodně nepůjčovat.

V červnu až srpnu 2009 provedlo Sdružení SPES průzkum nebankovních subjektů na finančním trhu v České republice. V jeho rámci bylo zkoumáno celkem 14 firem nabízejících nebankovní půjčky, a to:

ACM Money, Asterie, Cetelem, Cofidis, Český triangl, ČFÚ – ČFP, Euro Benefit, Ferratum, Finpomoc, Home Credit, Myerson, Profi Credit, Provident Financial, Smart Finance.

Na základě provedeného průzkumu a na základě několikaleté poradenské praxe, lze říci, že se podmínky jednotlivých společností poměrně zásadně liší.

U koho si půjčit?

Na jedné straně zde existují společnosti, které jsou poměrně silně dozorovány, mají etické kodexy, které se zavázaly dodržovat a jejich úvěry jsou poskytovány na základě daných pravidel. Takové společnosti jsou většinou například členy České leasingové a finanční asociace (ČLFA). Ze zkoumaných subjektů mezi takové patří: Cetelem, Cofidis, Home Credit, Profi Credit a Provident Financial.

Na trhu působí i další společnosti (a to nejenom ty v průzkumu obsažené), které při poskytování úvěrů nepoužívají vždy standardní postupy. Tyto společnosti lze rozdělit do tří kategorií:

1) Společnosti, které půjčují pouze na základě zástavního práva k nemovitosti. Jedná se o společnosti, které poskytnou úvěr jen osobě, která vlastní byt či dům. Tyto společnosti se nezajímají o příjmy, tedy ani o schopnost splácet pohledávku.

2) Společnosti, které půjčují bez ohledu na příjem. Jedná se o společnosti, které nabízejí úvěry i nezaměstnaným, lidem bez příjmů. Tyto společnosti nenahlížejí do registrů a jde jim o tzv. trvale udržitelný dluh, kdy sankce a úroky z prodlení jsou tak vysoké, že jejich splácení je pro lidi bez příjmu téměř nemožné.

3) Firmy, které nabízejí možnost oddlužení či přeúvěrování dluhů. Tyto společnosti využívají tísně jednotlivých domácností. Jejich příjmy spočívají v pravidelných měsíčních poplatcích za zprávu pohledávek. Také se jedná o společnosti, které nabízejí úvěry, s tím že zájemce o úvěr zaplatí poplatek v řádu tisíců korun, který si společnost účtuje za přezkoumání toho, zda zájemce splňuje podmínky pro získání tohoto úvěru. V praxi se setkáváme s tím, že 99% klientů podmínky nesplní, ovšem vysoké poplatky musí společnosti uhradit.

Buďte proto vždy obezřetní, s jakou společnosti jednáte. Velmi důležité je vybrat si známého a velkého věřitele, jehož podmínky jsou nějakým způsobem dozorovány, např. již zmíněnou Českou leasingovou a finanční asociací.

Nyní nabízíme několik srovnávacích tabulek podle různých kritérií. Zařazeny jsou vždy ty společnosti, u kterých je srovnání možné.

1. RPSN a přeplacení

Pokud uzavíráte úvěr, zjistěte si, jak je Váš úvěr drahý. K porovnání má sloužit údaj RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů, která má ukázat je váš úvěr drahý za jeden rok.

Uvádění správné výše RPSN je vyžadováno zákonem 321/2001 Sb. o některých podmínkách sjednávání spotřebitelského úvěru. Řada společností poskytující půjčky a úvěry však ve svých materiálech uvádí nesprávnou výši RPSN, což je v rozporu s tímto zákonem. Ze zkoumaných poskytovatelů společnost Myerson ve svých materiálech údaj o RPSN dokonce neuvádí vůbec.

V rámci průzkumu byla provedena analýza RPSN, na které chceme ukázat, že samotné RPSN by nemělo být pro spotřebitele nejdůležitějším ukazatelem o ceně půjčky. Jeho výpočet je značně komplikovaný a výše RPSN se především odvíjí od výše půjčky, délky splacení a počtu splátek. Obecně platí, že čím menší částka půjčená na kratší dobu, tím je RPSN vyšší. To se potvrdilo i v případě u společnosti Ferratum. Při půjčce ve výši 1.000 Kč na 15 dní, dosáhlo RPSN 22 710 %.

Poměr výše RPSN a přeplacené částky u některých poskytovatelů nebankovních půjček.

Rada: Vždy si vynásobte počet měsíčních splátek s jejich výší. Tak nejlépe zjistíte, jak je Váš úvěr drahý.

2. Zajištění úvěru

Zajištění úvěru znamená, co se bude dít, když dlužník přestane splácet svůj závazek a jaký způsob vymáhání pohledávky bude následovat. Mnoho společností, mimo zkoumané subjekty, využívá institut ručitele, spoludlužníka, zajištění směnkami. Časté zajištění jsou srážky ze mzdy, rozhodčí řízení, které znamená mimosoudní vyrovnání sporu. Rozhodnutí rozhodce má stejnou váhu jako rozhodnutí soudu a je exekučně vykonatelné. Rozhodce je jakákoli osoba, starší 18 let, bezúhonná, způsobilá k právním úkonům a občan ČR.

Rada: Pokud nastane situace, že nejste schopni splácet svůj závazek, co nejdříve kontaktujte věřitelskou společnost a pokuste se nastalou situaci řešit. Pozdě anebo vůbec neřešená taková situace může mít pro vás fatální důsledky vedoucí ke ztrátě veškerého majetku.

Tabulka uvádí jednotlivé zkoumané firmy seřazené od nejméně výhodných pro klienta po výhodnější.

PoskytovatelZpůsob zajištění úvěruDalší způsoby zajištění úvěru
Profi CreditRozhodčí řízeníBiankosměnka
CetelemRozhodčí řízeníSrážky ze mzdy
Home CreditRozhodčí řízeníSrážky ze mzdy
ACM MoneyRozhodčí řízení
FerratumRozhodčí řízení
FinpomocRozhodčí řízení
Provident FinancialRozhodčí řízení
Smart FinanceRozhodčí řízení
CofidisSrážky ze mzdy

3. Sankce, úroky z prodlení a poplatky

Pokud se dostanete do problému, začíná se Váš úvěr navyšovat o další spojené poplatky. Kritériem mohou být úroky z prodlení, které se nejčastěji počítají za každý den prodlení. Ale může se také jednat o pokuty, které si jednotlivé firmy dále účtují. V tabulce jsou seřazeny společnosti od nejpřísnějších po ty, které případně své klienty sankcionují nejméně.

Rada: Vyhněte se takovým společnostem, které v případě i malého opoždění účtují velmi vysoké poplatky častokrát s cílem zmocnit se majetku dlužníka

Více na NašePeníze.cz.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít