Tři rozumné tipy

28. prosince 2007, 14:34 - Jan Skřivánek
28. prosince 2007, 14:34

Nastává už čas nakupovat proti trendu?

Sběratelé loni za umění a starožitnosti utratili na českých aukcích 560 milionů korun, tedy o 150 milionů korun více než o rok dříve a téměř dvakrát více než v roce 2005. Výrazně se zvýšil počet děl dražených za více než milion, respektive za více než sto tisíc korun. Milionových položek loni bylo 68, v roce 2006 jen 39. A roste nejen počet drahých děl, ale i dosahované ceny. Ke koupi deseti nejdražších obrazů roku by případnému zájemci v roce 2006 stačilo 61 milionů a o rok dříve dokonce jen 40 milionů korun. Loni by potřeboval 105 milionů korun.
Za zvláštní pozornost v žebříčku nejdražších děl stojí sedmá příčka. Suma, za kterou byl v Praze vydražen obraz Maurice de Vlamincka Krajina, zcela odpovídá cenám, jichž jeho obrazy dosahují na aukcích v Londýně a New Yorku. Tuto skutečnost lze interpretovat i jako popření oblíbené teze tuzemských galeristů, že česká moderna je stále ještě podhodnocena. Jestliže i nikterak přelomová díla Filly či Čapka dosahují cen srovnatelných s částkami, za které se ve světě prodávají obrazy od autora takového mezinárodního renomé jako je de Vlaminck, není na tom český trh vůbec špatně.

Umění druhé poloviny 20. století

I když do první desítky neproniklo žádné dílo poválečného umění, právě růst cen v této kategorii lze považovat za nejdůležitější událost loňska. Lze předpokládat, že ceny porostou i v tomto roce. Zatímco v případě obrazů Kupky, Filly, či Štyrského už sotva dojde k tomu, aby se jejich ceny oproti dnešku zdvojnásobily, v případě umění druhé poloviny 20. století lze naopak očekávat i takové nárůsty.
Byť díla Zdeňka Sýkory, Karla Malicha či Adriany Šimotové již dnes stojí statisíce až miliony, pořád jsou ve srovnání s klasickou modernou velice levná. Za cenu průměrného Filly či Špály je možné koupit špičkové kusy od nejvýznamnějších autorů poválečné generace. Je-li František Kupka jediným českým autorem první poloviny 20. století, jehož dílo je zastoupeno ve stálé expozici Centre Pompidou, a Zdeněk Sýkora jediným českým umělcem druhé poloviny 20. století, jemuž se dostalo stejné pocty, je logické očekávat, že ceny jejich děl se budou v dlouhodobém horizontu přibližovat. Kupka jistě zůstane tím dražším, časy, kdy šlo Sýkoru pořídit jen za desetinu ceny, kterou zaplatíte za Kupku, ale brzy pominou.

Fotografie

Další kategorií, kde se dá očekávat výrazné cenové zhodnocení, je fotografie. Otázkou je, zda k růstu cen dojde již letos (spíše ne), dříve nebo později však nastat musí. Historická i současná fotografie si dnes na světových trzích vedou velice dobře a bylo by překvapivé, kdyby se právě České republice, která má silnou fotografickou tradici, tento trend zcela vyhnul. Nejdražším českým autorem prodaným loni na aukci v zahraničí nebyl koneckonců Čapek, ani Procházka, ale František Drtikol. Jeho fotografie Sněžná vlna byla na jaře v New Yorku vydražena v přepočtu za 6,5 milionu korun.

Staré umění

I na trhu s uměním samozřejmě platí, že rozumný investor dokáže nakupovat proti trendu. Například staré umění je dnes podceněné. V nabídce českých aukčních síní se sice jen výjimečně objevují opravdu kvalitní kusy, pokud se tak však stane, málokdy vzbudí větší zájem. Portrét manželky Jana Kupeckého, reprezentativní dílo od jednoho z vůbec nejvýznamnějších českých umělců, navíc obraz se zajímavou historií, se například loni prodal za 2,3 milionu korun. Vzhledem ke Kupeckého významu je to skoro směšně nízká cena.

Nejdražších deset obrazů českých aukcí v roce 2007 1. František Kupka: Élévation IV
23 205 000 Kč (1. Art Consulting)

2. František Kupka: Abstraktní kompozice
15 800 000 Kč (1. Art Consulting)

3. Josef Čapek: Děvče v růžových šatech
14 160 000 Kč (Galerie Art Praha)

4. Jindřich Štyrský: Krajina v oblacích 12 300 000 Kč (Galerie Kodl)

5. Antonín Procházka: Poprsí muže
10 620 000 Kč (Galerie Art Praha)

6. Emil Filla: Modré zátiší
8 340 000 Kč (Galerie Kodl)

7. Maurice de Vlaminck: Krajina
6 360 000 Kč (Dorotheum)

8. Emil Filla: Zátiší s artyčokem 6 136 000 Kč (Galerie Art Praha)

9. Josef Čapek: Pole / Brázdy
4 680 000 Kč (Dorotheum)

10. Jan Zrzavý: Přístav na Ile de Sein
4 130 000 Kč (1. Art Consulting)

Popisek
Dramatický růst cen je patrný u obrazů Františka Kupky. Abstraktní kompozice z let 1925-1930 byla loni druhým nejdražším obrazem českých aukcí, v roce 2003 byl nejdražší jeho obraz Ocel pije z roku 1927. Oba obrazy jsou stejně velké, mají stejnou provenienci a v kontextu Kupkova díla zaujímají srovnatelné místo. Rozdíl je jediný – v ceně. Za Abstraktní kompozici zaplatila letos v květnu nejmenovaná investiční skupina 15,8 milionu korun, před čtyřmi lety stál obraz Ocel pije sotva třetinu této částky.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ocitli jste se v cizině bez peněz? Banka pomůže, ale ne zadarmo
Nezdravé české zdravotnictví I: 4 důvody, proč odcházejí čeští lékaři do zahraničí?
Právník se slevou anebo rovnou zdarma? Víme, kde ho sehnat
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Vylepšený NaSvah.cz vám poradí, kde si zalyžovat i v létě
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít