Trh práce stále kulhá

19. listopadu 2009, 03:56 - Jana Skalová, <a href="http://www.finance.cz">Finance.cz</a>
19. listopadu 2009, 03:56

Podle Českého statistického úřadu klesla míra nezaměstnanosti v říjnu oproti září o 0,1 %. Znamená tento pokles posun k lepšímu?

Autor: Jakub Hněvkovský

Počet pracovních nabídek na internetu mírně vzrostl, signalizuje pracovní portál www.jobs.cz ve svém čerstvém statistickém reportu. „Nárůst je to zatím jen o pár stovek pracovních pozic, ale zato dvakrát vyšší než v září. Zájem firem o některé profese se začíná oživovat, celková úroveň nezaměstnanosti ale asi ještě neklesne.“ domnívá se analytik společnosti LMC, která portál provozuje, Ondřej Mysliveček.

Prognózy, že krize otevře dveře alternativním formám zaměstnání jako jsou třeba zkrácené pracovní úvazky, se zatím nepotvrdily. Výrazná proměna nastala jen v nárůstu poptávky firem po spolupráci s individuálními externími dodavateli, kteří poskytují služby na základě živnostenského oprávnění neboli tzv. na IČO. V celkovém objemu loňských pracovních nabídek byl pracovní vztah na IČO uváděný ve 4,5 % nabídek, letos ve stejném období je to dvakrát tolik, 9 %. Spolupráce s externím dodavatelem se týká konzultačních a kreativních činnosti (grafický design, PR, ekonomické a organizační poradenství), ale i oboru informačních technologií nebo účetnictví.

Jste nezaměstnaní? Pořiďte si živnostenský list

„Firmy se bojí jakékoli finanční zátěže a hledají způsob, jak plnit zakázky, a přitom nemuset nabírat nové zaměstnance. Ostatně z druhé strany mnoho lidí řeší nedostatek pracovních příležitostí tak, že přestanou usilovat o zaměstnanecký poměr, opatří si živnostenský list a začnou podnikat.“ říká Ondřej Mysliveček.

Aktuální údaje České správy sociálního zabezpečení mu dávají zapravdu. K 31. srpnu 2009 se jako OSVČ zaregistrovalo o 24,5 tisíce víc lidí než ve stejném období roku 2008. V tomto čísle je podle některých expertů zahrnuta i velká část řemeslníků, kteří ve skutečnosti pravděpodobně vykonávají závislou činnost pro své bývalé zaměstnavatele. „Jobs.cz je ale portál pro pozice s vyšší kvalifikací a tento jev se do jeho čísel nepromítá.“ domnívá se Ondřej Mysliveček.

Graf: Počet volných míst - plný úvazek

Zdroj: Jobs.cz

Pokles pozic pro absolventy

Oživení se ale nevztahuje na pozice vhodné i pro absolventy. Jejich počet na www.jobs.cz stále klesá. „Firmy dávají přednost uchazečům s praxí, je jich teď na trhu dost a za příznivější cenu.“ dodává Ondřej Mysliveček.

Více na Finance.cz.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít