Tuhá paliva jsou krokem zpět

25. září 2006, 00:00 - (red)
25. září 2006, 00:00

MILAN KAJTMAN, ČLEN PŘEDSTAVENSTVA RWE TRANSGAS: Plyn ve čtvrtém čtvrtletí zlevní o více než pět procent. Velký vliv na to má obchodní politika společnosti RWE Transgas. Opětné zvyšování cen plynu však v budoucnu nelze vyloučit. * Co je vlastně příčinou současného zlevnění zemního plynu?

MILAN KAJTMAN, ČLEN PŘEDSTAVENSTVA RWE TRANSGAS: Plyn ve čtvrtém čtvrtletí zlevní o více než pět procent. Velký vliv na to má obchodní politika společnosti RWE Transgas. Opětné zvyšování cen plynu však v budoucnu nelze vyloučit.

Co je vlastně příčinou současného zlevnění zemního plynu?

Společnost RWE Transgas se dlouhodobě snaží zlepšovat obchodní podmínky pro dodávky zemního plynu do České republiky. Vzhledem k tomu, že toto naše snažení bylo v poslední době úspěšné, mohl regulátor uplatnit standardní regulační mechanismus, který spočívá ve vyrovnání rozdílů mezi plánovanými a skutečnými náklady na nákup zemního plynu v minulém období. Výsledkem je průměrné snížení ceny zemního plynu pro poslední čtvrtletí tohoto roku o více než pět procent.

Přesto si nelze nevšimnout rozporu mezi snížením ceny zemního plynu a dlouhodobě vysokými cenami ropných produktů, od nichž se cena plynu odvozuje. Co to může znamenat do budoucnosti?

Faktem je, že snížení regulovaných cen zemního plynu v letošním čtvrtém čtvrtletí nekoresponduje s převažujícím trendem růstu cen ropy na světových trzích. To samozřejmě může v budoucnosti vytvořit tlak na růst cen zemního plynu. Je však třeba zmínit, že poslední informace ze světových trhů hovoří o poklesu cen ropných produktů. To je jeden z hlavních indikátorů i pro budoucí ceny zemního plynu. Nehledě na budoucí vývoj, jedno je jisté. Letošní topná sezona bude oproti té loňské pro všechny levnější. A to je myslím mimořádně pozitivní zpráva nejen pro odběratele zemního plynu z řad domácností, ale i z podnikatelské sféry. Dobrá zpráva je to hlavně v kontextu rostoucích cen ostatních energií. Významný cenový nárůst zaznamená elektřina, cena roste také u uhlí. To vše posiluje konkurenceschopnost zemního plynu ve všech sférách jeho používání a cenovou výhodnost zemního plynu ve srovnání s ostatními komfortními energiemi.

Co říkáte v této souvislosti na zmínky v médiích o návratu některých domácností k tuhým palivům? Domnívám se, že nesporné výhody zemního plynu mluví jednoznačně v jeho prospěch. Kdo se teprve rozhoduje o topném systému pro svůj dům, měl by si uvědomit, že zemní plyn se pro něj stane skutečnou komfortní energií s úsporami času a práce, navíc podpořenou ekologickými aspekty. Přechod ze zemního plynu na tuhá paliva považuji za krok zpátky. Za návrat k zakouřeným obcím a městům, kde se špatně dýchá a zvyšuje se riziko onemocnění horních cest dýchacích. Při rozhodování o zdroji energie by měla šetrnost k životnímu prostředí hrát v dnešní době daleko významnější roli. Nemluvě o tom, že na místech, kde se zemní plyn teprve zavádí, obce kvůli unáhleným rozhodnutím svých občanů přicházejí o státní dotace. To samozřejmě zatěžuje jejich rozpočty a odsouvá jejich další rozvoj. Sám ale nevylučujete, že cena zemního plynu může v budoucnu opět vzrůst. Co byste tedy jeho odběratelům doporučil?**

Aby se zamysleli nad tím, jakých úspor mohou dosáhnout třeba změnou svých dosavadních návyků. Nebo odstraněním úniků tepla. Tady je možné docílit, především u starších bytů a domů, výrazně nižších výdajů. Nemusí jít vždy o nákladné rekonstrukce, nemalé částky se dají ušetřit už při zdánlivě drobných změnách. Mluvím třeba o utěsnění oken nebo pravidelných revizích plynového kotle - už jen taková opatření mohou vrátit do peněženky i tisícikoruny. Z pohledu finanční návratnosti se jednoznačně vyplatí investovat do stávajícího systému topení než do nákupu nového topného zařízení na jinou energii. A pokud si lidé zvyknou nakládat s energiemi hospodárně, nebudou se v budoucnu muset tolik obávat zvýšených cen.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Asus uvádí levnější 10Gb/s síťovku. XG-C100C stojí pod tři tisíce a umí i 2,5/5,0Gb režim
Sega vdechne život starým hrám. Na mobilech zdarma vydala Sonica a další pecky
Vědci vymysleli další způsob, jak udělat foťák tenký jako papír
Seznam zruší legendární mapy. Ale ne ty, které myslíte
Tahle zahnutá výloha je ve skutečnosti obří flexibilní OLED panel od LG
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít