Třetí svět v ohrožení

04. února 2009, 14:05 - Martin Shabu
04. února 2009, 14:05

Chceme-li zabránit masivní migraci do Evropy, musíme pomoci Africe

Jak pomoci chudým zemím během českého předsednictví Rady Evropské unie? Na tuto otázku se snažila nalézt odpověď neformální rada ministrů pro rozvojovou spolupráci, která se uskutečnila na konci ledna v Praze. Dle Louise Michela, Evropského komisaře pro rozvoj a humanitární pomoc, Češi setkání perfektně připravili. Belgický komisař především vyzvedl práci ostříleného diplomata a náměstka ministra zahraničí Jana Kohouta, který zasedání řídil.

EURO: Domníváte se, že otevření hraničních přechodů s Izraelem umožní rychlou obnovu Palestiny? MICHEL: Určitě ano. Je důležité vytvořit podmínky pro trvalý mír. Nemůžete provádět rekonstrukci Gazy, neexistuje-li jistota, že obnova válkou zničených objektů nebude za dva dny opět v troskách. Uvolnění současného napětí významně přispěje k větší otevřenosti a k obnově ekonomického rozvoje. Po osmnácti měsících blokády neexistuje v Palestině téměř hospodářský život. To je také jeden z důvodů, proč byly podzemní tunely využívané pro pašování zboží. Lidé tím stimulovali ekonomickou aktivitu.

EURO: Jakou částku EU věnuje na pomoc této oblasti? MICHEL: Evropská unie poskytuje Palestině každoročně pomoc ve výši 600 milionů eur.

EURO: Nedávno jste navštívil palestinská území včetně Gazy. Jaký byl váš první dojem? MICHEL: Byl to naprosto bezútěšný pohled. Ihned jsem zareagoval, že něco takového je neospravedlnitelné. I v situaci, kdy Hamas odstřeluje Izrael raketami, nemá židovský stát oprávnění k nepřiměřené reakci a nepřiměřeným škodám. Viděl jsem rezidenční čtvrti, které byly doslova celé srovnané se zemí. Máte dojem, že se zde odehrávalo systematické ničení. Je zřejmé, že se nerozlišovalo mezi civilním obyvatelstvem a militanty. To je nepřípustné. Izrael nejednal v souladu s mezinárodními humanitárními pravidly.

EURO: Jak současná finanční krize ovlivní rozvojovou spolupráci ? MICHEL: Hospodářská recese bude mít vážné dopady na Evropu a bohatý svět. Tyto ekonomické dopady však budou o to více doléhat na chudé a rozvíjející se ekonomiky. Zhruba procento růstu HDP EU-27 představuje objem prostředků, které Evropská unie vynakládá na rozvojovou pomoc v Africe. Poklesne-li ekonomická výkonnost EU o jedno procento, pak teoreticky zanikne veškerá pomoc, o níž hovoříme.

EURO: Mnoho Čechů se ptá, proč bychom měli pomáhat chudým, jsme-li sami ohroženi například ztrátou zaměstnání. Co byste jim odpověděl? MICHEL: Rozvoj chudých zemí je součástí našeho řešení ohledně vyrovnání se s následky finanční krize. Vezměme si například migraci. Pokud odejmete prostředky pro chudé obyvatele, pro něž je jedinou životní perspektivou pomoc zvenku, EU bude čelit masivní vlně migrace. Pokud to učiníme, do Evropy bude přijíždět stále více lidí z chudých afrických zemí. Jestliže Africe naopak pomůžeme, ocitneme se v situaci vítěz-vítěz. Afrika představuje ohromný trh. Pokud jej pomůžeme rozvíjet, můžeme z něj také následně profitovat. Je to náš soused.

EURO: Co se osvědčilo při provádění rozvojové pomoci? MICHEL: Takzvaný evropský konsensus (European Consensus on Development – pozn. red.). Jde o dohodu uvnitř evropské sedmadvacítky, která definuje postup rozvojové spolupráce. Chudé země musejí mít možnost rozhodovat o svém osudu a politikách, které budou naplňovat. Nejde o vztah příjemce dávek a donora, jenž je příčinou závislosti. Povzbuzejeme u partnerů zájem o vybudování vlastních schopností státní správy, systému zdravotní péče nebo vzdělávání.

Louis Michel Belgický liberální politik, který vystudoval germanistiku a pedagogiku, patří v evropské politice mezi zkušené praktiky. Zasedal již v Evropské komisi (EK) vedené Romanem Prodim. Tehdy odpovídal za oblast vědy a výzkumu. Od listopadu 2004 pracuje pod předsedou EK José Manuelem Barrosem. Jeho agenda zahrnuje humanitární a rozvojovou pomoc.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Plná zaměstnanost v ČR: čím jsme si ji zasloužili?
Obtěžují vás nevyžádané telefonáty? Návod, jak se jim vyhnout
O 20 % víc než loni: ceny bytů opět rostou
Mají Češi na elektromobil? Hyundai hodlá rozšířit dojezd až na 500 kilometrů
Víte, kdo vlastní vaši banku? Ital, Rus, Rakušan, nebo Čech?
Auta
Galerie: Škoda Karoq se chlubí digitálním přístrojovým…
Nové BMW Z4 slibuje svobodu, ale počkáte si na ni až do jara 2018
Kouzlo bohaté sklizně: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Jeden Velorex 16/250 se dostal až do Chicaga. Teď je po renovaci a stojí přes 300 tisíc
Nokia 8 je tady. Znovuzrozená značka konečně představila špičkový telefon
Technologie
Intel už má 15W čtyřjádra pro notebooky v ceníku i s parametry, vydání je blízko
Na počítače míří nový Skype. Nebude to taková divočina jako mobilní verze
Asus se úplně zbláznil. Uvedl 6 až 12 nových Zenfonů 4
GPS, laser a bohatá sklizeň: Zkusili jsme, jak se řídí moderní kombajn
Postrach fotografů a fotobank. Google umí perfektně odstranit vodoznak
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít