Tři rozumné tipy

28. prosince 2007, 14:34 - Jan Skřivánek
28. prosince 2007, 14:34

Nastává už čas nakupovat proti trendu?

Sběratelé loni za umění a starožitnosti utratili na českých aukcích 560 milionů korun, tedy o 150 milionů korun více než o rok dříve a téměř dvakrát více než v roce 2005. Výrazně se zvýšil počet děl dražených za více než milion, respektive za více než sto tisíc korun. Milionových položek loni bylo 68, v roce 2006 jen 39. A roste nejen počet drahých děl, ale i dosahované ceny. Ke koupi deseti nejdražších obrazů roku by případnému zájemci v roce 2006 stačilo 61 milionů a o rok dříve dokonce jen 40 milionů korun. Loni by potřeboval 105 milionů korun.
Za zvláštní pozornost v žebříčku nejdražších děl stojí sedmá příčka. Suma, za kterou byl v Praze vydražen obraz Maurice de Vlamincka Krajina, zcela odpovídá cenám, jichž jeho obrazy dosahují na aukcích v Londýně a New Yorku. Tuto skutečnost lze interpretovat i jako popření oblíbené teze tuzemských galeristů, že česká moderna je stále ještě podhodnocena. Jestliže i nikterak přelomová díla Filly či Čapka dosahují cen srovnatelných s částkami, za které se ve světě prodávají obrazy od autora takového mezinárodního renomé jako je de Vlaminck, není na tom český trh vůbec špatně.

Umění druhé poloviny 20. století

I když do první desítky neproniklo žádné dílo poválečného umění, právě růst cen v této kategorii lze považovat za nejdůležitější událost loňska. Lze předpokládat, že ceny porostou i v tomto roce. Zatímco v případě obrazů Kupky, Filly, či Štyrského už sotva dojde k tomu, aby se jejich ceny oproti dnešku zdvojnásobily, v případě umění druhé poloviny 20. století lze naopak očekávat i takové nárůsty.
Byť díla Zdeňka Sýkory, Karla Malicha či Adriany Šimotové již dnes stojí statisíce až miliony, pořád jsou ve srovnání s klasickou modernou velice levná. Za cenu průměrného Filly či Špály je možné koupit špičkové kusy od nejvýznamnějších autorů poválečné generace. Je-li František Kupka jediným českým autorem první poloviny 20. století, jehož dílo je zastoupeno ve stálé expozici Centre Pompidou, a Zdeněk Sýkora jediným českým umělcem druhé poloviny 20. století, jemuž se dostalo stejné pocty, je logické očekávat, že ceny jejich děl se budou v dlouhodobém horizontu přibližovat. Kupka jistě zůstane tím dražším, časy, kdy šlo Sýkoru pořídit jen za desetinu ceny, kterou zaplatíte za Kupku, ale brzy pominou.

Fotografie

Další kategorií, kde se dá očekávat výrazné cenové zhodnocení, je fotografie. Otázkou je, zda k růstu cen dojde již letos (spíše ne), dříve nebo později však nastat musí. Historická i současná fotografie si dnes na světových trzích vedou velice dobře a bylo by překvapivé, kdyby se právě České republice, která má silnou fotografickou tradici, tento trend zcela vyhnul. Nejdražším českým autorem prodaným loni na aukci v zahraničí nebyl koneckonců Čapek, ani Procházka, ale František Drtikol. Jeho fotografie Sněžná vlna byla na jaře v New Yorku vydražena v přepočtu za 6,5 milionu korun.

Staré umění

I na trhu s uměním samozřejmě platí, že rozumný investor dokáže nakupovat proti trendu. Například staré umění je dnes podceněné. V nabídce českých aukčních síní se sice jen výjimečně objevují opravdu kvalitní kusy, pokud se tak však stane, málokdy vzbudí větší zájem. Portrét manželky Jana Kupeckého, reprezentativní dílo od jednoho z vůbec nejvýznamnějších českých umělců, navíc obraz se zajímavou historií, se například loni prodal za 2,3 milionu korun. Vzhledem ke Kupeckého významu je to skoro směšně nízká cena.

Nejdražších deset obrazů českých aukcí v roce 2007 1. František Kupka: Élévation IV
23 205 000 Kč (1. Art Consulting)

2. František Kupka: Abstraktní kompozice
15 800 000 Kč (1. Art Consulting)

3. Josef Čapek: Děvče v růžových šatech
14 160 000 Kč (Galerie Art Praha)

4. Jindřich Štyrský: Krajina v oblacích 12 300 000 Kč (Galerie Kodl)

5. Antonín Procházka: Poprsí muže
10 620 000 Kč (Galerie Art Praha)

6. Emil Filla: Modré zátiší
8 340 000 Kč (Galerie Kodl)

7. Maurice de Vlaminck: Krajina
6 360 000 Kč (Dorotheum)

8. Emil Filla: Zátiší s artyčokem 6 136 000 Kč (Galerie Art Praha)

9. Josef Čapek: Pole / Brázdy
4 680 000 Kč (Dorotheum)

10. Jan Zrzavý: Přístav na Ile de Sein
4 130 000 Kč (1. Art Consulting)

Popisek
Dramatický růst cen je patrný u obrazů Františka Kupky. Abstraktní kompozice z let 1925-1930 byla loni druhým nejdražším obrazem českých aukcí, v roce 2003 byl nejdražší jeho obraz Ocel pije z roku 1927. Oba obrazy jsou stejně velké, mají stejnou provenienci a v kontextu Kupkova díla zaujímají srovnatelné místo. Rozdíl je jediný – v ceně. Za Abstraktní kompozici zaplatila letos v květnu nejmenovaná investiční skupina 15,8 milionu korun, před čtyřmi lety stál obraz Ocel pije sotva třetinu této částky.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Opel začal přijímat objednávky na Insignii Country Tourer a Exclusive. Český trh si ještě počká
BMW X5 M a X6 M přicházejí v absolutně černé edici Black Fire
Lada ukázala sériovou Vestu SW a Vestu Cross. Nová kombi vypadají opravdu dobře
Mapy.cz potkala největší změna za 10 let. Takhle teď vypadají
Technologie
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Google News po letech v novém. Zpřehledňuje orientaci v obsahu členěním do karet
Microsoft uvolnil dávku oprav pro Windows, které se někteří smí vyhnout
Další kousek skládačky. Amazon spustil český Markeplace
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít