Třicetiletá kaše

26. července 2011, 08:56 - Jaroslav Čech
26. července 2011, 08:56

Spor o výši a časovou posloupnost sjednocování sazeb DPH v Česku či konkrétní velikost našeho schodku na příští rok, který vyvřel ve vládní koalici, nikoho v Evropě minulý týden nezajímaly.

Foto: Profimedia.cz

Zatímco v tuzemsku firmy počítaly, kolik zaměstnanců budou muset – kvůli zvýšené dolní sazbě DPH z 10 procent na 14 – propustit, veškerá pozornost Evropanů se soustředila na středeční večeři Angely Merkelové a Nicolase Sarkozyho v Berlíně.

Mezi jednotlivými chody si tam reprezentanti stěžejních obratlů evropské páteře – Berlína a Paříže – rovnali noty na následující den mimořádného bruselského summitu. Ten se pak sešel v rozpáleném ovzduší, kdy už „řecká dluhová otázka“ dva týdny kontaminovala Itálii a valila se dál. Hledání východiska z existenciálních problémů eurozóny je důležitější než rozpočtové válečné tance českých koaličních stran…

Socialista, klerikál a baronka

Ale záchvaty „rozpočtové odpovědnosti“ jsou vynuceny tím, co se formovalo už bezmála před 30 lety na evropské úrovni právě na ose Paříž-Řím. V oblasti deregulace finančních trhů, jichž se teď tolik bojíme, přiložili v 80. letech ruku k dílu francouzský socialista François Mitterrand a německý křesťanský demokrat Helmut Kohl. Tento tandem zahájil kontinentální liberalizaci financí a připravil půdu pro známá maastrichtská kritéria (limit státního deficitu tři procenta, veškerých veřejných rozpočtů 60 procent HDP). To Mitterrand s Kohlem kypřili terén pro jednotnou evropskou měnu a pro nynější evropskou krizi s řadou obětí. Například tou řeckou, která pod kuratelou cizích mocí věřitelů vězí v recesi už druhý rok, anebo českou, která řeckému problému hodlá zabránit reformami – preventivním úderem proti hrozbě dluhové služby, ve skutečnosti však proti křehkému oživení ekonomiky.

Vzor pro vnitřní ekonomickou politiku každého státu v době Mitterrandově a Kohlově – počátkem 80. let – nastavila ve Velké Británii baronka Margaret Thatcherová. Mimochodem, londýnská čtvrť City byla dost významným místem světového finančního zprostředkování, a libra tudíž dost pevnou měnou nejméně do roku 1992. A tak se Thatcherová klidně odtáhla od spění kontinentu k budoucímu euru a dala zaznít „klausovským“ tónům nacionalismu a kritiky nadnárodní byrokracie. Společná tendence k neoliberálním politikám na Britských ostrovech i v kontinentální Evropě byla však přesto zřejmá.

Thatcherovská ekonomická politika i kultura (ideologie) se odrážejí v dnešku, jakoby však v zakřiveném zrcadle. Baronka vstoupila na Downing Street 10 těsně před vypuknutím globální hospodářské recese (v roce 1979). A také ona spatřovala základ „normálního provozu“ ekonomiky a správný lék na předchozí éru přeregulovaných labouristů i divokých stávek v ulehčování firmám od všech zátěží, v posilování měny, v odstraňování finanční regulace a v privatizaci veřejného sektoru. Už před 30 lety se pozorovatelé ptali, jak může premiérka Thatcherová trvat na úsporných opatřeních v době ekonomického poklesu. Klidně zvýšit DPH, ořezat veřejné výdaje, snížit inflaci, vyrovnat rozpočet. Posílení libry přece podlomilo konkurenceschopnost britských vývozů a prohloubilo recesi.

Záchrana i záhuba zvenčí

Vlastenectví, které se v Británii vzedmulo v době války o Falklandy (tedy v roce 1982) s argentinskou juntou generála Galtieriho, dalo lidem na sociální strázně zapomenout jen chvíli, a tak Konzervativní strana prohrála už v roce 1983 v komunálních volbách. Týž rok se však světový hospodářský cyklus dostal na vzestupnou trajektorii, a de facto tedy „zvenčí“ zachránil thatcheristický experiment – nikoli Margaret Thatcherovou samotnou – před politickým vynulováním. Pád sovětského bloku a otevírání Číny otevřely trhům další – zejména kvalitní lidské – zdroje, globalizace přispěla k nepřetržitému růstu „nové ekonomiky“ 90. let, udržela Konzervativní stranu u moci až do roku 1997 a politiku New Labour Tonyho Blaira postavila s mírnými korekcemi na thatcheristickém konsenzu.

V žádné evropské zemi – ani v Británii konzervativce Davida Camerona, který se nedávno v Praze označil za přítele Petra Nečase – nejsme dnes v podobné situaci. Evropská dluhová krize je bezprecedentní, trhy oprávněně nedůvěřivé, Amerika rozpolcená mezi demokraty a republikány ve sporu o strop astronomického deficitu. Vysoká cena zlata, tohoto lakmusového papírku nevíry v budoucnost dohodnutých „expertních systémů“ (například peněz), sahá k historickým rekordům. Naopak významně klesá index podnikatelské důvěry také v Německu. Tam ale sídlí hlavní odběratelé našich exportů, které táhnou český HDP zhruba z 60 procent.

Guru neoliberální ekonomiky a nositel Nobelovy ceny z roku 1995 Robert Lucas nedávno šokoval zjištěním, že americká ekonomika za „normálních okolností“ vykazuje v průměru tři procenta růstu HDP. Konstatoval, že z tohoto normálu existují jenom dvě výjimky: Velká deprese 30. let a současnost. Jinými slovy: Nenacházíme se v běžném ekonomickém cyklu a jeho vzestup nás pravděpodobně před „proškrtáváním k prosperitě“ – čili k prohlubování recese – nezachrání. Je prostřeno pro starou kaši, kterou si s třicetiletým zpožděním zřejmě budeme muset sníst.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít