Třetí země světa - Facebook

29. března 2011, 14:00 - Miroslav Řihák
29. března 2011, 14:00

Manažerský panel

Internetová sociální síť Facebook má dnes po celém světě přes 600 milionů uživatelů. Je na každém, koho přijme mezi své „přátele“, nebo naopak koho mezi ně nepozve. Řada uživatelů tráví na Facebooku až hodiny denně. Nezasvěcený si říká, co tak asi ti lidé ve virtuálním světě dělají?
Také mám svůj účet. Nestal jsem se však jeho aktivním uživatelem. Možná bych už dávno zapomněl, že nějaký mám. Občas mi však přijde do e-mailu zpráva od některého z mých devíti „přátel“. Je příjemné vědět, čemu se právě věnují, a prohlédnout si fotografie a videa z mobilních telefonů, co natočili na dovolené. Dne 19. března v 17.45 zahájilo spojenecké letectvo vojenskou akci proti režimu Muammara Kaddáfího. Operace Odyssey Dawn byla spuštěna na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN jen měsíc poté, co médii proběhly první zprávy o protestech v Libyi. Přitom oficiální zprávy libyjského establishmentu dlouho existenci jakýchkoli protestů proti režimu popíraly. Popíraly i pozdější ozbrojené povstání. Je jasné, že zpravodajské služby světových mocností měly detailní informace o tom, co se v Libyi děje. Dokázaly by se ale špičky světové diplomacie tak rychle dohodnout, kdyby nebyl Facebook, Twitter a ostatní sociální sítě? Dokázaly by se tak rychle dohodnout, nebýt takového množství internetových stránek, kam obyčejní lidé umísťují svoje fotografie a videa z mobilních telefonů? Toto svědectví v reálném čase asi politici na Facebooku nesledovali. Sledovala ho však média a jejich vliv na vývoj veřejného mínění byl ohromný.
Kdyby uživatelé této služby tvořili stát, byl by Facebook třetí nejlidnatější zemí na světě. Větší je jen Čína s 1,34 miliardy obyvatel a Indie s 1,16 miliardy obyvatel. Tato „země“ nemá ani prezidenta, ani vládu. Má absolutní svobodu. Ne nadarmo vypnula egyptská vláda v době nepokojů po celé zemi internet. Dokonce došlo i k blokování mobilních sítí. V komunistické Číně mají zase cenzoři plné ruce práce, aby ochránili svůj lid před myšlenkou svobodně komunikovat.
Mluví se o „facebookové revoluci“. Ta je jasným příkladem toho, jaký vývoj udělaly informační a komunikační technologie v posledních letech. Jsou katalyzátorem ekonomických i společenských změn.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s…
Kolik toho doopravdy utáhne nový Land Rover Discovery? Možná se budete divit
Mitsubishi oživí jméno Evolution. Bude to koncept spojující vše, co fanoušci nenávidí
Lamborghini Huracán Super Trofeo Evo je „levná“ cesta k závodění
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji autonomních vozů potřeba
Technologie
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Děravý CCleaner byl nakonec zákeřnější. Cisco doporučuje obnovu systémů ze zálohy
Hotová informační průtrž. Google za dva týdny přestaví tyhle smartphony a počítače
Vyšla přelomová verze Minecraftu pro mobily, konzole a Windows 10
HEIF podporují Dropbox a Google Photos, zato OneDrive (a Windows 10) nikoli
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít