Týden v politice

10. února 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
10. února 2003, 00:00

Pondělí Od pondělí nemá Česká republika prezidenta. Václavu Havlovi skončil mandát v neděli o půlnoci a v té době také opustil pražský Hrad. Prezidentské pravomoci přebírají premiér Špidla a předseda poslanecké sněmovny Zaorálek. Učitelé všech stupňů jsou stále více nespokojeni se svými platy.

Pondělí

Od pondělí nemá Česká republika prezidenta. Václavu Havlovi skončil mandát v neděli o půlnoci a v té době také opustil pražský Hrad. Prezidentské pravomoci přebírají premiér Špidla a předseda poslanecké sněmovny Zaorálek.

Učitelé všech stupňů jsou stále více nespokojeni se svými platy. Učitelské odbory požadují zvýšení platů učitelů na 130 % jejich průměrné úrovně v České republice. Na Den učitelů, to je 28. března, vstoupí učitelé do stávkové pohotovosti.

Úterý

Stávka pražských tramvajkáků skončila fiaskem. Zjevně však nekončí rozbouřená situace v pražských Dopravních podnicích - nyní jde o hlavu ředitele Houfka.

Středa

ČR se hodlá angažovat v iráckých záležitostech a na konferenci irácké konference pravděpodobně vyšle svého zástupce. Podle náměstka ministra zahraničí Vondry tak ČR mj. získá cenné informace.

Čtvrtek

Prezidentské tanečky pokračují, někdy také v humorném duchu. Na světě jsou dva noví kandidáti: zástupci showbusinessu navrhují na prezidentský stolec Karla Gotta, hokejisté si zace vybrali Dominika Haška.

Po rezignaci Marie Bohaté má Český statistický úřad nového šéfa. Vláda jmenovala na její místo Jana Fischera, který právě po nástupu Bohaté v roce 2000 musel ČSÚ opustit kvůli údajným nedostatečným manažerským schopnostem.

Pátek

Strany vládní koalice se dohodly, že třetí kolo volby prezidenta se bude konat, a to 28. února. Koalice však stále nemá koho postavit proti Václavu Klausovi. Do hledání nového prezidenta se údajně mají zapojit opět i komunisté.

V minulém týdnu skončilo formulování definitivní verze smlouvy o přistoupení České republiky k EU. V tomto týdnu už také začne projednávání smluv Evropským parlamentem. K podpisu smluv má dojít v dubnu.

Vláda se rozhodla ztížit čerpání nemocenského pojištění, a to tím, že v prvním období nemoci bude výplata pojistného na firmách, kromě toho příjem v prvních dnech nemoci oproti současnému stavu sníží.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít