Tři miliardy na výzkum

10. října 2008, 17:10 - Anna Klepalová
10. října 2008, 17:10

Špičkové vědecké pracoviště v Brně bude stát do dvou let

Minulý týden v úterý premiér Mirek Topolánek a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (oba ODS) slavnostně poklepali na základní kámen Mezinárodního centra klinického výzkumu (International Clinical Research Center – ICRC). Půjde o první mezinárodní centrum v oblasti lékařského výzkumu u nás a stavět se bude v areálu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Projekt připravovala nemocnice několik let spolu s prestižní americkou výzkumnou institucí Mayo Clinic, která je zároveň akademickým partnerem centra. Hlavní náplní ICRC bude především výzkum a vývoj v různých medicínských oblastech, jako jsou kardiologie, neurologie, akutní a interní medicína nebo onkologie.
Realizace stavby se zdržela o dva roky kvůli problémům s financováním. Její předpokládaná cena i s vybavením je stanovena na 2,8 miliardy korun, což je téměř dvakrát tolik, než bylo původně plánováno. Většinu rozpočtu (1,9 miliardy) uhradí stát, padesáti miliony přispěl Jihočeský kraj a zbytek zaplatí nemocnice z vlastních zdrojů. Projekt se dle slov ministra Julínka prodražil hlavně proto, že nyní zahrnuje i rekonstrukci některých částí zastaralého areálu nemocnice. Zcela nevyhovující je zejména logistika pacientů, které zdravotníci často musejí na vyšetření přesunovat venkovními prostory.
Konec první fáze výstavby centra je sice plánován až na rok 2010, ale samotný výzkum by měl začít již ke konci letošního roku. Ve svatoanenské nemocnici se pro vědce otevře pět výzkumných laboratoří přezdívaných jako Mini ICRC. Duchovní otec ICRC, lékař Tomáš Kára, prozradil novinářům některé projekty, na kterých už nyní nemocnice s klinikou Mayo spolupracuje. Jde například o vývoj speciálních, velmi tenkých cévek, které bude možné zavést do mozku tepnami a díky nimž by se daly bez dalšího poškození odoperovat mozkové nádory nebo epilepsie. Dalším z mnoha směrů, kterými se vědci v centru vydají, je výzkum na zvířatech. V klinice Mayo už například nyní pracuje jeden z týmů se speciálně upravenými kmeny geneticky modifikovaných prasat na „výrobě“ náhradního lidského srdce.
Podle premiéra Topolánka je mimo jiné největším přínosem centra skutečnost, že moderní pracoviště bude moci zpět přitáhnout české špičkové vědce, kteří odešli a stále odchází za lepšími podmínkami do zahraničí. Jenže právě v nedostatku specializovaných odborníků vidí někteří lékaři velký háček v třímiliardovém projektu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Historie televizorů Sony: od přistání na měsíci po deset let pokusů s OLEDem
Windows 10 již obsahuje český a slovenský hlas. Může vám předčítat text
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít