Trh nabízí širokou paletu stavebních materiálů

12. ledna 2004, 00:00 - TOMÁŠ JOHÁNEK, johanek@edoras.cz
12. ledna 2004, 00:00

JEDNOU ZE ZÁKLADNÍCH OTÁZEK, KTEROU MUSÍ ŘEŠIT KAŽDÝ STAVEBNÍK, JE VOLBA STAVEBNÍHO MATERIÁLU. TRH DNES NABÍZÍ ŠIROKOU PALETU MOŽNOSTÍ. NAVÍC LZE JEDNOTLIVÉ DRUHY MATERIÁLŮ KOMBINOVAT NEBO ZVOLIT KOMPLEXNÍ STAVEBNÍ SYSTÉMY.

Stále velmi populární je u nás klasická pálená cihla

VELMI POPULÁRNÍ ALE STÁLE ZŮSTÁVÁ KLASICKÁ PÁLENÁ CIHLA, NA KTEROU JISTĚ NEJEN DÍKY TRADICÍM SÁZÍ STÁLE VELMI MNOHO ARCHITEKTŮ A STAVBAŘŮ.

Volba stavebního materiálu, a to jak pro exteriér budovy, tak i pro vnitřní prostory, by se měla odvíjet především od hlavního účelu stavby - jiné nároky na materiál budou v případě bytu, odlišné pak u nemovitosti určené k nějaké konkrétní podnikatelské činnosti. Stavební materiály se v zásadě vybírají podle tepelně izolačních vlastností, úrovně ochrany proti hluku, schopnosti zajistit optimální vlhkost budovy, požární bezpečnosti či zdravotní nezávadnosti. Pochopitelně: vždy je ve hře finanční dostupnost. Náklady stavebních prací hrají v kalkulacích významnou roli. Nezřídka ovšem bývají přeceněny v tom smyslu, že v zájmu úspor se volí materiály i technologie levnější, aby se pak po dokončení objektu uživatelé dočkali nepříjemného překvapení: totiž to, že právě „díky“ finančním úsporám nemovitost plní svou funkci nedostatečně. Jindy zase „úspora“ při výstavbě vede k dlouhodobě vyšším nákladům, například na vytápění. Volba stavebního materiálu by proto měla být postavena především na odborných znalostech.

PÁLENÁ CIHLA - PROVĚŘENÁ KVALITA

Jak již bylo řečeno, pálené cihly úspěšně „přežily“. To je důsledkem několika skutečností: jde o přírodní materiál, kvalita pálených výrobků je tradičně velmi vysoká a sortiment dostatečně široký. Klasické cihle však v poslední době konkuruje cihelný blok Porotherm - jde vlastně o celý systém zahrnující prvky základního zdiva, překlady, doplňky i malty. K jeho popularitě přispívají i tzv. perodrážky, jejichž umístění na bloku umožňuje zdění bez malty ve svislých spárách, což stavbu výrazně urychluje a zlevňuje. Hojně užívaným materiálem (zejména pro rodinné domy) jsou také pórobetonové tvárnice, které se vyznačují zejména vysokým tepelným odporem. Jejich schopnost akumulovat teplo je taková, že dům postavený z těchto tvárnic již není třeba jinak zateplovat. Navíc nízká hmotnost pórobetonu umožňuje používat tvárnice velkých rozměrů, a to snižuje pracnost a tedy zrychluje stavbu. Nevýhodou tohoto materiálu je ve srovnání s cihlovými systémy vyšší pořizovací cena. To v jisté míře platí i pro rovněž široce užívané betonové tvárnice. Tradičním a vedle dřeva také nejstarším stavebním materiálem je kámen. Zdá se ale, že jeho éra již skončila - velkou nevýhodou je minimální tepelná izolace, vedle toho se kámen také poměrně špatně opracovává. Na druhou stranu je ale velmi odolný vůči nepříznivým povětrnostním podmínkám. Dnes se kámen používá většinou k obkladům stěn, na dlažbu či do opěrných zídek. Naopak se začíná prosazovat keramické kamenivo, které se vyrábí ve tvaru tvárnic obsahujících keramické kuličky, cement a vodu. Tento materiál má výborné tepelně izolační vlastnosti, dobře odolává zejména mrazu a vodě.

DŘEVO NESTÁRNE Pochopitelně i ve stavebnictví hraje stále větší roli ekologický faktor. „Ekologické“ stavebnictví se ovšem ve stále větší míře vrací k téměř zapomenutému materiálu, kterým je dřevo. Doslova znovuzrození prožívají dřevěné srubové stavby. Používá se na ně pouze surové dřevo, ne starší dvou měsíců. V konstrukci není jediný hřebík, veškeré spoje zajišťují v kulatině vyřezávané žlábky. To je ovšem extrémní přístup, mnohem častěji stavebníci sahají po „dřevěných“ montovaných systémech, jejichž základem je sendvičový panel (dřevěný rám vyplněný minerální izolací a opláštěný dřevotřískovými deskami). Jejich hlavním kladem je - vedle ekologické kvality - jednoduchá a rychlá stavba. Po vybudování základní desky trvá samotná výstavba domu z takových systémů pár týdnů a ve srovnání s klasickým cihlovým domem stojí výrazně méně. Staví se - obvykle v kombinaci s jinými materiály - také z dřevotřískových, překližkových či dřevovláknitých desek, na trhu se objevil i tzv. ekopanel, jehož základem je sláma. RECYKLOVANÉ MATERIÁLY NETÁHNOU

Trendem zcela běžným v západní Evropě a poněkud stále opomíjeným u nás je používání starých cihel, dlaždic či obkladů, zkrátka stavebního materiálu s minulostí. Důvodem jeho obliby je zejména ekologická kvalita (jde vlastně o recyklovanou surovinu), nízká pořizovací cena, ve hře je rovněž historická hodnota. U nás však většina podobného materiálu zatím končí na skládkách, případně se vyváží - v zahraničí je zájem zejména o ručně pálené cihly či ornamentální dlaždice. Postavit celý dům z recyklovaného materiálu u nás není zvykem, například třeba v Chorvatsku je to zcela běžné. Váhavost domácích stavebníků má ale i své objektivní důvody: starší stavební materiál často nesplňuje současné normy, obtížně se také určují jeho vlastnosti, což ztěžuje práci architektům i stavbařům.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Kde vám zítra za vysvědčení dají slevu nebo dárek?
Kolik si koupíte za 1000 Kč na dovolené v Turecku nebo v Chorvatsku?
10 věcí, které by měl OSVČ znát o placení zdravotního pojištění
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
Auta
Galerie: Range Rover nafocený na nejhezčích místech Severní…
BMW chystá ostré SUV X3 M jako soupeře pro Porsche Macan Turbo
Renault-Alpine A110 vypadá při testování na Nordschleife docela schopně
Dopravní nehoda v zahraničí: Jak získat odškodnění?
Pět lákavých ojetin, které vás ale nechají někde stát
Technologie
Potvrzeno: Samsung chystá duální foťák a okopíruje přitom princip od Huawei
Laserový projektor od Xiaomi vykouzlí 150palcový obraz jen 50 cm od stěny
NAND Flash se zápisem QLC je skutečností. Toshiba ji začíná vyrábět, jeden čip má 96 GB
Virtuál Kaktus zruší FB zdarma i zpomalené surfování. Data ale budou levnější
Další grafiky s čipy Vega: Radeon Pro WX 9100 a možná první nález Vegy 11 s HBM2
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít