Tuhle rundu platím já

06. dubna 2009, 10:44 - Kateřina Menzelová
06. dubna 2009, 10:44

Co bude s toxickými aktivy? O tom světoví lídři nerozhodli

Vypadalo to na poklidnou selanku konající se na jedné z lukrativních londýnských adres, v Docklands. Po jejím skončení odcházeli všichni spokojeni. Nesourodá skupina nejvlivnějších státníků světa se shodla, že globální ekonomiku podpoří rekordní částkou ve výši přesahující bilion dolarů. Skoro polovina této sumy je určena pro Mezinárodní měnový fond (MMF). „Je to historická událost měnící světový řád,“ pochvalovali si usměvaví politici závěr zasedání.
Bez jasných pravidel, jak se budou finance rozdělovat, kdo je dostane, na co konkrétně mají jít a jaký efekt lze od jejich využití očekávat, vypadají přísliby peněz spíše jako furiantské gesto. Ostatně to, že jde jen o rámcový nástin pomoci, nezpochybňují ani sami účastníci summitu. A tak je zřejmé, že zasedat se bude znovu. Důraz na ohromující částky spíše než na jasná opatření lze usuzovat i z toho, že to nejpodstatnější ve společném prohlášení hlav států chybí. Tedy to, jak se bude nakládat s toxickými aktivy, která jsou v portfoliích bank. Jediné, na čem se byli politici s to shodnout, je neurčité konstatování, že státy mají v tomto ohledu konat správné kroky.
S politiky lze však stoprocentně souhlasit v tom, že Londýn v mnoha ohledech znamená dělící čáru. Nikoliv ale kvůli slibovanému balíku peněz. Summit je začátkem nového rozdělení sil ve světě. Posun symbolicky naznačila již tisková konference, na které po skončení schůzky vystoupil americký prezident Barack Obama. Vedle amerických novinářů mu položil otázku také zástupce čínské televize a indická reportérka. Ekonomové se shodují na tom, že do budoucna role Spojených států klesne ve prospěch mezinárodních institucí a také rozvíjejících se států. Zvláště pak Číny. Ještě před odletem do Londýna čínský prezident Chu Ťin-tchao prohlásil, že nejlidnatější země světa je připravena podpořit Mezinárodní měnový fond částkou dosahující 100 miliard dolarů. Velkorysé gesto ale nebude zadarmo. Chceme být více slyšet a více se podílet na rozhodování, požadují Číňané. Rozvíjející se země v čele s Čínou poukazují na to, že Mezinárodní měnový fond nereflektuje realitu 21. století a neodráží rostoucí význam rozvíjejících se trhů. Členské státy Evropské unie disponují 32 procenty hlasovacích práv v MMF, Spojené státy 17 procenty. Naproti tomu Čína ovlivňuje rozhodování s 3,7 procenta hlasů a Indie s 1,9 procenta hlasů. Přitom Čína již před dvěma lety předehnala Německo a stala se třetí největší ekonomikou světa.
Londýnský summit potěšil zcela jistě francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho. Ten ještě před zasedáním vyhrožoval, že pokud se mu nepodaří prosadit větší regulaci finančních trhů a hedgeových fondů, jednací místnost opustí. Ostatně nebyl by prvním státníkem, jehož židle zůstala na tak důležitém rokování prázdná. Americký prezident Franklin Delano Roosevelt bojkotoval v roce 1933 podobné zasedání, protože byl odmítnut jeho plán na stabilizaci peněžních kurzů. Opakování historie zabránil smířlivým přístupem k regulaci Barack Obama. „Ve světě, který je tak komplexní jako ten současný, je pro nás důležitější navazovat partnerství než pouze diktovat řešení,“ konstatoval americký prezident. A nebyl to jediný Obamův ústupek. Zapomenout musel také na dohodu lídrů o dalších přímých fiskálních stimulech ekonomik. Americký prezident připustil, že Spojené státy nedosáhly v Londýně všeho, čeho chtěly. Bylo prý ale potřeba, aby se sladily zájmy jednotlivých zemí. „Jsem spokojen s konečným výrobkem,“ dodal s úsměvem. I přes kompromisy neopouštěl Obama Londýn jako ten, kdo ztratil politické body. Financial Times poznamenávají, že závěrečné komuniké neobsahuje nic, co si hlava USA striktně nepřála, a jen málo toho, co nepožadovala.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít