Třetí země světa - Facebook

29. března 2011, 14:00 - Miroslav Řihák
29. března 2011, 14:00

Manažerský panel

Internetová sociální síť Facebook má dnes po celém světě přes 600 milionů uživatelů. Je na každém, koho přijme mezi své „přátele“, nebo naopak koho mezi ně nepozve. Řada uživatelů tráví na Facebooku až hodiny denně. Nezasvěcený si říká, co tak asi ti lidé ve virtuálním světě dělají?
Také mám svůj účet. Nestal jsem se však jeho aktivním uživatelem. Možná bych už dávno zapomněl, že nějaký mám. Občas mi však přijde do e-mailu zpráva od některého z mých devíti „přátel“. Je příjemné vědět, čemu se právě věnují, a prohlédnout si fotografie a videa z mobilních telefonů, co natočili na dovolené. Dne 19. března v 17.45 zahájilo spojenecké letectvo vojenskou akci proti režimu Muammara Kaddáfího. Operace Odyssey Dawn byla spuštěna na základě rezoluce Rady bezpečnosti OSN jen měsíc poté, co médii proběhly první zprávy o protestech v Libyi. Přitom oficiální zprávy libyjského establishmentu dlouho existenci jakýchkoli protestů proti režimu popíraly. Popíraly i pozdější ozbrojené povstání. Je jasné, že zpravodajské služby světových mocností měly detailní informace o tom, co se v Libyi děje. Dokázaly by se ale špičky světové diplomacie tak rychle dohodnout, kdyby nebyl Facebook, Twitter a ostatní sociální sítě? Dokázaly by se tak rychle dohodnout, nebýt takového množství internetových stránek, kam obyčejní lidé umísťují svoje fotografie a videa z mobilních telefonů? Toto svědectví v reálném čase asi politici na Facebooku nesledovali. Sledovala ho však média a jejich vliv na vývoj veřejného mínění byl ohromný.
Kdyby uživatelé této služby tvořili stát, byl by Facebook třetí nejlidnatější zemí na světě. Větší je jen Čína s 1,34 miliardy obyvatel a Indie s 1,16 miliardy obyvatel. Tato „země“ nemá ani prezidenta, ani vládu. Má absolutní svobodu. Ne nadarmo vypnula egyptská vláda v době nepokojů po celé zemi internet. Dokonce došlo i k blokování mobilních sítí. V komunistické Číně mají zase cenzoři plné ruce práce, aby ochránili svůj lid před myšlenkou svobodně komunikovat.
Mluví se o „facebookové revoluci“. Ta je jasným příkladem toho, jaký vývoj udělaly informační a komunikační technologie v posledních letech. Jsou katalyzátorem ekonomických i společenských změn.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se…
Rolls-Royce Phantom: Vlastní platforma, přes 130 kg zvukové izolace a komfort létajícího koberce
Kvíz na pátek: Poznáte auta podle fotografie?
Toužíte po luxusní prémiové ojetině? Kalkulace nákladů vás vrátí zpět na zem
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni dají minimálně 12 milionů
Technologie
Konec řízené distribuce. Creators Update byl vypuštěn na všechna kompatibilních zařízení
Ryzen Threadripper byl „delidován“ na videu. Uvnitř se schovává překvapení
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít