Tři miliardy na výzkum

10. října 2008, 17:10 - Anna Klepalová
10. října 2008, 17:10

Špičkové vědecké pracoviště v Brně bude stát do dvou let

Minulý týden v úterý premiér Mirek Topolánek a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (oba ODS) slavnostně poklepali na základní kámen Mezinárodního centra klinického výzkumu (International Clinical Research Center – ICRC). Půjde o první mezinárodní centrum v oblasti lékařského výzkumu u nás a stavět se bude v areálu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Projekt připravovala nemocnice několik let spolu s prestižní americkou výzkumnou institucí Mayo Clinic, která je zároveň akademickým partnerem centra. Hlavní náplní ICRC bude především výzkum a vývoj v různých medicínských oblastech, jako jsou kardiologie, neurologie, akutní a interní medicína nebo onkologie.
Realizace stavby se zdržela o dva roky kvůli problémům s financováním. Její předpokládaná cena i s vybavením je stanovena na 2,8 miliardy korun, což je téměř dvakrát tolik, než bylo původně plánováno. Většinu rozpočtu (1,9 miliardy) uhradí stát, padesáti miliony přispěl Jihočeský kraj a zbytek zaplatí nemocnice z vlastních zdrojů. Projekt se dle slov ministra Julínka prodražil hlavně proto, že nyní zahrnuje i rekonstrukci některých částí zastaralého areálu nemocnice. Zcela nevyhovující je zejména logistika pacientů, které zdravotníci často musejí na vyšetření přesunovat venkovními prostory.
Konec první fáze výstavby centra je sice plánován až na rok 2010, ale samotný výzkum by měl začít již ke konci letošního roku. Ve svatoanenské nemocnici se pro vědce otevře pět výzkumných laboratoří přezdívaných jako Mini ICRC. Duchovní otec ICRC, lékař Tomáš Kára, prozradil novinářům některé projekty, na kterých už nyní nemocnice s klinikou Mayo spolupracuje. Jde například o vývoj speciálních, velmi tenkých cévek, které bude možné zavést do mozku tepnami a díky nimž by se daly bez dalšího poškození odoperovat mozkové nádory nebo epilepsie. Dalším z mnoha směrů, kterými se vědci v centru vydají, je výzkum na zvířatech. V klinice Mayo už například nyní pracuje jeden z týmů se speciálně upravenými kmeny geneticky modifikovaných prasat na „výrobě“ náhradního lidského srdce.
Podle premiéra Topolánka je mimo jiné největším přínosem centra skutečnost, že moderní pracoviště bude moci zpět přitáhnout české špičkové vědce, kteří odešli a stále odchází za lepšími podmínkami do zahraničí. Jenže právě v nedostatku specializovaných odborníků vidí někteří lékaři velký háček v třímiliardovém projektu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Auta
Retro: Lada Niva, Škoda Trekka a další socialistické off…
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let elektrické verze
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Technologie
Paměti DDR5 by se mohly objevovat už od roku 2019. Takt až 6,4 GHz, VRM na modulech?
Takhle bude vypadat retro ThinkPad. Lenovo jej nabídne k 25. výročí
Windows Store bude zřejmě přejmenován na Microsoft Store
Školství není připraveno na dobu, kdy budeme mít internet v těle
Je tu GeForce GTX 1080 Ti s upgradovanou pamětí: Evga vydává model s 12GHz GDDR5X
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít