Tři motory realit

01. listopadu 2011, 10:51 - Lenka Kostrounová
01. listopadu 2011, 10:51

Manažerský panel

Letošní investice do nemovitostí by se mohly přiblížit roku 2007 a dosáhnout na 2,5 miliardy eur Po dvou letech se financování nemovitostí začalo zase trochu hýbat. Nadále ale platí, že investoři a zejména banky, které jsou považovány za tradiční financiéry nemovitostí, jsou opatrní a že regulatorní požadavky jsou stále přísnější. Probouzí se zejména oblast investic, která roste mnohem rychleji než development. Částka, za kterou investoři během prvního pololetí tohoto roku obchodní nemovitosti nakoupili, se vyšplhala na 890 milionů eur, což je suma vyšší než za celý loňský rok. Podle realitní společnosti Knight Frank by se letošní investice do nemovitostí mohly přiblížit roku 2007 a dosáhnout na 2,5 miliardy eur. Ve financování nemovitostí se letos poměrně jasně ukazují tři tendence. Krize pomohla trh pročistit a potvrdila, že místo na něm mají jen zkušení hráči a kvalitní projekty s poměrně konzervativní strukturou financování. Banky jsou uvážlivé a pokládají předchozí zkušenost klienta a dlouhodobé dobré vztahy za klíčové. Do rizikového developmentu se zkrátka nikdo moc nehrne. Na trhu převažuje apetit investorů po hotových a dobře fungujících projektech, s existujícím cash flow. Nadále ale platí, že banky jsou regulátorem vedeny k přísné kontrole své expozice v konkrétních obchodech. Navíc od začátku roku 2013 vstupují v platnost pozměněné standardy likvidity a řízení zdrojů Basel III a na základě nich si banky budou muset na rizikovější investice, a nemovitosti do této kategorie rozhodně patří, schovat více kapitálu na krytí případných rizik. Dalším trendem, který je vidět už zhruba od poloviny roku 2008, je tzv. klubové financování projektů. Charakteristické pro něj je rozdělení rizika financování u jednotlivých obchodů. Účastnící se banky od začátku konkrétního financování úzce spolupracují a závazně potvrzují svoji připravenost projekt úvěrovat hned od počátku transakce, na rozdíl od syndikační strategie, při které jedna banka upíše celý objem financování a později odprodává jeho části dalším bankám na trhu.
Třetím směrem, který byl na trhu nemovitostí v tomto roce vidět, je převaha zahraničních investic. Ty nadále zůstávají motorem růstu realitních obchodů u nás a podílejí se až na 80 procentech všech obchodů, i když domácí investice, zdá se, v druhé polovině roku také rostly a ke konci roku 2011 by mohly dosáhnout zhruba třetiny celkového objemu letošních obchodů.
Přes jednoznačný rostoucí důraz na kvalitu projektů a jasně patrnou tendenci financiérů lépe a pečlivěji z možností vybírat platí, že dobře připravené projekty, za kterými stojí zkušení hráči, uspějí.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Praktický návod: jak začít s bitcoinem – výběr vhodné peněženky
EU: Jak vysoké je zdanění práce u podprůměrných mezd?
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Auta
BMW X3 třetí generace je lehčí, rychlejší a nabídne klíč s…
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace. Nový dvoulitr 30t má 300 koní
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Technologie
Nintendo už zase recykluje. Uvede novou verzi konzole SNES s 21 hrami
Úspěch jako hrom. Na oběžné dráze je první česká nanodružice
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít