Tuhá paliva jsou krokem zpět

25. září 2006, 00:00 - (red)
25. září 2006, 00:00

MILAN KAJTMAN, ČLEN PŘEDSTAVENSTVA RWE TRANSGAS: Plyn ve čtvrtém čtvrtletí zlevní o více než pět procent. Velký vliv na to má obchodní politika společnosti RWE Transgas. Opětné zvyšování cen plynu však v budoucnu nelze vyloučit. * Co je vlastně příčinou současného zlevnění zemního plynu?

MILAN KAJTMAN, ČLEN PŘEDSTAVENSTVA RWE TRANSGAS: Plyn ve čtvrtém čtvrtletí zlevní o více než pět procent. Velký vliv na to má obchodní politika společnosti RWE Transgas. Opětné zvyšování cen plynu však v budoucnu nelze vyloučit.

Co je vlastně příčinou současného zlevnění zemního plynu?

Společnost RWE Transgas se dlouhodobě snaží zlepšovat obchodní podmínky pro dodávky zemního plynu do České republiky. Vzhledem k tomu, že toto naše snažení bylo v poslední době úspěšné, mohl regulátor uplatnit standardní regulační mechanismus, který spočívá ve vyrovnání rozdílů mezi plánovanými a skutečnými náklady na nákup zemního plynu v minulém období. Výsledkem je průměrné snížení ceny zemního plynu pro poslední čtvrtletí tohoto roku o více než pět procent.

Přesto si nelze nevšimnout rozporu mezi snížením ceny zemního plynu a dlouhodobě vysokými cenami ropných produktů, od nichž se cena plynu odvozuje. Co to může znamenat do budoucnosti?

Faktem je, že snížení regulovaných cen zemního plynu v letošním čtvrtém čtvrtletí nekoresponduje s převažujícím trendem růstu cen ropy na světových trzích. To samozřejmě může v budoucnosti vytvořit tlak na růst cen zemního plynu. Je však třeba zmínit, že poslední informace ze světových trhů hovoří o poklesu cen ropných produktů. To je jeden z hlavních indikátorů i pro budoucí ceny zemního plynu. Nehledě na budoucí vývoj, jedno je jisté. Letošní topná sezona bude oproti té loňské pro všechny levnější. A to je myslím mimořádně pozitivní zpráva nejen pro odběratele zemního plynu z řad domácností, ale i z podnikatelské sféry. Dobrá zpráva je to hlavně v kontextu rostoucích cen ostatních energií. Významný cenový nárůst zaznamená elektřina, cena roste také u uhlí. To vše posiluje konkurenceschopnost zemního plynu ve všech sférách jeho používání a cenovou výhodnost zemního plynu ve srovnání s ostatními komfortními energiemi.

Co říkáte v této souvislosti na zmínky v médiích o návratu některých domácností k tuhým palivům? Domnívám se, že nesporné výhody zemního plynu mluví jednoznačně v jeho prospěch. Kdo se teprve rozhoduje o topném systému pro svůj dům, měl by si uvědomit, že zemní plyn se pro něj stane skutečnou komfortní energií s úsporami času a práce, navíc podpořenou ekologickými aspekty. Přechod ze zemního plynu na tuhá paliva považuji za krok zpátky. Za návrat k zakouřeným obcím a městům, kde se špatně dýchá a zvyšuje se riziko onemocnění horních cest dýchacích. Při rozhodování o zdroji energie by měla šetrnost k životnímu prostředí hrát v dnešní době daleko významnější roli. Nemluvě o tom, že na místech, kde se zemní plyn teprve zavádí, obce kvůli unáhleným rozhodnutím svých občanů přicházejí o státní dotace. To samozřejmě zatěžuje jejich rozpočty a odsouvá jejich další rozvoj. Sám ale nevylučujete, že cena zemního plynu může v budoucnu opět vzrůst. Co byste tedy jeho odběratelům doporučil?**

Aby se zamysleli nad tím, jakých úspor mohou dosáhnout třeba změnou svých dosavadních návyků. Nebo odstraněním úniků tepla. Tady je možné docílit, především u starších bytů a domů, výrazně nižších výdajů. Nemusí jít vždy o nákladné rekonstrukce, nemalé částky se dají ušetřit už při zdánlivě drobných změnách. Mluvím třeba o utěsnění oken nebo pravidelných revizích plynového kotle - už jen taková opatření mohou vrátit do peněženky i tisícikoruny. Z pohledu finanční návratnosti se jednoznačně vyplatí investovat do stávajícího systému topení než do nákupu nového topného zařízení na jinou energii. A pokud si lidé zvyknou nakládat s energiemi hospodárně, nebudou se v budoucnu muset tolik obávat zvýšených cen.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Intel se po IoT stahuje i z nositelné elektroniky. Celé oddělení tento měsíc zrušil
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít