Turistický průmysl nabírá dech

31. ledna 2005, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
31. ledna 2005, 00:00

CESTOVNÍ RUCH Proč navštívit Česko? Je to země bez teroristů a přírodních pohrom. Vědí to zejména turisté z Německa a Slováci. Pro podnikatele, kteří více či méně z turistů žijí, jsou odhady pro letošní rok opět optimistické.

CESTOVNÍ RUCH Proč navštívit Česko? Je to země bez teroristů a přírodních pohrom. Vědí to zejména turisté z Německa a Slováci. Pro podnikatele, kteří více či méně z turistů žijí, jsou odhady pro letošní rok opět optimistické. Už vloni navštívilo Česko přibližně 7,7 milionu zahraničních turistů, což oproti předloňskému roku znamená patnáctiprocentní nárůst. Letos by do české kotliny mělo zavítat o dalších deset procent více cestování milovných cizinců. Předpokládá to odhad, který sestavila vládní agentura CzechTourism s Asociací českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). „Odhad o vývoji příjezdového cestovního ruchu na letošní rok jsme vypracovali na základě několika faktů, jako jsou bezpečnost České republiky i středoevropského regionu, kde není vysoká pravděpodobnost ani teroristických útoků, ani přírodní pohromy. Dalším pozitivem je ekonomická situace v sousedním Německu, kde se již neočekává další oslabení,“ řekl Ladislav Havel, prezident AČCKA. Právě Němci tvoří největší část zahraničních návštěvníků v tuzemsku a nejinak tomu bude i letos. Vloni jich za prvních devět měsíců přijelo do Česka více než 1,6 milionu. Zemí číslo dvě, z níž k nám jezdí nejvíce turistů, je Slovensko. V jeho případě je dobrou zprávou, že tamější ekonomika v posledních letech mírně posiluje. Špatná zpráva naopak vypovídá o rostoucí nezaměstnanosti a také vyšší spořivosti Slováků. Ti do Česka cestují především za návštěvami příbuzných a známých a nepředstavují žádnou pastvu pro hoteliéry a majitele penzionů. Až 66 procent slovenských turistů totiž uvádí způsob ubytování právě u známých, příbuzných, v pronajatých bytech a podobně. ČÍŇANÉ PŘIJEDOU I NA DOVOLENOU

Se stále vyšším počtem turistů ze vzdálených trhů, především z Číny i z dalších zemí jihovýchodní Asie, počítá ředitel CzechTourism Rostislav Vondruška. Přispějí k tomu nová letecká spojení. Česko má nyní přímé spojení do 94 destinací, což je o osmnáct více oproti předloňsku.

Brity a Iry zase přivezou ve větším množství oblíbené nízkonákladové letecké spoje, které jsou celkově dalším motorem pro turistický průmysl. V současnosti spojují Prahu s třinácti městy.

Velký nárůst turistů předpokládá letos Havel i z Ruska. Česko by jich mělo podle něj navštívit o 35 procent více než vloni. „Zaznamenali jsme příznivou změnu ve vydávání víz ruským občanům a cestovním kancelářím,“ zdůvodňuje svůj předpoklad.

CzechTourism chce také zlomit dlouhodobě klesající trend příjezdů Poláků. Naši severní sousedé cestují od konce devadesátých let stále méně. Důvodem je do značné míry rostoucí nezaměstnanost. Polští turisté nejvíce navštěvují Německo či Itálii a Českem pouze projíždějí. Vloni jejich návštěvy v české kotlině poklesly o patnáct procent, letos by se - díky rozsáhlé propagační kampani - neměly snížit o více než pět procent.

CESTUJE STÁLE VÍC LIDÍ

Rostou nejen počty příjezdů turistů do Česka. Příjmy z turistiky za loňský rok dosáhnou odhadem 110 miliard korun a letos by mohly podle AČCKA a CzechTourism vzrůst o dalších deset miliard.

Vloni se výrazně pohnula i turistika světová, a to o deset procent nahoru, což je nejrychlejší růst za posledních dvacet let. Odhaduje to světová turistická organizace (WTO). Na cesty se vydalo na 760 milionů lidí a letos by jich mělo být podle WTO o další čtyři procenta více.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí…
Nové Audi A8 dostane unikátní podvozek, který reaguje na nerovnosti i riziko kolize
Nejlepším motorem roku 2017 je osmiválec Ferrari. Poprvé se volil také nejlepší elektromotor
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Že jste ještě neviděli Porsche 911 GT2 RS? Nevadí, stejně už je vyprodané
Technologie
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Stahujte zdarma zombie co-op řežbu Killing Floor. Ale musíte si pospíšit
Intel zlevnil všechny Xeony Phi. Nejvýkonnější modely víc než o polovinu
Steam rozjel letní výprodeje her. Nákupní horečku mu ale překazili „hackeři“
New York Times diskuze nezruší. Hloupé komentáře bude mazat umělá inteligence
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít