Article, show

Tři miliardy na výzkum

10. října 2008, 17:10 - Anna Klepalová
10. října 2008, 17:10

Špičkové vědecké pracoviště v Brně bude stát do dvou let

Minulý týden v úterý premiér Mirek Topolánek a ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (oba ODS) slavnostně poklepali na základní kámen Mezinárodního centra klinického výzkumu (International Clinical Research Center – ICRC). Půjde o první mezinárodní centrum v oblasti lékařského výzkumu u nás a stavět se bude v areálu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně. Projekt připravovala nemocnice několik let spolu s prestižní americkou výzkumnou institucí Mayo Clinic, která je zároveň akademickým partnerem centra. Hlavní náplní ICRC bude především výzkum a vývoj v různých medicínských oblastech, jako jsou kardiologie, neurologie, akutní a interní medicína nebo onkologie.
Realizace stavby se zdržela o dva roky kvůli problémům s financováním. Její předpokládaná cena i s vybavením je stanovena na 2,8 miliardy korun, což je téměř dvakrát tolik, než bylo původně plánováno. Většinu rozpočtu (1,9 miliardy) uhradí stát, padesáti miliony přispěl Jihočeský kraj a zbytek zaplatí nemocnice z vlastních zdrojů. Projekt se dle slov ministra Julínka prodražil hlavně proto, že nyní zahrnuje i rekonstrukci některých částí zastaralého areálu nemocnice. Zcela nevyhovující je zejména logistika pacientů, které zdravotníci často musejí na vyšetření přesunovat venkovními prostory.
Konec první fáze výstavby centra je sice plánován až na rok 2010, ale samotný výzkum by měl začít již ke konci letošního roku. Ve svatoanenské nemocnici se pro vědce otevře pět výzkumných laboratoří přezdívaných jako Mini ICRC. Duchovní otec ICRC, lékař Tomáš Kára, prozradil novinářům některé projekty, na kterých už nyní nemocnice s klinikou Mayo spolupracuje. Jde například o vývoj speciálních, velmi tenkých cévek, které bude možné zavést do mozku tepnami a díky nimž by se daly bez dalšího poškození odoperovat mozkové nádory nebo epilepsie. Dalším z mnoha směrů, kterými se vědci v centru vydají, je výzkum na zvířatech. V klinice Mayo už například nyní pracuje jeden z týmů se speciálně upravenými kmeny geneticky modifikovaných prasat na „výrobě“ náhradního lidského srdce.
Podle premiéra Topolánka je mimo jiné největším přínosem centra skutečnost, že moderní pracoviště bude moci zpět přitáhnout české špičkové vědce, kteří odešli a stále odchází za lepšími podmínkami do zahraničí. Jenže právě v nedostatku specializovaných odborníků vidí někteří lékaři velký háček v třímiliardovém projektu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít