Týden v technice: UPC zrychluje internet, nový mobilní telefon pro manažery

06. dubna 2009, 14:00 - Jan Handl
06. dubna 2009, 14:00

UPC zrychluje internet stávajícím zákazníkům. Český statistický úřed představil studii „Informační společnost v číslech 2009“. Jak jsou k internetu připojeny podniky? HTC představuje mobilní telefon pro příznice e-mailu. Evropská unie tlačí na snižování cen roamingu.

Autor: Profit

Internet od UPC rychlejší

Společnost UPC Česká republika od 1. dubna navýšila stávajícím zákazníkům rychlost internetového připojení. Dosavadní tarify nabízely rychlost mezi dvěma a dvaceti Mb/s, nyní má mít nejpomalejší připojení rychlost 10 Mb/s. Rychlost připojení se navýšilo zákazníkům, kteří loni v září setrvali u dřívějších nabídek. Původní cena přitom zůstala zachována. UPC tedy aktuálně nabízí dvě internetové služby: UPC 10M s rychlostí 10 Mb/s v příchozím (download) a 1 Mb/s v odchozím směru (upload), a UPC 20M s rychlostí 20 Mb/s v příchozím a 1,5 Mb/s v odchozím směru.

Jak jsou na tom Češi s využíváním moderních technologií?

Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil studii „Informační společnost v číslech 2009“. Ukazatele, které jsou v ní prezentovány, vypovídají o stavu informační společnosti v České republice a v zemích Evropské unie. Studie například uvádí, že v roce 2008 bylo v Česku aktivních 13,5 miliónu SIM karet, tzn. v přepočtu na sto obyvatel jedna z nejvyšších hodnot v rámci EU. Ve stejném roce bylo v Česku 1,9 miliónu vysokorychlostních přípojek k internetu (což je o 1,2 miliónu více než v roce 2005).Podíl podniků s připojením k internetu se v České republice v posledních třech letech nijak nezměnil a činí stále 95 %. V průběhu let se však významně mění způsob připojení podniků k internetu. V lednu 2008 bylo 79 % podniků připojeno vysokorychlostně, přičemž je maximální rychlost připojení k internetu u 68 % podniků vyšší než 2 Mb/s. Více ke studii naleznete zde: http://www.czso.cz/csu/redakce.nsfi/informacni_spolecnost_v_cislech_2009

E-mail kdykoliv a kdekoliv

Výrobce mobilních telefonů HTC připravil novinku určenou pro uživatele, kteří často potřebují vyřirovat e-maily. Model HTC Snap nabízí QWERTY klávesnici a funkci Inner Circle pro přednostní zobrazení nejdůležitějších e-mailů.

Nový smartphone je vybaven QVGA displejem. Úhlopříčka displeje má 2,4 palce, ve výbavě nového modelu je dvoumegapixelový fotoaparát, hudební a video přehrávač, GPS navigace, wi-fi a Bluetooth. HTC Snap pracuje ve všech čtyřech pásmech GSM a podporuje sítě třetí generace. V sítích 3G jsou podporovány datové přenosy HSDPA 7,2 Mbps. Do prodeje se HTC Snap dostane na vybraných trzích ve druhém čtvrtletí letošního roku, v druhém pololetí bude novinka dostupná po celém světě.

EU se dohodla na postupném snížení cen roamingu

Výbor stálých zástupců v Bruselu potvrdil dohodu na cenové regulaci roamingu na vnitřním trhu EU. Schválení revize nařízení o roamingu ve veřejných mobilních sítích slibuje zlevnění odchozích a příchozích hovorů a datových služeb. Výsledná dohoda přinesla kompromis mezi zájmy zákazníků a telekomunikačního průmyslu. Velkoobchodní ceny datového roamingu se během dvou let postupně sníží na polovinu. Maloobchodní ceny za odchozí hovory se mezi lety 2009 a 2011 budou postupně snižovat z 0,43 € až na 0,35 € a za příchozí hovory z 0,19 € až na 0,11 €.

Od 1. července budou nařízením o roamingu také nově regulovány ceny SMS. Za textovou zprávu zaslanou ze zahraničí zaplatí zákazníci 11 eurocentů, velkoobchodní cena takové SMS bude 0,04 €.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít