Article, show

Tři motory realit

01. listopadu 2011, 10:51 - Lenka Kostrounová
01. listopadu 2011, 10:51

Manažerský panel

Letošní investice do nemovitostí by se mohly přiblížit roku 2007 a dosáhnout na 2,5 miliardy eur Po dvou letech se financování nemovitostí začalo zase trochu hýbat. Nadále ale platí, že investoři a zejména banky, které jsou považovány za tradiční financiéry nemovitostí, jsou opatrní a že regulatorní požadavky jsou stále přísnější. Probouzí se zejména oblast investic, která roste mnohem rychleji než development. Částka, za kterou investoři během prvního pololetí tohoto roku obchodní nemovitosti nakoupili, se vyšplhala na 890 milionů eur, což je suma vyšší než za celý loňský rok. Podle realitní společnosti Knight Frank by se letošní investice do nemovitostí mohly přiblížit roku 2007 a dosáhnout na 2,5 miliardy eur. Ve financování nemovitostí se letos poměrně jasně ukazují tři tendence. Krize pomohla trh pročistit a potvrdila, že místo na něm mají jen zkušení hráči a kvalitní projekty s poměrně konzervativní strukturou financování. Banky jsou uvážlivé a pokládají předchozí zkušenost klienta a dlouhodobé dobré vztahy za klíčové. Do rizikového developmentu se zkrátka nikdo moc nehrne. Na trhu převažuje apetit investorů po hotových a dobře fungujících projektech, s existujícím cash flow. Nadále ale platí, že banky jsou regulátorem vedeny k přísné kontrole své expozice v konkrétních obchodech. Navíc od začátku roku 2013 vstupují v platnost pozměněné standardy likvidity a řízení zdrojů Basel III a na základě nich si banky budou muset na rizikovější investice, a nemovitosti do této kategorie rozhodně patří, schovat více kapitálu na krytí případných rizik. Dalším trendem, který je vidět už zhruba od poloviny roku 2008, je tzv. klubové financování projektů. Charakteristické pro něj je rozdělení rizika financování u jednotlivých obchodů. Účastnící se banky od začátku konkrétního financování úzce spolupracují a závazně potvrzují svoji připravenost projekt úvěrovat hned od počátku transakce, na rozdíl od syndikační strategie, při které jedna banka upíše celý objem financování a později odprodává jeho části dalším bankám na trhu.
Třetím směrem, který byl na trhu nemovitostí v tomto roce vidět, je převaha zahraničních investic. Ty nadále zůstávají motorem růstu realitních obchodů u nás a podílejí se až na 80 procentech všech obchodů, i když domácí investice, zdá se, v druhé polovině roku také rostly a ke konci roku 2011 by mohly dosáhnout zhruba třetiny celkového objemu letošních obchodů.
Přes jednoznačný rostoucí důraz na kvalitu projektů a jasně patrnou tendenci financiérů lépe a pečlivěji z možností vybírat platí, že dobře připravené projekty, za kterými stojí zkušení hráči, uspějí.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Transfăgărășan s Mazdou MX-5 je zážitek, na jaký se jen tak…
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První majitelé se dočkají v říjnu
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Technologie
Velká aktualizace ovladačů u AMD. Mnohé novinky pro hráče, GPU Profiler pro vývojáře
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít