Tsipras se bez dohody s věřiteli neobejde, píše německý tisk

26. ledna 2015, 09:50 - čtk
26. ledna 2015, 09:50

Výrazné volební vítězství radikální levice v Řecku ukázalo, jak moc jsou Řekové frustrováni neutěšenou hospodářskou situací své země. Šéf vítězné strany Syriza Alexis Tsipras se však bez další dohody s mezinárodními věřiteli, kteří dosud požadovali po Řecku úsporné programy, neobejde. Bez ní totiž zemi hrozí státní bankrot, uvádí německé deníky v komentářích k výsledkům nedělních řeckých voleb.

„Řecko zvolilo a výsledek připomíná zemětřesení. Tak jako nikdy se ukázalo, jak se většina staví k dosavadnímu reformnímu kurzu - zcela odmítavě,“ uvádí v komentáři nejčtenější německý deník Bild. „Vítěz voleb Tsipras to chce Evropě ode dneška dát jasně najevo. Jeho cíl: Konec s reformami a ještě víc pomoci pro Řecko,“ píše list.

„Výsledek voleb je výrazem hluboké frustrace voličů z úsporné politiky posledních let a ze starých klientelistických stran,“ hodnotí hlasování Řeků deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. „Většina řeckých voličů se rozhodla pro extrémní pozice, nalevo nebo napravo,“ doplňuje.

Podle Frankfurter Allgemeine Zeitung se však Tsiprasovi nepodaří splnit svůj slib, že ukončí úspornou politiku a zlepší sociální situaci v zemi. „Řecko nadále potřebuje zahraniční peníze, ať už z finančních trhů nebo od Evropské unie. Tsipras si proto musí vybrat mezi kompromisem s mezinárodními věřiteli a velkým státním bankrotem, který by jeho zemi zavedl ještě víc ke dnu,“ uvádí deník.

Řecko na dluhy nemá

Stejně hodnotí hospodářskou situaci Řecka deník Handelsblatt. „Řecký ministr financí musí letos celkem zaplatit na dluhové službě 22,5 miliardy eur (620 miliard korun) a tyto peníze Řecko nemá,“ píše komentátor listu. „Na kapitálovém trhu nová vláda na potřebné prostředky nedosáhne. Úroky z řeckých státních dluhopisů jsou už nyní vyšší než deset procent a po volebním vítězství Syrizy spíš ještě vzrostou, než klesnou,“ uvádí deník.

„Řecko proto potřebuje třetí záchranný balíček, pokud chce odvrátit státní bankrot. Předpokladem pro další úvěr je uzavření dohody s trojkou věřitelů. Nová pomoc bude svázaná s úspornými a reformními požadavky. Čím dřív Tsipras tuto realitu pochopí, tím lépe pro něj a pro jeho zemi,“ uzavírá Handelsblatt.


Čtěte také:

Syriza ovládla řecké volby. Tsipras chce jednat o splácení dluhu

Euro se po řeckých volbách propadlo na jedenáctileté minimum

Vítězství Syrizy může Řecko opět přiblížit bankrotu, říká analytik

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít