Trhovci jsou ostudou Železné Rudy

01. října 2007, 00:00 - Tomáš Stingl
01. října 2007, 00:00

I přes přesun do kamenných obchodů jsou vietnamští trhovci zatím ostudou mnoha míst. Příkladem je třeba zimní středisko Železná Ruda v Plzeňském kraji. Nachází se pod vrcholem Špičáku v těsné blízkosti hraničního přechodu s Německem.  Hned po otevření hranic na začátku 90. let se z něj stalo jedno obrovské, převážně vietnamské tržiště. Fasády původních domů prakticky nejsou vidět, obklopuje je vystavené oblečení, sádroví trpaslíci a další zboží. Mezi prodejními pulty trhovců, křiklavými fasádami a neony nočních klubů se zcela ztrácí i barokní kostelík v centru městečka.

Přes snahu starostů a místních obyvatel se trhovce nepodařilo ani odsunout na okraj města, ani účinně zakázat vystavování zboží na ulicích a povolit ho jen uvnitř „kamenných“ prodejen. Hlavním důvodem je fakt, že tržnice, prodejny i noční kluby jsou v soukromých objektech. Neúčinné byly i nejrůznější kontroly a inspekce.

Radnice se snaží regulovat, co jde. Vyhlásila například stavební uzávěru – ke každé nové stavbě nebo výraznější opravě je potřeba souhlas zastupitelů. Současný starosta Michal Šnebergr zároveň intenzivně podporuje projekty zaměřené na turisty – blízko hraničního přechodu má například vzniknout nový hotelový a rekreační areál právě na místě, které dosud využívali stánkaři.

Na druhé straně hranic, v Bavorské Rudě, přitom podobný obrázek nenajdeme. Češi se za současný obraz svého městečka před německými návštěvníky sice stydí, jsou to ale právě téměř výhradně Němci, kdo na tržištích v Železné Rudě nakupují. Starosta Šnebergr věří, že problém už brzy vyřeší trh. Hlavně kvůli posilující koruně totiž přestávají být nákupy pro Němce výhodné. Mnohé zákazníky odrazují také špatné zkušenosti s nekvalitním zbožím.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít