Turistický průmysl nabírá dech

31. ledna 2005, 00:00 - DANA RYBÁKOVÁ
31. ledna 2005, 00:00

CESTOVNÍ RUCH Proč navštívit Česko? Je to země bez teroristů a přírodních pohrom. Vědí to zejména turisté z Německa a Slováci. Pro podnikatele, kteří více či méně z turistů žijí, jsou odhady pro letošní rok opět optimistické.

CESTOVNÍ RUCH Proč navštívit Česko? Je to země bez teroristů a přírodních pohrom. Vědí to zejména turisté z Německa a Slováci. Pro podnikatele, kteří více či méně z turistů žijí, jsou odhady pro letošní rok opět optimistické. Už vloni navštívilo Česko přibližně 7,7 milionu zahraničních turistů, což oproti předloňskému roku znamená patnáctiprocentní nárůst. Letos by do české kotliny mělo zavítat o dalších deset procent více cestování milovných cizinců. Předpokládá to odhad, který sestavila vládní agentura CzechTourism s Asociací českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA). „Odhad o vývoji příjezdového cestovního ruchu na letošní rok jsme vypracovali na základě několika faktů, jako jsou bezpečnost České republiky i středoevropského regionu, kde není vysoká pravděpodobnost ani teroristických útoků, ani přírodní pohromy. Dalším pozitivem je ekonomická situace v sousedním Německu, kde se již neočekává další oslabení,“ řekl Ladislav Havel, prezident AČCKA. Právě Němci tvoří největší část zahraničních návštěvníků v tuzemsku a nejinak tomu bude i letos. Vloni jich za prvních devět měsíců přijelo do Česka více než 1,6 milionu. Zemí číslo dvě, z níž k nám jezdí nejvíce turistů, je Slovensko. V jeho případě je dobrou zprávou, že tamější ekonomika v posledních letech mírně posiluje. Špatná zpráva naopak vypovídá o rostoucí nezaměstnanosti a také vyšší spořivosti Slováků. Ti do Česka cestují především za návštěvami příbuzných a známých a nepředstavují žádnou pastvu pro hoteliéry a majitele penzionů. Až 66 procent slovenských turistů totiž uvádí způsob ubytování právě u známých, příbuzných, v pronajatých bytech a podobně. ČÍŇANÉ PŘIJEDOU I NA DOVOLENOU

Se stále vyšším počtem turistů ze vzdálených trhů, především z Číny i z dalších zemí jihovýchodní Asie, počítá ředitel CzechTourism Rostislav Vondruška. Přispějí k tomu nová letecká spojení. Česko má nyní přímé spojení do 94 destinací, což je o osmnáct více oproti předloňsku.

Brity a Iry zase přivezou ve větším množství oblíbené nízkonákladové letecké spoje, které jsou celkově dalším motorem pro turistický průmysl. V současnosti spojují Prahu s třinácti městy.

Velký nárůst turistů předpokládá letos Havel i z Ruska. Česko by jich mělo podle něj navštívit o 35 procent více než vloni. „Zaznamenali jsme příznivou změnu ve vydávání víz ruským občanům a cestovním kancelářím,“ zdůvodňuje svůj předpoklad.

CzechTourism chce také zlomit dlouhodobě klesající trend příjezdů Poláků. Naši severní sousedé cestují od konce devadesátých let stále méně. Důvodem je do značné míry rostoucí nezaměstnanost. Polští turisté nejvíce navštěvují Německo či Itálii a Českem pouze projíždějí. Vloni jejich návštěvy v české kotlině poklesly o patnáct procent, letos by se - díky rozsáhlé propagační kampani - neměly snížit o více než pět procent.

CESTUJE STÁLE VÍC LIDÍ

Rostou nejen počty příjezdů turistů do Česka. Příjmy z turistiky za loňský rok dosáhnou odhadem 110 miliard korun a letos by mohly podle AČCKA a CzechTourism vzrůst o dalších deset miliard.

Vloni se výrazně pohnula i turistika světová, a to o deset procent nahoru, což je nejrychlejší růst za posledních dvacet let. Odhaduje to světová turistická organizace (WTO). Na cesty se vydalo na 760 milionů lidí a letos by jich mělo být podle WTO o další čtyři procenta více.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít