Tuzemský trh komerčních nemovitostí ožil

15. listopadu 2010, 18:25 - Anna Janečková
15. listopadu 2010, 18:25

Po celkovém útlumu na tuzemském trhu komerčních nemovitostí se konečně blýská na lepší časy. Počet realitních obchodů roste, developeři staví kancelářské budovy, do skladů se stěhují noví nájemníci.

Foto: Martin Siebert

Letos se stabilizuje, příští rok bude růst. Takový vývoj analytici předpovídají tuzemskému trhu kanceláří, skladů, průmyslových areálů a dalších komerčních nemovitostí. Za první tři letošní čtvrtletí se s nimi v Česku uskutečnily obchody za 272 milionů eur. Vyplývá to z údajů konzultantské firmy CB Richard Ellis. Za stejné období loňského roku přitom realitní investice v Česku činily 121 milionů eur. „Poslední kvartál roku obyčejně vykazuje nejvyšší objemy transakcí. Pro rok 2011 pak očekáváme další zlepšování situace na trhu s komerčními nemovitostmi, i když nadále platí, že dochází jen k mírnému oživení,“ konstatuje analytička společnosti CB Richard Ellis Katarína Turňová.

Sídla firem i bytové fondy

Nejaktivnějším tuzemským investorem je v současné době skupina CPI Group. Od ledna do srpna 2010 utratila na českém trhu kolem 1,8 miliardy korun. To představuje 30 procent všech letošních investic. Své portfolio v tomto období rozšířila o kancelářskou budovu v Praze-Modřanech, sídlo potravinářského koncernu Nestlé pro Česko a Slovensko nebo několik maloobchodních nemovitostí v krajích s nájemci jako Interspar, Penny Market nebo OBI.

V Litvínově letos CPI Group koupila bytový fond s 2 700 byty bývalé petrochemické společnosti Unipetrol RPA. V říjnu pak své portfolio rozšířila o kancelářský a bytový komplex Longin Business Center v Praze a průmyslový areál v Brandýse nad Labem, kde vyrábí společnost Continental Automotive Czech Republic. V současnosti se skupina zajímá například o nákup kancelářského komplexu developera Finep v Praze-Stodůlkách.

V říjnu vstoupil na tuzemský realitní trh nový hráč, španělská investiční skupina Azora Europa. Jejím prvním obchodem v Česku byl nákup kancelářské budovy Louvre v Praze 5 od developerské firmy Mayfield. Hodnota transakce je zhruba 246 milionů korun. „Akvizice budovy Louvre je jeden z prvních obchodů posledního čtvrtletí roku 2010. Věříme, že je znamením návratu zahraničních investorů na český realitní trh,“ říká Angus Wade, ředitel společnosti King Sturge, která skupinu Azora Europa při obchodu zastupovala. Budova Louvre má 4 500 metrů čtverečních kancelářských ploch. Mezi hlavní nájemce patří ruská ropná společnost Lukoil a Všeobecná zdravotní pojišťovna.

Sklady získávají nájemce

Nadějnou zprávou pro trh je podle odborníků i to, že míra neobsazenosti moderních logistických a průmyslových nemovitostí v Česku výrazně poklesla. Po kulminaci volných skladových ploch ve třetím čtvrtletí 2009, kdy neobsazenost dosahovala více než 18 procent, spadla postupně pod 12 procent. Aktuálně čeká podle mezinárodní poradenské společnosti DTZ na nájemce zhruba 409 tisíc metrů čtverečních moderních skladových ploch. Nejvýraznější pokles neobsazenosti byl zaznamenán v západních Čechách v okolí Plzně. Nového nájemce získal mimo jiné CTPark Plzeň, ve kterém si poskytovatel logistických služeb Sumitomo pronajal 16 tisíc metrů čtverečních.

Největší nový pronájem ve třetím čtvrtletí podepsal výrobce brzd Brembo. V CTParku Ostrava si tato firma pronajala 25 600 metrů čtverečních.

Největší transakcí třetího čtvrtletí a zároveň zatím i celého letošního roku však bylo prodloužení nájemní smlouvy logistickou společností HOPI v Pointpark Prague D1. V tomto případě se jednalo o 45 800 metrů čtverečních.

Brno bude mít mrakodrap

Vedle realitních obchodů letos ožívá i výstavba nových kancelářských budov, která byla v loňském roce prakticky zmrazená. V Praze začala v prvních třech čtvrtletích stavba budov Main Point, Keystone a Rohan Business Centre v Karlíně, City Element a City Deco na Pankráci či Lyra Office Building na Smíchově. Ještě do konce roku chtějí developeři zahájit výstavbu projektů River Gardens v Karlíně a Green Court na Pankráci.

V Brně po více než roční pauze pokračuje výstavba administrativního areálu Spielberk Office Centre. Developer CTP Invest zde již dříve postavil 60 tisíc metrů čtverečních komerčních ploch. Dominantou areálu má být 85 metrů vysoká budova, jejíž výstavba byla v polovině loňského roku pozastavena. „S příchodem ekonomické recese jsme se rozhodli nejdříve obsadit stávající prostory. Nyní jsme se dostali na devadesátiprocentní obsazenost, což je pro nás tím správným impulzem pro dokončení třetí fáze,“ přibližuje zástupce společnosti CTP Invest Jiří Kostečka s tím, že dokončení mrakodrapu je plánováno na první polovinu roku 2012.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít