Tyhle prachy smrdí

08. dubna 2014, 12:00 - Petr Weikert, Euro
08. dubna 2014, 12:00

Byly doby, kdy skandál s financováním dokázal ODS rozložit. Dnes už v podstatě není co rozkládat a potíže s milionem od dvaadvacetileté kadeřnice na mateřské vyřešili občanští demokraté tím, že je vrátí. Nikdo žádnou revoluci ve straně nevyvolal, do mrtvol se přece nekope. Přesto musí ODS ten vrácený milion mrzet. Stačí se podívat na stranické finance.

Miliony v trapu

Nebyla by to ODS, kdyby s trochou geneticky vrozené pýchy neprohlašovala, že peníze vrací s ohledem na onu mladou dámu a mediální tlak na ní, místo toho, aby férově přiznala, že tyhle prachy smrdí. Ale i tak je to úspěch a posun k lepšímu.

Finančně je to ale mínus, který zamrzí. ODS podle své finanční zprávy vloni hospodařila se ztrátou 14,5 milionu korun, předloni dokonce se schodkem 43 milionů korun. Kvůli potížím čeká stranu stěhování z moderní budovy na pražském Pankráci do levnějších prostor. Už před čtyřmi lety přitom musela prodat své sídlo na Jánském vršku v historickém centru Prahy za 139 milionů.

Daň za pýchu

A nebude lépe. ODS zužuje svůj stranický sekretariát a šetří, kde se dá. Po volebním neúspěchu totiž vyschl i pravidelný zdroj státních peněz za hlasy získané ve volbách. Podle letošních čísel partaj dostala od státu během loňského roku 84,5 milionu korun, což je dost velký skok oproti 119 milionům z roku 2012. A třeba na rok 2008, kdy do strany přiteklo skoro 200 milionů, mohou občanští demokraté jen vzpomínat. Ten finanční pád je vlastně daní za aroganci. ODS teď bude muset spoléhat na dary sponzorů. A také na to, že sponzoři budou důvěryhodní, a že pak nebude muset peníze vracet.

Rychlý prachy

Bude mimochodem zajímavé sledovat, co kadeřnice s tím vráceným milionem udělá. Jen blázen si může myslet, že patřil opravdu jí. V lepším případě ho jen předá manželovi, který podniká, a mohl být tím pravým sponzorem (pak je zvláštní, proč se tak hloupě maskoval). V horším případě bude ona dívčina doma trnout, kdy si pro peníze přijdou ti tajemní sponzoři, jimž dělala jen prostředníka a možná je ani sama nezná. A hlavně to pokušení nesmět si na ten milion sáhnout, když jsem na mateřské a peníze by se hodily…. Je to příběh jako z levné edice z výlohy trafiky. Stejně jako osud ODS.


Další články autora najdete zde:

Velká malá domů

Kalouskův budík

Pošťačky zvítězily

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít