Třetinu nákladů zatáhl stát

04. června 2007, 00:00 - PETR BÝM
04. června 2007, 00:00

OPRAVA PANELOVÉHO DOMU Když v panelovém domě v pražské ulici K Lipám vzniklo společenství vlastníků, už v okamžiku svého zrodu bylo postaveno před takřka existenční otázku: Kde sehnat peníze na opravu? Nakonec pomohl bankovní úvěr, ale i státní podpora.

OPRAVA PANELOVÉHO DOMU Když v panelovém domě v pražské ulici K Lipám vzniklo společenství vlastníků, už v okamžiku svého zrodu bylo postaveno před takřka existenční otázku: Kde sehnat peníze na opravu? Nakonec pomohl bankovní úvěr, ale i státní podpora.

Sedmipatrový dům se 184 byty, jeden z 62,5 tisíce paneláků, které v Česku stojí, trpěl všemi nectnostmi, jimiž je socialistická panelová výstavba charakteristická.

Tím spíše, že jde o dům starší, na proseckém sídlišti byl postaven koncem šedesátých let. Vysoké účty za vytápění přitom pro majitele nebyly tím nejhorším problémem. Tím byl stav severozápadní strany domu, který nebylo možné označit jinak než havarijní. ČAS BYLY PENÍZE „Mohli jsme samozřejmě ještě počkat, až se potřebné peníze našetří v takzvaném fondu oprav. Jenže to by trvalo nejméně šest let. Když jsme zakalkulovali tuto dobu, inflaci, neustálé zhoršování stavu domu a připravované změny daně z přidané hodnoty, vyšlo nám, že tak by se oprava prodražila o 7,5 milionu korun,“ vysvětluje Milan Novotný, v roce 2003 předseda, dnes ekonom výboru společenství vlastníků.

Proto se majitelé domu rozhodli celý projekt (konečná cena činila 24 milionů korun) pokrýt bankovním úvěrem. A podle možností získat nějaké peníze od státu. Podařilo se první i druhé. A vlastně i třetí. Protože státní podporu lze získat jednak přímo od ministerstva pro místní rozvoj (dotace na opravu vad panelových domů), jednak prostřednictvím programu Panel.

Náklady na rekonstrukci domu byly předběžně vypočteny na zhruba 22 milionů korun, k nimž se musely připočítat ještě více než dva miliony korun na úhradu úroků bankovního úvěru. Poměrně vysoké náklady byly odrazem značného rozsahu oprav, jimiž nakonec prošly jak nosné části domu, tak obvodový plášť, lodžie i fasáda. Vedle toho byl zateplen celý dům včetně technického podlaží.

Jednání o státní podpoře i o bankovním úvěru muselo předcházet vypracování projektu a pak řady expertiz, posudků a auditů. „Nebylo toho málo, samozřejmě vždycky se ukázalo, že něco chybí. Celý výbor to stálo hodně času a společenství samozřejmě i nějaké peníze,“ vzpomíná Novotný. Podle něj bylo obtížnější jednání s bankami: „Všechny požadovaly jako záruku byty. To bylo pro drtivou většinu společenství naprosto nepřijatelné,“ říká. Nakonec se našla výjimka: Česká spořitelna se spokojila s dodatkem k pojistné smlouvě na dům, podle níž by se stala příjemcem případných pojistných plnění, a se zárukou ze strany Českomoravské záruční a rozvojové banky. Ta je poskytuje právě v rámci programu Panel. Úroková podpora ze strany ČMZRB činila čtyři procenta ročně. Vzhledem k tomu, že společenství získalo šestiletý úvěr za 5,6 procenta, byla tak půjčka skutečně levná. Po několika měsících tak společenství mělo k dispozici 14 milionů z úvěru, takřka sedm milionů z přímé dotace ministerstva pro místní rozvoj a 2,1 milionu korun od ČMZRB jako příspěvek na úhradu úroků. Mohlo se začít stavět. Nakonec se všechno -otázka financování i samotná stavba - stihlo za pouhý rok.

ODBĚRATELSKÝ RÁJ?

„Se stavební firmou jsme neměli sebemenší problémy. Spíše naopak - leccos se měnilo doslova za pochodu, ale stavaři nám vycházeli vstříc,“ vzpomíná Milan Novotný a dodává: „Bylo také z čeho vybírat. Výběrové řízení pro nás organizovalo družstvo, v jehož majetku byl dům až do roku 2003 a které pro nás dodnes dům spravuje. Přihlásilo se 13 firem, nakonec jsme si vybrali jinou, než nám doporučilo družstvo. Ukázalo se, že to byla správná volba,“ říká.

Poměrně idylicky vypadají vztahy mezi majiteli panelových domů a stavebníky i z druhé strany. „Rekonstrukce panelových domů děláme poměrně často. Jsou to dobré zakázky, bytová družstva či společenství vlastníků považuji za solidní klienty,“ tvrdí Jaroslav Haubert ze stavební společnosti Stavby a izolace Praha. „Samozřejmě, jsou to většinou laici, takže odborná diskuze o technických záležitostech je obyčejně trochu delší a obtížnější. Naproti tomu tito zákazníci přesně vědí co chtějí. Na rozdíl od privátních stavebníků takových těch šmoulích domečků v satelitních městečkách. Ti si toho hodně naporoučejí, ale už od počátku většina z nich počítá s tím, že leccos nezaplatí,“ tvrdí.

Rekonstrukce jsou doménou malých a středních stavebních firem - hodnota zakázek se pohybuje maximálně v desítkách milionů korun, a to je pro velké firmy málo. „My potřebné technologie samozřejmě máme, ale rekonstrukce paneláků jsou opravdu pro menší firmy. Nevzpomínám si na žádnou takovou zakázku v poslední době s výjimkou jediné, ale to byla havárie,“ potvrzuje František Polák z Metrostavu.

Menších stavebních firem jsou v Česku stovky, majitelé paneláků se tedy nemusí o dostatek dodavatelů obávat. Jiné to ovšem může být s náklady rekonstrukcí. Ceny stavebních prací stoupají, a to hlavně kvůli enormně vysoké poptávce. A ve hře je také připravovaná změna daně z přidané hodnoty. „Příliv zakázek na rekonstrukci paneláků je v posledních letech stabilní, ale řekl bych, že letos viditelně zesílil. Je to kvůli změně DPH, ale to už se nestihne. Solidní rekonstrukce panelového domu představuje práci tak na deset dvanáct měsíců,“ varuje Haubert.

ORIENTAČNÍ CENY REKONSTRUKCÍ

oprava materiál + práce

instalace plastového okna 6000 až 12 000 Kč

výměna lodžie 45 tisíc Kč

tepelná izolace 700 až 900 Kč za m2

Pramen: Telkas

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Česko - nová brána japonských investic do EU?
Paradoxy životního pojištění: Češi se bojí úrazů, největším rizikem jsou ale nemoci
8 mýtů o zdravotním pojištění
Kolik stojí dítě v první, druhé a třetí třídě
Ceny nemovitostí rostou a hovoří se i o realitní bublině. Je na čase prodat investiční byt?
Auta
Audi radikálně mění číselné značení modelů. Bude v tom…
Opět na scéně. Umělý benzín má zachránit spalovací motory
Opel si připravil pro Frankfurt tři světové premiéry. Překvapením nebude ani jedna
Ferrari Portofino nahrazuje Californii. Má čtyři sedačky a jede 320 km/h
Harley-Davidson drasticky překopal nabídku, Dyna a Softail splynuly v novou řadu
Technologie
Samsung představil Galaxy Note8. Posouvá laťku technické vyspělosti, ale i ceny
Konsolidujte těžbu! Asus vyrobil pro kryptokopy monstrózní desku s 19 sloty PCI Express
Budoucí mobily budou mít vzadu hned tři velké objektivy
Zoner Photo Studio bylo příliš levné, proto tvůrci u verze X zavedli předplatné
Internet si při zatmění Slunce ulevil. Američané vyšli ven a koukali na oblohu
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít