Tsunami podlomilo i hospodářství

03. ledna 2005, 00:00 - Tomáš Stigngl
03. ledna 2005, 00:00

Desítky tisíc mrtvých a obrovské materiální škody. Taková je tragická bilance ničivého zemětřesení a následných vln tsunami, které zasáhly státy na pobřeží Indického oceánu.

Desítky tisíc mrtvých a obrovské materiální škody. Taková je tragická bilance ničivého zemětřesení a následných vln tsunami, které zasáhly státy na pobřeží Indického oceánu. Vedle nezměrné lidské tragédie znamená přírodní katastrofa také těžkou ránu pro ekonomiku

regionu. „Neexistují dosud žádné spolehlivé údaje, avšak intuice mi říká, že ekonomická škoda přesáhne deset miliard eur,“ říká Gerhard Berz, expert největší světové zajišťovny Munich Re. V edle přímých škod ale katastrofa ublíží jihoasijským ekonomikám i v dlouhodobém měřítku. Bezesporu se totiž radikálně sníží počet turistů, kteří tam pojedou strávit dovolenou. V zemích, jako je Thajsko nebo Srí Lanka, je přitom turistický ruch jedním z hlavních motorů ekonomiky. Maledivy vydělávaly prakticky jenom na turistech.

ZÁJEZDY RUŠÍ I ČESKÉ CESTOVKY

Rušit zájezdy do postižených oblastí začaly i české cestovní kanceláře. „Minulý týden jsme již zrušili dva zájezdy na Srí Lanku. Klientům vracíme peníze nebo nabízíme adekvátní náhradu jiným zájezdem,“ říká Dita Stejskalová z tiskového oddělení CK Fischer. Podle ní by omezení exotických zájezdů nemělo mít závažný dopad na hospodaření firmy. „Exotika představuje zhruba čtyři procenta naší nabídky,“ upřesňuje. Také Čedok zrušil zájezd na Srí Lanku, který byl plánován na 5. ledna. „Další měl být 16. ledna, ten zatím nerušíme. Thajské lety naopak pokračují, protože naši klienti preferují jiné destinace, než je postižený Phuket,“ říká mluvčí Čedoku Tomáš Brejcha. „Někteří klienti si náhradou vybrali třeba výlet na Kubu, do Brazílie nebo do některých evropských metropolí,“ dodává.

Brejcha ale věří, že turistické cíle

v jihoasijských zemí se z tragédie rychle zotaví. „Turistický ruch je pro ně hlavní zdroj peněz, takže to bude první, co budou obnovovat,“ domnívá se Brejcha.

POMOCI MOHOU TAKÉ TESAŘI

Firmy i jednotlivci mohou na podporu postižených zemí přispět již na několik veřejných sbírek. Vyhlásily je dosud sdružení ADRA, Člověk v tísni nebo Česká katolická charita. Pomoc dětem, které katastrofa postihla, organizuje Český výbor pro UNICEF. Veřejnou sbírku založil také předseda senátu Přemysl Sobotka. Sám přispěl částkou 100 tisíc korun a věří, že se přidají i ostatní senátoři. „Povodně v České republice v roce 2002 byla hrůza, ale toto je tragédie. Všude žijí lidé a teď je potřeba naší podpory v Asii,“ řekl Sobotka. O konkrétním využití peněz, které senátní sbírka vynese, by se mělo rozhodnout již tento týden. „Předseda senátu se sejde s velvyslanci Indie, Malajsie, Indonésie a Thajska a domluví se na využití peněz v jednotlivých zemích,“ sdělil mluvčí senátu Petr Kostka. Věra Přibylová ze Záchranné stanice pro divoká a exotická zvířata v pražských Jinonicích hledá dobrovolníky pro výstavbu nové stanice pro divoká zvířata v thajské provincii Ranong. Původní stavbu, která stála na pobřeží moře, vlna tsunami srovnala se zemí. „Stanice se zabývá hlavně záchranou gibonů a makaků. Za dobrovolníky by se hodili především tesaři, protože se staví ze dřeva. Je to ale bambus a s tím je dost odlišná práce. Takže odborně musí vést stavbu stejně Thajci. Hledáme prostě jakékoliv pořádné chlapy, kterým nevadí tvrdé podmínky. Teplota je teď v Thajsku 38 stupňů, je špatná hygiena, pracovníci se sprchují konví,“ vysvětluje Přibylová. Kromě veřejných sbírek poskytl finanční pomoc také stát. Pět milionů korun již uvolnilo ministerstvo zahraničí. Poskytnutí dalších pěti milionů musí ještě schválit vláda. 

**VEŘEJNÉ SBÍRKY

ADRA

- číslo účtu 85558555/0300,

variabilní symbol 777

Český výbor pro UNICEF

- č. ú.: 11771177/0300, v. s.: 800

Sbírka organizovaná senátem

- č. ú.: 35-26423001/0710 u ČNB

Česká katolická charita

- č. ú.: 3690369369369/0800,

v. s.: 1071 - Indická republika,

1151 - Indonésie, 1711 - Srí Lanka

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Hyundai i30 N: Krátké svezení s dalším korejským dítětem…
Z nuly na 161 km/h za 3,8 s? Už za tři roky si takové auto budete moci koupit
Galerie na středu: 10 fascinujících traktorů, kvůli kterým se budete chtít stát zemědělcem
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Technologie
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Asus uvádí monitory s technologií ELMB. Low motion blur konečně i pro LCD s FreeSync
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít