Tvrdá státní kůrka

03. prosince 2009, 13:03 - Pavel Páral
03. prosince 2009, 13:03

Odboráři chtějí demonstrovat a patrně i stávkovat kvůli tomu, že státní rozpočet počítá se snížením objemu peněz vyčleněných na jejich platy o čtyři procenta. Bylo by asi divné, kdyby se odboráři i všichni zaměstnanci stavěli k tomuto kroku jinak.

Autor: Jakub Stadler

Jenže pokud si oni ani mi ostatní nechceme nic nalhávat, tak si musíme říci, že tento vládní krok je teprve začátkem skutečně razantního a také pořádně bolestivého řezu státu do státního aparátu.

Výdaje na platy státních zaměstnanců činí sedminu až šestinu všech mandatorních výdajů státního rozpočtu, které je nutné důkladně zkrátit, pokud chceme dostat státní útraty pod kontrolu a do alespoň základního souladu jeho příjmy.

Úředníků může být méně

Je jasné, že jít cestou snižování průměrných výdělků je cesta do pekel. Stát potřebuje vysoce kvalifikované a dobře placené lidi, kterých ale může být mnohem méně. O tom, že propustit třetinu úředníků na jakémkoli ministerstvu lze bez toho, aby se to projevilo na chodu úřadu, nepochybuje dnes asi nikdo s výjimkou funkcionářů odborového svazu státních zaměstnanců. Těchto lidí je sice pár tisíc, ale z celkového počtu téměř tři čtvrtě milionu lidí živených ze státní kasy je to jen zlomek. Proto je nutné podívat se i na další sektory.

Přestože je jistě vzdělávání prioritou každé rozumné vlády, nelze se vyhnout ani snížení počtu učitelů. To, že během pár let klesl počet dětí ve střídě z třiceti na dvacet, je možná fajn a učitelka menší kolektiv lépe zvládá, ale je to prostě luxus, který si nemůžeme dovolit. Zvláště když se to vůbec neprojevuje na úrovni vzdělání žáků základních a středních škol. A kauzy s rychlostudenty vysokých škol ukazují, že i tady je zřejmě přebytek kapacit, které v konečném důsledku slouží něčemu zcela jinému než vzdělávání.

Policisté hlavně v kancelářích

Kapitolou zcela specifickou jsou bezpečnostní složky a zejména policie a armáda. Zde mimořádně nadstandardní sociální zajištění v podobě vysokých rent je velkou zátěží pro daňové poplatníky a každý ví o tom, že v policii je spousta náčelníků v kancelářích, ale naprosté minimum indiánů, kteří by střežili třeba bezpečnost na dálnicích či na ulicích měst. I zde je z čeho propouštět. A dalo by se pokračovat.

To vše buď racionálně vyřeší nová vláda, nebo si počkáme, až nám to po státním bankrotu přijede nadiktovat zaměstnankyně Mezinárodního měnového fondu, tak jak to nedávno proběhlo v Budapešti.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon.…
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Technologie
Konkurence nebo ne, Intel měl v druhém čtvrtletí rekordní tržby. Zvedl i cíle pro celý rok
Microsoft ruší servisní kanály Current Branch a Current Branch for Business [Windows 10]
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít