Trh v očekávání velkých změn

09. ledna 2006, 00:00 - PETR BÝM
09. ledna 2006, 00:00

REZIDENČNÍ PROJEKTY Loni v Česku vzniklo přibližně 30 tisíc nových bytových jednotek. Letos to nejspíš bude ještě o trochu více. Rezidenční výstavbu viditelně akcelerují očekávání, která jsou spojována s chystanou změnou DPH a nastupující deregulací nájmů. Pražské Holešovice získají na podzim letošního roku 338 nových bytů.

REZIDENČNÍ PROJEKTY Loni v Česku vzniklo přibližně 30 tisíc nových bytových jednotek. Letos to nejspíš bude ještě o trochu více. Rezidenční výstavbu viditelně akcelerují očekávání, která jsou spojována s chystanou změnou DPH a nastupující deregulací nájmů. Pražské Holešovice získají na podzim letošního roku 338 nových bytů. Moderní obytný soubor na místě bývalé Trojské mlékárny staví developerská firma České nemovitosti, která je součástí realitní skupiny Sekyra Group. Takových projektů jsou v celé České republice v chodu desítky, přitom bytová výstavba se ve stále větší míře rozšiřuje i mimo pražský region. Prognózy na tento rok jsou velmi optimistické - podle řady z nich bude loňských rekordních 30 tisíc nových bytových jednotek překonáno. Hlavními faktory růstu rezidenční výstavby budou dvě teprve očekávané události. Jednak zhruba za rok odstartuje deregulace nájmů (v prosinci schválený zákon ještě potřebuje souhlas Senátu a prezidenta, ale v tomto ohledu se žádné problémy nečekají), jednak by se v roce 2008 měla změnit sazba DPH na bytovou výstavbu. DEREGULACE NA OBZORU

V závěru loňského roku parlament konečně schválil - nepochybně také pod tlakem žalob soukromých vlastníků domů u Evropského soudu ve Štrasburku - zákon o deregulaci nájmů. Představuje nejspíš maximum možného, a to bez ohledu na nespokojenost majitelů bytových domů, kteří jej považují za nedostatečný co do rychlosti liberalizace. Podle některých výpočtů přicházejí každým rokem o 20 miliard korun. V posledních čtyřech letech ovšem regulované nájemné bylo „zmrazené“, takže současná perspektiva pro pronajímatele bytových prostor není nijak oslnivá.

Nicméně přece jenom jde o zásadní krok k narovnání pokřivených cenových relací na trhu. Jeho hlavním parametrem jsou totiž právě rozdíly mezi tržními a regulovanými nájmy (ty se obvykle počítají v násobcích, například v Praze se jedná o relaci 133 k 37 korunám).

Postupné uvolňování, tedy zvyšování regulovaných nájmů (od roku 2007 tempem 14,2 procenta každým rokem), by poměry na bytovém trhu mělo výrazně ovlivnit - celkem jde o 700 tisíc bytových jednotek, z toho 40 procent je v soukromých domech. Opačným směrem se mají pohybovat zejména tržní nájmy. Nabídka se totiž posílí. „Regulované“ byty jsou nezřídka v držení uživatelů, kteří mají jiné bydlení. Lze také očekávat nárůst bytových směn - méně majetní se budou zbavovat velkých, respektive dražších bytů (například kvůli lokalitě) a hledat levnější. Konečným výsledkem by mělo být uvolnění části bytového fondu pro tržní využití.

Na druhé straně deregulace ještě více posílí zájem o vlastnické bydlení. V řadě případů se totiž tržní nájemné, k němuž se začne pomalu blížit i nájemné regulované, blíží úrovni hypotečních splátek. Hypoteční banky jsou přitom stále vstřícnější, totéž platí pro stavební spořitelny. A tak i nedávný zvrat vývoje úrokových sazeb, které opět začaly stoupat, poptávku po jejich produktech ovlivní jen málo. Rezidenčních projektů přitom rychle přibývá - poptávka po nových bytech je silná a nabídka se tomu přizpůsobuje.

PROBLEMATICKÁ DAŇ Z PŘIDANÉ HODNOTY

Součástí našeho vstupu do Unie byla řada výjimek na obou stranách. Tu možná nejvýznamnější pro Česko představovala snížená pětiprocentní sazba daně z přidané hodnoty na bytovou výstavbu. Ve výkladu této výjimky zpočátku panovaly určité nejasnosti, v důsledcích ale ze snížené sazby kupci nových bytů těží. Výjimka má ovšem za dva roky skončit - od roku 2008 bude i na byty vztahována základní devatenáctiprocentní sazba. Podle pouhého mechanického přepočtu by to znamenalo zdražení nového bytu za 1,5 milionu korun na 1,7 milionu.

DPH ale podle stavařů i obchodníků není jediným cenotvorným faktorem, takže skutečný dopad na ceny bude pravděpodobně méně výrazný. A to i v důsledku stále vyšší nabídky nových bytových jednotek - konkurence na trhu prostě developerům a prodejcům nejspíš nedovolí daňovou sazbu v plné výši promítnout do ceny účtované klientům. Například Jiří Valda ze společnosti Sekyra Group nepředpokládá vzestup cen nad pět procent původní úrovně. Přes to všechno hrozba vyšší DPH ale prodejce i zájemce o nový byt v příštích dvou letech podnítí k větší aktivitě. Proto lze očekávat jak vzestup výstavby, tak větší počet obchodních transakcí.

Pokud výjimka skutečně skončí, dojde podle odborníků k jistému zbrzdění výstavby, zejména v segmentu levných bytů. Naopak lze ale očekávat větší zájem o rekonstrukce starších bytů, což je cesta, jak se dostat k vyšší kvalitě bydlení bez koupě nového bytu.

NEJVYŠŠÍ TRŽNÍ NÁJMY (cena za m2 měsíčně)

Město Cena 
 Praha 133 Kč  
 Brno117 Kč 
 Beroun112 Kč  
 Karlovy Vary100 Kč  
 Zlín99 Kč  

MAXIMÁLNÍ REGULOVANÉ NÁJMY (cena za m2 měsíčně)

Město Cena 
 Praha 37 Kč  
 Brno27 Kč
 Olomouc26 Kč 
 Plzeň 26 Kč  
 Ostrava 25 Kč

ROZDÍLY MEZI TRŽNÍM A REGULOVANÝM NÁJMEM (čísla udávají, kolikrát více zaplatí zájemci za tržní nájem)

Město Cena 
 Beroun 6,8
 Mladá Boleslav 5,5
 Karlovy Vary 5,5
 Benešov5,4
 Příbram 5,4

NEJVYŠŠÍ CENY BYTŮ

(byt I. kategorie v osobním či družstevním vlastnictví, plocha 68 m2, opotřebení 40%)

Město Cena 
 Praha 1,885 mil. Kč
 Beroun 1,276 mil. Kč
 Karlovy Vary 1,239 mil. Kč
 Hradec Králové 1,223 mil. Kč
 Brno 1,212 mil. Kč

Pramen: Institut regionálních informací

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Najděte si novou práci do září
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Auta
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým štítem. Taková věc tu ale byla už dávno
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Technologie
Tento týden podcast Cnews FM nebude
Co přinese Intel Coffee Lake do lowendu? Máme parametry Pentií, takt až 3,9 GHz
Povinné ručení: Jak na změnu smlouvy a snížení ceny
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít