Tři motory realit

01. listopadu 2011, 10:51 - Lenka Kostrounová
01. listopadu 2011, 10:51

Manažerský panel

Letošní investice do nemovitostí by se mohly přiblížit roku 2007 a dosáhnout na 2,5 miliardy eur Po dvou letech se financování nemovitostí začalo zase trochu hýbat. Nadále ale platí, že investoři a zejména banky, které jsou považovány za tradiční financiéry nemovitostí, jsou opatrní a že regulatorní požadavky jsou stále přísnější. Probouzí se zejména oblast investic, která roste mnohem rychleji než development. Částka, za kterou investoři během prvního pololetí tohoto roku obchodní nemovitosti nakoupili, se vyšplhala na 890 milionů eur, což je suma vyšší než za celý loňský rok. Podle realitní společnosti Knight Frank by se letošní investice do nemovitostí mohly přiblížit roku 2007 a dosáhnout na 2,5 miliardy eur. Ve financování nemovitostí se letos poměrně jasně ukazují tři tendence. Krize pomohla trh pročistit a potvrdila, že místo na něm mají jen zkušení hráči a kvalitní projekty s poměrně konzervativní strukturou financování. Banky jsou uvážlivé a pokládají předchozí zkušenost klienta a dlouhodobé dobré vztahy za klíčové. Do rizikového developmentu se zkrátka nikdo moc nehrne. Na trhu převažuje apetit investorů po hotových a dobře fungujících projektech, s existujícím cash flow. Nadále ale platí, že banky jsou regulátorem vedeny k přísné kontrole své expozice v konkrétních obchodech. Navíc od začátku roku 2013 vstupují v platnost pozměněné standardy likvidity a řízení zdrojů Basel III a na základě nich si banky budou muset na rizikovější investice, a nemovitosti do této kategorie rozhodně patří, schovat více kapitálu na krytí případných rizik. Dalším trendem, který je vidět už zhruba od poloviny roku 2008, je tzv. klubové financování projektů. Charakteristické pro něj je rozdělení rizika financování u jednotlivých obchodů. Účastnící se banky od začátku konkrétního financování úzce spolupracují a závazně potvrzují svoji připravenost projekt úvěrovat hned od počátku transakce, na rozdíl od syndikační strategie, při které jedna banka upíše celý objem financování a později odprodává jeho části dalším bankám na trhu.
Třetím směrem, který byl na trhu nemovitostí v tomto roce vidět, je převaha zahraničních investic. Ty nadále zůstávají motorem růstu realitních obchodů u nás a podílejí se až na 80 procentech všech obchodů, i když domácí investice, zdá se, v druhé polovině roku také rostly a ke konci roku 2011 by mohly dosáhnout zhruba třetiny celkového objemu letošních obchodů.
Přes jednoznačný rostoucí důraz na kvalitu projektů a jasně patrnou tendenci financiérů lépe a pečlivěji z možností vybírat platí, že dobře připravené projekty, za kterými stojí zkušení hráči, uspějí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Intel prý chystá už i dvoujádrové Kaby Lake-X, extrémní Core i3 pro platformu X299
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít