Tržby firem provozujících kamionovou dopravu v posledních letech klesly o 12 procent

19. března 2012, 12:38 - MediaFax
19. března 2012, 12:38

Společnostem podnikajícím v kamionové dopravě klesly v letech 2008 až 2010 tržby o 12 procent, současně ale vzrostla jejich provozní rentabilita a hospodářské výsledky sledovaného vzorku firem rostly o 135 procent. Dnes o tom prostřednictvím analýzy společnosti Soliditet informovala Bisnode AB.

Foto: Profimedia

I když doprava a logistika patří mezi nejrizikovější obory podnikání, tuzemské firmy se s následky krize dokázaly vypořádat celkem obstojně. A to i přes to, že výkonová spotřeba, kde se odráží vysoká cena nafty, je v České republice pátá nejvyšší v Evropě,“ komentuje výsledky analýzy David Farský, ředitel společnosti Soliditet, s tím, že se očekávání dalšího propadu odvětví v roce 2010 nenaplnilo.

V rámci oborové srovnávací analýzy ‘kamionová doprava‘ společnost Soliditet hodnotila vzorek 118 nejvýznamnějších firem zabývajících se kamionovou dopravou v období 2008 až 2010. Jejich celkové tržby klesly z 4,51 miliardy korun v roce 2008 na 3,96 miliardy korun v roce 2010, což představuje propad o 12 procent, přičemž minima (3,72 miliardy korun) dosáhly v roce 2009, tedy na vrcholu ekonomické recese v ČR. „Je zřejmé, že podnikání v oblasti kamionové dopravy se velmi citlivé na ekonomický cyklus,“ doplnil ředitel Farský.

Celkový hospodářský výsledek analyzované skupiny společností mezi lety 2008 a 2010 vzrostl o 135,5 procenta z 101,8 milionu korun na 239,7 milionu korun. „I když dopravcům klesly tržby poměrně výrazně, a ani v roce 2010 nedosáhly hodnot roku 2008, tento negativní trend se neodrazil na celkovém hospodaření firem. To je dáno především důslednou kontrolou nákladů, optimalizací procesů nebo vytěžováním aut,“ uzavřel Farský.

Celkové hodnoty za analyzovanou skupinu firem jsou významně ovlivněny výsledky společnosti CS Cargo, která představuje zhruba desetiprocentní. Při použití mediánu, který není ovlivněn extrémními hodnotami, tržby hodnoceného vzorku 118 nejvýznamnějších firem podnikajících v kamionové dopravě, mezi lety 2008 až 2010 klesly o 13 procent z 244,7 milionu korun na 212,9 milionu korun, zatímco zisk propadl o čtvrtinu z 2,7 milionu na dva miliony korun.

Soliditet (dříve Creditinfo Czech Republic) je součástí nadnárodní skupiny Bisnode AB, která je poskytovatelem digitálních obchodních informací v Evropě, přičemž klade důraz na lokální zaměření. Soliditet působí v oblasti poskytování finančních, kreditních a marketingových informací o firmách v České republice i v zahraničí už 20 let.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Dotace na fotovoltaiku: Od září až 150 tisíc korun na větší systémy
5 aplikací, které vás ochrání před otravnými telefonáty z call centra
Jak mohou soukromé kuřácké kluby a spolky zničit restaurace, hospody i jejich majitele
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Auta
Po Golfu dostal facelift i Volkswagen Golf Sportsvan.…
Další nádherná klasika na scéně. Gunther Werks představuje znovuzrozené Porsche 993
Když máte peníze, automobilky vám vyrobí opravdu cokoliv. Zde je důkaz
Mercedes-Maybach 6 Cabriolet ukazuje, jak budou vypadat superluxusní elektromobily
Test na pondělí: BMW M550i xDrive M Performance
Technologie
Ryzeny Mobile pro notebooky mají integrovanou grafiku „Vega 8“ nebo „Vega 10“
QLED netáhne tak, jak by Samsung chtěl. Špičkové TV proto zlevňuje až o 25 000 Kč
ABBYY FineReader 14: zaostřeno na PDF (vyzkoušeno)
Microsoft dosáhl milníku. Hlas rozpozná stejně dobře jako člověk
Netflix odmítl zaplatit další sezónu seriálu. Produkci Sense8 nabídl pornoweb
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít