Tuhá paliva jsou krokem zpět

25. září 2006, 00:00 - (red)
25. září 2006, 00:00

MILAN KAJTMAN, ČLEN PŘEDSTAVENSTVA RWE TRANSGAS: Plyn ve čtvrtém čtvrtletí zlevní o více než pět procent. Velký vliv na to má obchodní politika společnosti RWE Transgas. Opětné zvyšování cen plynu však v budoucnu nelze vyloučit. * Co je vlastně příčinou současného zlevnění zemního plynu?

MILAN KAJTMAN, ČLEN PŘEDSTAVENSTVA RWE TRANSGAS: Plyn ve čtvrtém čtvrtletí zlevní o více než pět procent. Velký vliv na to má obchodní politika společnosti RWE Transgas. Opětné zvyšování cen plynu však v budoucnu nelze vyloučit.

Co je vlastně příčinou současného zlevnění zemního plynu?

Společnost RWE Transgas se dlouhodobě snaží zlepšovat obchodní podmínky pro dodávky zemního plynu do České republiky. Vzhledem k tomu, že toto naše snažení bylo v poslední době úspěšné, mohl regulátor uplatnit standardní regulační mechanismus, který spočívá ve vyrovnání rozdílů mezi plánovanými a skutečnými náklady na nákup zemního plynu v minulém období. Výsledkem je průměrné snížení ceny zemního plynu pro poslední čtvrtletí tohoto roku o více než pět procent.

Přesto si nelze nevšimnout rozporu mezi snížením ceny zemního plynu a dlouhodobě vysokými cenami ropných produktů, od nichž se cena plynu odvozuje. Co to může znamenat do budoucnosti?

Faktem je, že snížení regulovaných cen zemního plynu v letošním čtvrtém čtvrtletí nekoresponduje s převažujícím trendem růstu cen ropy na světových trzích. To samozřejmě může v budoucnosti vytvořit tlak na růst cen zemního plynu. Je však třeba zmínit, že poslední informace ze světových trhů hovoří o poklesu cen ropných produktů. To je jeden z hlavních indikátorů i pro budoucí ceny zemního plynu. Nehledě na budoucí vývoj, jedno je jisté. Letošní topná sezona bude oproti té loňské pro všechny levnější. A to je myslím mimořádně pozitivní zpráva nejen pro odběratele zemního plynu z řad domácností, ale i z podnikatelské sféry. Dobrá zpráva je to hlavně v kontextu rostoucích cen ostatních energií. Významný cenový nárůst zaznamená elektřina, cena roste také u uhlí. To vše posiluje konkurenceschopnost zemního plynu ve všech sférách jeho používání a cenovou výhodnost zemního plynu ve srovnání s ostatními komfortními energiemi.

Co říkáte v této souvislosti na zmínky v médiích o návratu některých domácností k tuhým palivům? Domnívám se, že nesporné výhody zemního plynu mluví jednoznačně v jeho prospěch. Kdo se teprve rozhoduje o topném systému pro svůj dům, měl by si uvědomit, že zemní plyn se pro něj stane skutečnou komfortní energií s úsporami času a práce, navíc podpořenou ekologickými aspekty. Přechod ze zemního plynu na tuhá paliva považuji za krok zpátky. Za návrat k zakouřeným obcím a městům, kde se špatně dýchá a zvyšuje se riziko onemocnění horních cest dýchacích. Při rozhodování o zdroji energie by měla šetrnost k životnímu prostředí hrát v dnešní době daleko významnější roli. Nemluvě o tom, že na místech, kde se zemní plyn teprve zavádí, obce kvůli unáhleným rozhodnutím svých občanů přicházejí o státní dotace. To samozřejmě zatěžuje jejich rozpočty a odsouvá jejich další rozvoj. Sám ale nevylučujete, že cena zemního plynu může v budoucnu opět vzrůst. Co byste tedy jeho odběratelům doporučil?**

Aby se zamysleli nad tím, jakých úspor mohou dosáhnout třeba změnou svých dosavadních návyků. Nebo odstraněním úniků tepla. Tady je možné docílit, především u starších bytů a domů, výrazně nižších výdajů. Nemusí jít vždy o nákladné rekonstrukce, nemalé částky se dají ušetřit už při zdánlivě drobných změnách. Mluvím třeba o utěsnění oken nebo pravidelných revizích plynového kotle - už jen taková opatření mohou vrátit do peněženky i tisícikoruny. Z pohledu finanční návratnosti se jednoznačně vyplatí investovat do stávajícího systému topení než do nákupu nového topného zařízení na jinou energii. A pokud si lidé zvyknou nakládat s energiemi hospodárně, nebudou se v budoucnu muset tolik obávat zvýšených cen.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto…
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
Technologie
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít