Týden v ekonomice

02. prosince 2002, 00:00 - (čtk)
02. prosince 2002, 00:00

Pondělí Česká republika bude moci v případě vstupu do Evropské unie vypovědět dosud platnou dohodu o celní unii se Slovenskem. Stejně tak bude moci učinit Slovensko, pokud vstoupí do Unie dříve než Česko. Vyplývá to ze změny smlouvy, kterou schválila vláda. V průměru o pět až šest procent zdraží od 16.

Pondělí

Česká republika bude moci v případě vstupu do Evropské unie vypovědět dosud platnou dohodu o celní unii se Slovenskem. Stejně tak bude moci učinit Slovensko, pokud vstoupí do Unie dříve než Česko. Vyplývá to ze změny smlouvy, kterou schválila vláda.

V průměru o pět až šest procent zdraží od 16. prosince sudové pivo Pražské pivovary. „Pro zákazníky hospod a restaurací to znamená, že za půllitr točeného piva zaplatí asi o 50 haléřů navíc,“ řekla mluvčí firmy Simona Krautová. Začátkem příštího roku Pražské pivovary přistoupí k mírné úpravě cen lahvového piva i piva v plechovkách.

Úterý

Od 1. dubna příštího roku by měla vzrůst spotřební daň z cigaret a lihu. Navrhuje to ministerstvo financí v novele zákona o spotřebních daních, kterou ještě do konce roku předloží ke schválení vládě. Podle navrhované novely by daň u nejprodávanějších cigaret měla vzrůst zhruba na 44 procent z nynějších 40 procent z ceny. Krabička cigaret značky Petra tak podraží o čtyři až pět korun. Daň za litr 100procentního lihu by se měla podle návrhu zvýšit na 265 korun ze 234 korun. Za půllitr běžné 40procentní lihoviny tak lidé zaplatí o osm korun navíc.

Ministerstvo financí navrhuje, aby daň z přidané hodnoty platili od 1. července příštího roku všichni podnikatelé, jejichž roční obrat přesáhne dva miliony korun. Současný limit je přitom tři miliony korun. Od stejného data chce ministerstvo zpřísnit pravidla pro vracení DPH zahraničním turistům. Změny jsou součástí návrhu novely zákona o DPH, který by ještě do konce roku měla projednat vláda

Středa

Česká republika uvolní obchod s hovězím masem, výrobky z něj a s chovnými zvířaty se všemi státy Evropské unie. „Toto rozhodnutí nabývá účinnosti od 1. prosince, s výjimkou Portugalska, Velké Británie a Severního Irska, pro něž platí uvolnění importu až od 1. ledna příštího roku,“ sdělil mluvčí ministerstva zemědělství Martin Severa. Rozhodnutí reaguje na nákazovou situaci nemoci šílených krav (BSE) v Evropě, dodal.

Čtvrtek

Desetihaléřové a dvacetihaléřové mince budou zřejmě v České republice platné pouze do konce května příštího roku, po tomto datu je již nebudou obchody přijímat. Vyplývá to z návrhu České národní banky. Podle návrhu by poté měli mít lidé možnost tyto drobné mince vyměnit v komerčních bankách následující rok, tedy až do konce května 2004. Dalších pět let pak bude drobné vyměňovat Česká národní banka. K návrhu se však ještě musí vyjádřit vláda.

Pátek

Základní podmínky privatizace Unipetrolu by měla vláda schválit počátkem ledna, řekl ministr průmyslu a obchodu Jiří Rusnok.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít