Trpká zkušenost jedné firmy

04. března 2011, 18:30 - Jaroslav Veselý
04. března 2011, 18:30

Co všechno se může stát pod pláštíkem boje proti praní špinavých peněz

Společnost ProMoPro, kterou vlastním společně s manželkou, je vyšetřována kriminální policií a veřejně pranýřována ze strany státních představitelů, a to velmi drsným způsobem. Nebudu obtěžovat vysvětlováním, že jsme nic neprovedli, protože nemám šanci v tomto článku kohokoli přesvědčit. Popíšu jen podvodný způsob, jakým bylo celé vyšetřování odstartováno, a ukážu na protizákonné praktiky, které jej provázejí. Všechny manažery a majitele firem by to mělo zatraceně zajímat. Naše firma se do současné tragické situace dostala (a s ní i já s manželkou) bez ohledu na to, jestli jsme se čehokoli dopustili. Koncem ledna 2011 jsme se s manželkou z médií dozvěděli, že protikorupční policie začala rozsáhlé vyšetřování stamilionového předražení technického zabezpečení českého předsednictví EU. Stalo se tak na základě trestního oznámení, které podal Finanční analytický odbor ministerstva financí (FAÚ), a to na základě detailního prošetřování finančních toků mezi Úřadem vlády (objednatel služeb), naší firmou (dodavatel), našimi subdodavateli, jejich obchodními partnery – a ještě dál.

Překvapení od banky

Podle médií bylo podnětem k tomuto prošetřování oznámení Komerční banky, že za prvé na našem firemním účtu leží devět měsíců přes sto milionů korun a za druhé z firemního účtu bylo převedeno na naše soukromé účty 45 milionů korun. První z těchto informací je čirá lež. V uvedeném období nebylo sto milionů korun na našem účtu – ani v součtu na všech našich účtech firemních i soukromých (pro úplnost – sto milionů jsme na účtu měli, bylo to ale jen pár dnů, a hlavně zhruba rok před datem, kdy Komerční banka podala své oznámení).
Druhá informace, oznámená Komerční bankou, byla pro změnu naprosto irelevantní: jde o splátku půjčky, kterou jsme s manželkou v roce 2008 firmě poskytli, plus naše platy a odměny za celý rok 2009. Na průběžně vyplácených platech a odměnách snad není nic špatného a už vůbec ne podezřelého. A považovat za podezřelé splátky půjčky, odeslané na stejné účty, z nichž půjčka přišla (pro zajímavost – celá tato operace s nulovým součtem se odehrála uvnitř Komerční banky) – to chce opravdu kreativní přístup… Naše společnost nikdy neprovedla žádnou transakci, která by mohla vzbudit sebemenší podezření na praní peněz nebo na financování terorismu (mimochodem nikdo z Komerční banky nikdy nežádal k jakékoli naší firemní transakci žádné vysvětlení). A v zákonné lhůtě pěti dnů, které má banka k nahlášení podezřelého obchodu, jsou na našem účtu pouze úplně zanedbatelné pohyby. Přesto Komerční banka umožnila FAÚ rozjet grandiózní mezinárodní prošetřování, jehož výsledky ministr financí s šéfem FAÚ slavnostně zveřejnili na tiskové konferenci.

Není co závidět

Klíčovým zjištěním je, že není zřejmé, za co zaplatil dodavatel našeho dodavatele svému obchodnímu partnerovi, a že ten má na svém účtu v Rakousku už přes dva roky 140 milionů korun. Ani slovo o tom, co tedy bylo podezřelého na transakcích naší firmy, které nahlásila Komerční banka. Logicky – žádné podezřelé transakce se nekonaly. Na základě oznámení Komerční banky se však rozjela grandiózní kauza, nazvaná Kauza ProMoPro. Komerční banka dostala naši firmu na titulní stránky novin, mezi hlavní zprávy v televizi, mezi hlavní témata diskusních pořadů. Naši obchodní partneři jsou zprávami o kauze ProMoPro obklíčeni ze všech stran a je velmi těžké vysvětlovat, že stokrát opakovaná lež se v tomto případě pravdou skutečně nestává… Od Komerční banky samozřejmě odcházíme a samozřejmě jsme na ni (formálně na neznámého pachatele, ale je jasné, že musí být uvnitř Komerční banky) podali trestní oznámení. Vyšetřování tohoto podvodného hlášení bude mimořádně obtížné, protože jak Komerční banka, respektive celá skupina Société Générale, tak FAÚ, respektive celé ministerstvo financí, budou mít obrovský zájem zamést celý případ pod koberec. Ale až se dobereme výsledku, slibuji, že ho zveřejníme. Pokud někdo kauzu ProMoPro sleduje detailněji, mohl v tomto článku postrádat mé vyjádření k řadě dílčích obvinění i k podstatě celé kauzy. Jak jsem však napsal v úvodu, cílem tohoto článku není naše obhajoba, ale upozornění na jednu zcela konkrétní hrozbu pro podnikatele a firmy.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Ken Block opět divočí s Fiestou, tentokrát v terénu
Android 8.0 je tady. Jmenuje se Oreo a řeší jeden hlavní problém
Mazda připravuje čtyřválec se třemi turby, jedno bude elektrické
BMW M5 (G30) oficiálně: Má 600 koní, vypínatelný pohon všech kol a jede 305 km/h
Jak vybrat pneumatiky na auto: Základní otázky a odpovědi
Technologie
Bixby je u nás dřív než Cortana. Samsung v Česku spustil hlasového asistenta
Procesory Coffee Lake pro desktop přijdou na trh v říjnu, signalizuje Intel
Virtuální realita je dostupnější. HTC Vive zlevňuje o 7000 Kč
Otázky a odpovědi: Jak vybrat pneumatiky na auto?
Google prý po dvou letech uvede další vlastní počítač
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít