Tvářit se charitativně nestačí

08. listopadu 2010, 17:52 - Petra Pelantová
08. listopadu 2010, 17:52

Ve vztahu k vozíčkářům mají banky velké rezervy, tvrdí šéfka Konta Bariéry Božena Jirků

Vůbec poprvé se v soutěži Banka roku posuzoval přístup tuzemských bank k tělesně postiženým spoluobčanům. Výsledky nejsou pro finanční domy nijak lichotivé. Jak tvrdí Božena Jirků, výkonná ředitelka Nadace Charty 77 a šéfka Konta Bariéry, které se stalo partnerem této kategorie, banky v Česku mají v tomto směru rozhodně co dohánět. „Rozdíl mezi prvním a posledním v tomto žebříčku nebyl nijak výrazný,“ říká Jirků. „Banku bez bariér jsme zařadili proto, že věřím, že vyspělost společnosti odráží její vztah k menšinám, zejména k těm nějak znevýhodněným. Věřím, že tato kategorie alespoň trochu změní pohled na svět nás všech, kteří jej vnímáme jen přes čísla a otevře zajímavou diskuzi,“ domnívá se Petr Stuchlík, šéf společnosti Fincentrum.

Šest soutěžících

Prvenství v kategorii si připsala Česká spořitelna. „Cítíme, že máme zodpovědnost vůči společnosti, v níž podnikáme, a respektujeme společnost kolem nás, ať jde o právnické osoby nebo jednotlivce. Odstraňování bariér pro naše klienty v pobočkách a u bankomatů k této zodpovědnosti a respektu patří. Myslím, že pro nás, jako největší banku na trhu, je to skoro povinnost,“ komentoval umístění první muž České spořitelny Gernot Mittendorfer.
Hodnocené však byly pouze banky, které mají pobočky ve všech krajských městech, klání se proto nakonec zúčastnilo pouze šest bank. „Do každého krajského města jsme vyslali vozíčkáře, kteří hodnotili banky na základě několika kritérií,“ popisuje způsob hodnocení Božena Jirků. Porotci své zkušenosti zaznamenali do speciálního formuláře, posuzovali banky na základě návštěvy pobočky, a to z hlediska přístupu na pobočku, jednání zaměstnanců anebo i webových stránek. Mezi hodnocenými bankami se objevila kromě České spořitelny také Komerční banka, ČSOB, Raiffeisenbank, UniCredit Bank a GE Money Bank.

Chybí přístup

„Největším problémem byl jednoznačně fyzický přístup na pobočku. Vozíčkáři většinou nemají rádi, když musí jet někam k zadnímu vchodu, tam zvonit a čekat, až přijde někdo z personálu,“ popisuje Jirků. Dalším „kamenem úrazu“ je jednání personálu bank s hendikepovaným klientem. Zaměstnanci na to mnohdy nebyli vůbec připraveni. Řada hodnotitelů se prý setkala s velkým ostychem při komunikaci anebo potížemi při řešení banálních situací, které by vyškolený personál měl hravě zvládnout. Například jeden vozíčkář měl sníženou pohyblivost ruky, kterou by se měl podepsat, jenže paní na přepážce jedné banky vůbec nevěděla jak to vyřešit, neboť vozíčkář nebyl schopen podepsat smlouvu o založení účtu. Jiný vozíčkář zase napsal po návštěvě pobočky do hodnotícího formuláře, že se při vjezdu do prostor pobočky cítil jako jedovatá krajta, neboť po jeho vstupu všichni ztichli a zvědavě hleděli jeho směrem.

Co je lepší

Dalším nedostatkem byly bankomaty, které jsou v drtivé většině umístěny ve výšce 110 centimetrů a zapuštěné do zdi, což přístup vozíčkáři podstatně ztěžuje. Naopak velmi pozitivně byly vozíčkáři hodnoceny webové stránky bank anebo samotné produkty, zmiňuje ředitelka Konta Bariéry. Banky se charitativní činnosti věnují velmi ochotně. Dost často se ovšem jedná o sponzorskou činnost anebo „propůjčení“ svých zaměstnanců. „Co je ale lepší? Dát občas daňově zvýhodněný dar a tvářit se charitativně, anebo zpřístupnit všechny své pobočky vozíčkářům? Anebo zpřístupnit svůj web těm, co špatně vidí případně proškolit své pracovníky, aby se na vozíčkáře nedívali s otevřenou pusou?“ naznačuje přístup bank šéf Fincentra Petr Stuchlík. V tomto směru by mohla mít nová kategorie velký přínos. „Jsem ráda, že kategorie Banka bez bariér vznikla. Věřím, že pomůže zlepšit přístup bank k hendikepovaným spoluobčanům,“ doufá Božena Jirků.

Hodnocené banky Česká spořitelna
Komerční banka
ČSOB
UniCredit Bank
GE Money Bank
Raiffeisenbank

Vstříc hendikepovaným Tři nejúspěšnější banky v kategorii Banka bez bariér
Česká spořitelna
GE Money Bank
Raiffeisenbank

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít