Tvrdíkova létající trafika

08. září 2003, 00:00 - MIROSLAV MELICHAR
08. září 2003, 00:00

BEZ VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ JMENOVALA STÁTEM OVLÁDANÁ DOZORČÍ RADA ČESKÝCH AEROLINIÍ BÝVALÉHO MINISTRA OBRANY JAROSLAVA TVRDÍKA DO ČELA TÉTO FIRMY. OFICIÁLNÍ PŘÍČINOU ODVOLÁNÍ DOSAVADNÍHO PREZIDENTA ČSA NEBYLY EKONOMICKÉ DŮVODY, ALE "DYNAMIZACE ROZVOJE" PODNIKU.

Bývalý ministr obrany se stal prezidentem ČSA

BEZ VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ JMENOVALA STÁTEM OVLÁDANÁ DOZORČÍ RADA ČESKÝCH AEROLINIÍ BÝVALÉHO MINISTRA OBRANY JAROSLAVA TVRDÍKA DO ČELA TÉTO FIRMY. OFICIÁLNÍ PŘÍČINOU ODVOLÁNÍ DOSAVADNÍHO PREZIDENTA ČSA NEBYLY EKONOMICKÉ DŮVODY, ALE „DYNAMIZACE ROZVOJE“ PODNIKU.

Událostí týdne se na domácí scéně stalo úterní jmenování exministra obrany Jaroslava Tvrdíka prezidentem ČSA. Předcházelo tomu odvolání dosavadního šéfa největších tuzemských aerolinií Miroslava Kůly a celého představenstva. O změnách rozhodli zástupci státu, kterému patří přes devadesát procent akcií ČSA. Jednání dozorčí rady o výměně vedení trvalo takřka čtyři hodiny. Vzhledem k tomu, že podle mezinárodních účetních standardů jsou aerolinky ziskovou firmou (zisk za první pololetí činil 120 milionů korun), nebyly důvody Kůlova odvolání ekonomické. Oficiálně stála v pozadí blíže neupřesněná „dynamizace rozvoje podniku“ a přechod na německý model řízení (ten spočívá především v posílení úlohy dozorčí rady). Na místě je připomenout, že v ČSA nedochází k odvolání úspěšného ředitele poprvé. Právě Kůla totiž před čtyřmi lety nahradil Antonína Jakubšeho, který dostal firmu z krize a přivedl ji k zisku. Také jeho stát z ne zcela jasných důvodů náhle odvolal a nepomohlo mu ani to, že za ním stála většina zaměstnanců. (V současné době je Jakubše prezidentem Aera Vodochody). Reakce politiků (kromě ČSSD), ekonomů, zaměstnanců firmy, ale i široké veřejnosti na Tvrdíkovo jmenování byly poměrně bouřlivé. Vesměs se týkaly buď „neuvěřitelné arogance politické garnitury“, tedy způsobu, jakým exministr obrany přišel ke své „trafice“ (ministr dopravy prý nebyl ani informován), nebo otázky, zda může být neúspěšný ministr obrany úspěšným manažerem tak významné společnosti, jakou jsou ČSA. „Elitní vzdělání z prestižní univerzity, manažerské zkušenosti a znalost anglického jazyka jsou základní předpoklady, o vítězství ve standardním výběrovém řízení ani nemluvě,“ vyjádřil se například prezident Českého sdružení dopravních pilotů Radomil Kratochvíl ve zjevné narážce na to, že bývalý šéf rezortu obrany nesplňuje ani jeden z těchto předpokladů. Odvolání Kůly ale odborové sdružení pilotů ČSA uvítalo, zatímco odvolání viceprezidenta pro personalistiku Michala Krause piloty mrzí. Kraus s piloty vedl vyjednávání, které ani po osmi měsících nevedlo k podpisu kolektivní smlouvy pro letošní rok. „Tou žábou na prameni byl pan prezident Kůla,“ uvedl pro ČTK Kratochvíl. S Tvrdíkem přichází do aerolinií i Jaroslav Švábík (do konce srpna náměstek ministra obrany). Ten nahradí dosavadního personálního šéfa Krause. Prezident Václav Klaus přijal Tvrdíkovu rezignaci na post ministra obrany 3. června. Tvrdík měl ze zákona právo ještě tři měsíce pobírat ministerský plat ve výši asi 90 tisíc korun, užívat kancelář, telefon, auto s řidičem a ochranku. Tyto výhody mu tedy skončily minulé úterý. A právě v tento den se stal prezidentem českých aerolinek.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít