Tři motory realit

01. listopadu 2011, 10:51 - Lenka Kostrounová
01. listopadu 2011, 10:51

Manažerský panel

Letošní investice do nemovitostí by se mohly přiblížit roku 2007 a dosáhnout na 2,5 miliardy eur Po dvou letech se financování nemovitostí začalo zase trochu hýbat. Nadále ale platí, že investoři a zejména banky, které jsou považovány za tradiční financiéry nemovitostí, jsou opatrní a že regulatorní požadavky jsou stále přísnější. Probouzí se zejména oblast investic, která roste mnohem rychleji než development. Částka, za kterou investoři během prvního pololetí tohoto roku obchodní nemovitosti nakoupili, se vyšplhala na 890 milionů eur, což je suma vyšší než za celý loňský rok. Podle realitní společnosti Knight Frank by se letošní investice do nemovitostí mohly přiblížit roku 2007 a dosáhnout na 2,5 miliardy eur. Ve financování nemovitostí se letos poměrně jasně ukazují tři tendence. Krize pomohla trh pročistit a potvrdila, že místo na něm mají jen zkušení hráči a kvalitní projekty s poměrně konzervativní strukturou financování. Banky jsou uvážlivé a pokládají předchozí zkušenost klienta a dlouhodobé dobré vztahy za klíčové. Do rizikového developmentu se zkrátka nikdo moc nehrne. Na trhu převažuje apetit investorů po hotových a dobře fungujících projektech, s existujícím cash flow. Nadále ale platí, že banky jsou regulátorem vedeny k přísné kontrole své expozice v konkrétních obchodech. Navíc od začátku roku 2013 vstupují v platnost pozměněné standardy likvidity a řízení zdrojů Basel III a na základě nich si banky budou muset na rizikovější investice, a nemovitosti do této kategorie rozhodně patří, schovat více kapitálu na krytí případných rizik. Dalším trendem, který je vidět už zhruba od poloviny roku 2008, je tzv. klubové financování projektů. Charakteristické pro něj je rozdělení rizika financování u jednotlivých obchodů. Účastnící se banky od začátku konkrétního financování úzce spolupracují a závazně potvrzují svoji připravenost projekt úvěrovat hned od počátku transakce, na rozdíl od syndikační strategie, při které jedna banka upíše celý objem financování a později odprodává jeho části dalším bankám na trhu.
Třetím směrem, který byl na trhu nemovitostí v tomto roce vidět, je převaha zahraničních investic. Ty nadále zůstávají motorem růstu realitních obchodů u nás a podílejí se až na 80 procentech všech obchodů, i když domácí investice, zdá se, v druhé polovině roku také rostly a ke konci roku 2011 by mohly dosáhnout zhruba třetiny celkového objemu letošních obchodů.
Přes jednoznačný rostoucí důraz na kvalitu projektů a jasně patrnou tendenci financiérů lépe a pečlivěji z možností vybírat platí, že dobře připravené projekty, za kterými stojí zkušení hráči, uspějí.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít