Trh s elektřinou i plynem se otevírá

07. července 2003, 00:00 - admin
07. července 2003, 00:00

O otevírání trhu s elektrickou energií konkurenci se v Evropě začalo hovořit koncem osmdesátých let, kdy byla cena elektřiny v Evropské unii přibližně o 40 % vyšší, než v USA a Austrálii.Prosazení liberalizace si od počátku diskuzí klade čtyři základní cíle:1. snížení cen elektrické energie,2.

O otevírání trhu s elektrickou energií konkurenci se v Evropě začalo hovořit koncem osmdesátých let, kdy byla cena elektřiny v Evropské unii přibližně o 40 % vyšší, než v USA a Austrálii.

Prosazení liberalizace si od počátku diskuzí klade čtyři základní cíle:

1. snížení cen elektrické energie,

2. zvýšení komfortu spotřebitelů,

3. zvýšení konkurenceschopnosti západoevropské ekonomiky prostřednictvím nižších cen elektřiny pro průmysl,

4. zvýšení zajištění a flexibility dodávek elektrické energie v rámci EU.

Těchto cílů má být dosaženo pomocí přijetí jednotné regulace elektroenergetiky členskými zeměmi a vytvořením jednotného trhu s elektrickou energií v rámci celé EU. Základním úkolem je umožnit zákazníkům svobodnou a neomezenou volbu jejich dodavatelů. První návrh direktivy stanovující pravidla obchodování na vnitřním trhu EU (Internal Energy Market Directive) byl prezentován v roce 1992, ale k jeho definitivnímu schválení došlo až po mnoha pozměňujících návrzích v roce 1996. Přechod od regionálních monopolů k dokonalé konkurenci vyžaduje zásadní restrukturalizaci, nový obchodní systém, zavedení nových mechanizmů fungování a čas pro společnosti aby se mohly přizpůsobit novým podmínkám. S přihlédnutím k těmto faktorům byly stanoveny tři stupně otevírání trhu:

* 26 % trhu mělo být otevřeno konkurenci k datu 19. 2. 1999

* 28 % v roce 2000

* 33 % v roce 2003

Některé státy (jako např. Velká Británie a některé skandinávské země) přistoupily k liberalizaci trhu ještě před přijetím direktivy. Řada dalších členských zemí se zavázala otevírat své trhy rychleji, než je v direktivě uvedeno (např. Německo). Počátkem června 2003 schválil Evropský parlament nový plán liberalizace trhu s elektrickou energií a zemním plynem (tyto dvě komodity jsou vnímány jako konkurenční zdroje, a proto se trhy budou otevírat současně. Hlavní body přijaté direktivy jsou:

* všichni komerční zákazníci (průmysl a podnikatelé) si budou moci vybrat svého dodavatele elektrické energie a zemního plynu nejpozději 1. července 2004,

* všichni soukromí zákazníci (domácnosti) si budou moci vybrat svého dodavatele elektrické energie a zemního plynu nejpozději 1. července 2007,

* přenosové sítě budou muset být odděleny od distribučních sítí, jednotlivé země ale mohou odložit provedení tohoto nařízení až do 1. července 2007.

Podle původního návrhu měl být trh s energiemi plně otevřen pro soukromé zákazníky již od poloviny roku 2005, pod silným tlakem Francie a Německa však byl tento krok odložen. Parlament rovněž upustil od požadavku zavedení kontroly použití prostředků vyčleněných na vyřazování jaderných zařízení z provozu (opět pod tlakem zejména Německa, kde jsou tyto prostředky používány například na akvizice). V lednu 2006 by měla komise vypracovat zprávu o tom, jak postupuje liberalizace evropského energetického trhu a jaká nová opatření - dle dosavadních zkušeností - by měla být přijata. V České republice určuje postup otevírání trhu s elektřinou a zemním plynem tzv. energetický zákon. Jednotliví zákazníci si budou moci vybrat dodavatele podle objemu roční spotřeby. V případě elektřiny si tak bude moci většina komerčních zákazníků vybrat svého dodavatele nejpozději od 1. ledna 2005, zatímco domácnosti budou mít tuto možnost až od 1. ledna 2006. V případě zemního plynu je liberalizace pomalejší. V lednu 2005 si budou moci vybrat dodavatele velcí zákazníci, kteří společně představují přibližně 28 % trhu. Od 10. srpna 2008 by měl být trh otevřen v rozsahu nejméně 33 %. Vzhledem ke konkurenci obou energetických komodit a stávající legislativě v EU nicméně existuje silný tlak na zrychlení liberalizace trhu se zemním plynem.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody…
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Toyota Yaris GRMN zní hodně naštvaně. Na český trh dorazí začátkem příštího roku
Technologie
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Zneužívá Microsoft monopolní postavení vůči výrobcům antivirů? [podcast]
Je v pořádku, když vám šéf čte e-maily?
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít