Tyranosaurus Lech

16. dubna 2010, 13:37 - Luděk Bednář
16. dubna 2010, 13:37

Tragicky zesnulý polský prezident byl nekompromisním zastáncem západních hodnot

Polský prezident Lech Kaczyński, který 10. dubna zahynul u Smolenska při letecké havárii, jako by se minul s dobou. Jeho hodnoty, názory, zvyky a chování byly typické pro polskou střední třídu před druhou světovou válkou. Tato kultura přežila pokusy o vymýcení za nacistické okupace i za komunistického režimu, který po válce v Polsku pomáhala instalovat sovětská vojska. Tvrdohlavý, staromódní a odvážný právník Kaczyński zcela opovrhoval taktickým „doublespeakem“, jejž často používají současní evropští politici. Byl jedním z posledních, kdo se nebáli mávat vlajkou tradičních křesťanských hodnot západní civilizace. Velké sympatie za to u vládnoucí elity Evropské unie nezískal. Spíše pro ni byl zaostalým podivínem.
Kaczyńského zvolili prezidentem v roce 2005 na základě programu, jenž si dával za cíl odstranit korupci rozšířenou mezi bývalými komunistickými aparátčíky, kteří navzdory změně režimu v roce 1989 nadále ovládali polskou politiku. Společně se svým bratrem-dvojčetem Jarosławem, který se stal polským premiérem, pak dva roky tvořili konzervativní tandem vládnoucí Polsku. Prezident Lech polarizoval svými pravicovými postoji Polsko a dráždil zahraniční politiky obranou polských zájmů.
Lech Kaczyński vystudoval práva a od sedmdesátých let aktivně bojoval proti komunismu. Vstoupil do protikomunistického hnutí Solidarita a v roce 1989 se zúčastnil rozhovorů u „kulatého stolu“ s tehdejšími polskými komunistickými vůdci, jež vedly ke zhroucení komunismu v Polsku a nakonec i ve všech satelitních zemích Sovětského svazu. Po pádu berlínské zdi se Solidarita rozštěpila. K druhé, konzervativnější a katolické straně se připojil i Kaczyński. Zpočátku byl blízkým spolupracovníkem prvního polského postkomunistického prezidenta Lecha Wałęsy. Ten však Kaczyńského zavrhl poté, co začal nekompromisně požadovat zveřejnění svazků bývalé komunistické státní bezpečnosti a jejích agentů.
Po zvolení primátorem Varšavy v roce 2002 nechal Kaczyński vybudovat muzeum na památku Varšavského povstání za druhé světové války, ustavil komisi, jež měla stanovit ztráty za dobu, kdy Varšava byla pod kontrolou nacistů, a také zakázal pochod gayů hlavním městem Polska. V roce 2000 spoluzaložil stranu Právo a spravedlnost, jež prosazovala tradiční hodnoty katolické církve. Tato strana v roce 2005 zvítězila v parlamentních volbách. Její voliči věřili, že vybuduje v Polsku „čtvrtou republiku“ očištěnou od korupce a takzvaných „starých struktur“ složených z bývalých komunistických funkcionářů a byznysmenů, kteří vysávají běžné Poláky a z nichž se stala nová nomenklatura. V tomto ohledu se Polsko i díky úsilí Kaczyňského dostalo možná nejdál ze všech postkomunistických zemí a mohlo by pro ně být vzorem.
Kaczyński byl neochvějným stoupencem atlantické spolupráce. Podporoval snahu USA rozšířit NATO i o Ukrajinu a Gruzii a spatřoval v alianci ochranu před snahou Ruska získat zpět vliv ve střední a východní Evropě. Toto jeho úsilí znepokojovalo hlavní členské země EU, protože vyvolávalo napětí s nervózním Ruskem. Stejnou nedůvěru a ostražitost však projevoval i vůči odvěkému historickému nepříteli Polska na západě – Německu. Srovnával německo-ruskou dohodu o výstavbě ropovodu po dně Baltského moře se smlouvou Hitlera a Stalina o neútočení z roku 1939, v níž se dohodli na rozdělení Polska. Značně kritický byl i k EU, do níž Polsko vstoupilo rok před jeho zvolením hlavou státu, protože dle něho unie opouští své tradiční západní hodnoty. Vetoval rozhovory EU o smlouvě s Ruskem a dlouho nechtěl signovat Lisabonskou smlouvu. V říjnu 2009, během svého slavnostního podpisu pod „Lisabonem“, prohlásil, že EU zůstává unií suverénních národních států a měla by být otevřená přijetí nových členských zemí včetně států na Balkáně a Gruzie.
Proti Lechu Kaczyńskému lze mít výhrady, pravdou však zůstává, že takové tyranosaury Evropa potřebuje a smrt právě tohoto pro ni představuje obrovskou ztrátu. Doufejme, že nebyl posledním.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti,…
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Technologie
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít