Turisto, kde jsi?

21. října 2008, 05:01 - Robert Šimek
21. října 2008, 05:01

Slezské město Jeseník je významným lázeňským, sportovním i turistickým centrem.

Slezské město Jeseník je významným lázeňským, sportovním i turistickým centrem. Ubytování zde nabízí řada hotelů, ne všem se ale daří. V problémech je například historický hotel Staříč, majitel se ho proto snaží prodat.

Pozoruhodně vypadající hotel, který pod mnoha přestavbami skrývá historické jádro, leží přímo v centru města nedaleko Masarykova náměstí. Nabízí jedenáct hostinských pokojů s 24 lůžky a jeho součástí je restaurace se salonkem a pivnicí. Před objektem bylo nedávno vybudováno i velké parkoviště, autobusové a vlakové nádraží je vzdáleno zhruba deset minut.

Budova je v relativně dobrém stavu. Hosté se nicméně, i vzhledem k silné konkurenci, příliš nehrnou a majitel František Sláma se proto rozhodl hotel prodat. Cena je 23 milionů korun.

POPIS OBJEKTU

  • *název - hotel Staříč místo - Jeseník kraj - Olomoucký adresa - č. p. 93 typ - hotel stav - dobrý využití - ubytování kult. památka - ne vlastník - František Sláma cena - 23 milionů Kč Hotel z kůlny Místo, kde dnes stojí hotel Staříč, je k pohostinským účelům využíváno od 19. století. Již roku 1881 zde jesenický truhlář Sebastian Nitsche vybudoval zděnou kůlnu, která sloužila jako „Gasthaus“ neboli hostinec. Další majitel Wilhelm Strauss roku 1890 objekt přestavěl a podsklepil. Vybudoval venkovní záchodky, besídku i kuželník a vysokým plotem zakryl neutěšený pohled na sousední hřbitov. Roku 1903 se majitelkou restaurace stala Anna Zoblová, která hned v následujícím roce nechala na místě původní stavby vybudovat nový hotel U Turisty. Nabízel dvě restaurační místnosti, devět hostinských pokojů i splachovací toalety, které měly v té době jen velké podniky. Majitelka velmi dbala na pohodlí hostů, v únoru 1906 proto nechala postavit i zasklenou verandu s výhledem do zahrady. Atraktivitu prostředí zvýšil také upravený chodník před budovou. Dočasná kasárna**

Po první světové válce se vlastníkem hotelu stal Franz Katzer, který nechal roku 1920 postavit novou spižírnu a roku 1923 i stáje pro dvacet koní. Hygienu výrazně zlepšilo napojení na městskou kanalizaci a drobně se změnil i název – z hotelu U Turisty na Turistický hotel.

Dvacátá léta minulého století ovšem nebyla pro objekt vůbec snadná. Již roku 1921 zabrala část místností jesenická vojenská posádka, která čekala na dokončení kasáren. Katzerové usilovali o její odchod, svého ale dosáhli teprve roku 1928, kdy se oddílu ujal řezník Axmann.

V témže roce byl hotel rozšířen o novou dvoupatrovou budovu a začal se blížit dnešní podobě. Současný vzhled ale dostal teprve koncem 20. století, kdy už se jmenoval Staříč. Původní historické detaily byly setřeny, průčelí naopak nově ozdobila dřevěná věžička, která je nyní hlavní dominantou objektu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se vám zvýší splátka hypotéky při refinancování?
8 mýtů, kterým při placení sociálního pojištění nevěřte
Týkají se vás nedoplatky na daních? Pozor, exekutoři už je začali vymáhat
Budete platit daň z příjmu z prodeje nemovitosti?
Do čeho investovat, abychom ušetřili
Auta
Video: To nejlepší z Goodwood Revival 2017
Také Toyota Auris (ne)míří do terénu. Verze Freestyle přidává plasty, ale nic dalšího
Už i Hyundai přechází na uhlíková vlákna, prozrazuje nový patent
Mazda představila svou Škodu Kodiaq. Sedmimístná CX-8 ale do Evropy nemíří
Hyundai i30 N se už vyrábí. Do konce roku vznikne pouze 1450 exemplářů
Technologie
Úspěšný český export. Tyhle naše startupy slaví bodují i v zahraničí
Z Pubtranu jsou teď Jízdní řády. Seznam kromě změny názvu přidal i nové funkce
Facebook Stories pro desktopy na dosah, propojení s Instagramem na dohled
Rozhodnuto. Protipirátská ochrana se stala součástí WWW
Microsoft tvrdí, že je Edge aktivně používán na 330 milionech zařízení každý měsíc. Je to výmysl?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít