Třetí svět v ohrožení

04. února 2009, 14:05 - Martin Shabu
04. února 2009, 14:05

Chceme-li zabránit masivní migraci do Evropy, musíme pomoci Africe

Jak pomoci chudým zemím během českého předsednictví Rady Evropské unie? Na tuto otázku se snažila nalézt odpověď neformální rada ministrů pro rozvojovou spolupráci, která se uskutečnila na konci ledna v Praze. Dle Louise Michela, Evropského komisaře pro rozvoj a humanitární pomoc, Češi setkání perfektně připravili. Belgický komisař především vyzvedl práci ostříleného diplomata a náměstka ministra zahraničí Jana Kohouta, který zasedání řídil.

EURO: Domníváte se, že otevření hraničních přechodů s Izraelem umožní rychlou obnovu Palestiny? MICHEL: Určitě ano. Je důležité vytvořit podmínky pro trvalý mír. Nemůžete provádět rekonstrukci Gazy, neexistuje-li jistota, že obnova válkou zničených objektů nebude za dva dny opět v troskách. Uvolnění současného napětí významně přispěje k větší otevřenosti a k obnově ekonomického rozvoje. Po osmnácti měsících blokády neexistuje v Palestině téměř hospodářský život. To je také jeden z důvodů, proč byly podzemní tunely využívané pro pašování zboží. Lidé tím stimulovali ekonomickou aktivitu.

EURO: Jakou částku EU věnuje na pomoc této oblasti? MICHEL: Evropská unie poskytuje Palestině každoročně pomoc ve výši 600 milionů eur.

EURO: Nedávno jste navštívil palestinská území včetně Gazy. Jaký byl váš první dojem? MICHEL: Byl to naprosto bezútěšný pohled. Ihned jsem zareagoval, že něco takového je neospravedlnitelné. I v situaci, kdy Hamas odstřeluje Izrael raketami, nemá židovský stát oprávnění k nepřiměřené reakci a nepřiměřeným škodám. Viděl jsem rezidenční čtvrti, které byly doslova celé srovnané se zemí. Máte dojem, že se zde odehrávalo systematické ničení. Je zřejmé, že se nerozlišovalo mezi civilním obyvatelstvem a militanty. To je nepřípustné. Izrael nejednal v souladu s mezinárodními humanitárními pravidly.

EURO: Jak současná finanční krize ovlivní rozvojovou spolupráci ? MICHEL: Hospodářská recese bude mít vážné dopady na Evropu a bohatý svět. Tyto ekonomické dopady však budou o to více doléhat na chudé a rozvíjející se ekonomiky. Zhruba procento růstu HDP EU-27 představuje objem prostředků, které Evropská unie vynakládá na rozvojovou pomoc v Africe. Poklesne-li ekonomická výkonnost EU o jedno procento, pak teoreticky zanikne veškerá pomoc, o níž hovoříme.

EURO: Mnoho Čechů se ptá, proč bychom měli pomáhat chudým, jsme-li sami ohroženi například ztrátou zaměstnání. Co byste jim odpověděl? MICHEL: Rozvoj chudých zemí je součástí našeho řešení ohledně vyrovnání se s následky finanční krize. Vezměme si například migraci. Pokud odejmete prostředky pro chudé obyvatele, pro něž je jedinou životní perspektivou pomoc zvenku, EU bude čelit masivní vlně migrace. Pokud to učiníme, do Evropy bude přijíždět stále více lidí z chudých afrických zemí. Jestliže Africe naopak pomůžeme, ocitneme se v situaci vítěz-vítěz. Afrika představuje ohromný trh. Pokud jej pomůžeme rozvíjet, můžeme z něj také následně profitovat. Je to náš soused.

EURO: Co se osvědčilo při provádění rozvojové pomoci? MICHEL: Takzvaný evropský konsensus (European Consensus on Development – pozn. red.). Jde o dohodu uvnitř evropské sedmadvacítky, která definuje postup rozvojové spolupráce. Chudé země musejí mít možnost rozhodovat o svém osudu a politikách, které budou naplňovat. Nejde o vztah příjemce dávek a donora, jenž je příčinou závislosti. Povzbuzejeme u partnerů zájem o vybudování vlastních schopností státní správy, systému zdravotní péče nebo vzdělávání.

Louis Michel Belgický liberální politik, který vystudoval germanistiku a pedagogiku, patří v evropské politice mezi zkušené praktiky. Zasedal již v Evropské komisi (EK) vedené Romanem Prodim. Tehdy odpovídal za oblast vědy a výzkumu. Od listopadu 2004 pracuje pod předsedou EK José Manuelem Barrosem. Jeho agenda zahrnuje humanitární a rozvojovou pomoc.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Dá se pracovat s invalidním důchodem? Jde to, ale...
Zaměstnávání a brigády mladistvých a jejich pracovní podmínky podle zákoníku práce
Silná Evropa je podle Merkelové pro USA výhodná
500 korun navíc pro rodinu s dětmi od července 2017?
Auta
Retro na neděli: Ford T může za to, že jezdíme na benzín,…
Policie konečně dovolila hasičům zveřejnit fotky z nehody zapůjčeného BMW i8
Test ojetiny: Volkswagen Golf VII je skvělý, ale dieselu bychom se vyhnuli
Kvíz na pátek: Poznáte, kterým autům patří tyto interiéry?
Audi S5 Cabriolet se přiblížilo k RS 5. Může za to Hans-Jürgen Abt
Technologie
Bugatti Chiron čeká na lepší pneumatiky. Pak zkusí překonat 450 km/h
Změny v pamětech cache a propojení jader. Jak se u Skylake-X zlepšil výkon na 1 MHz?
Aprílová GeForce GTX do USB skutečně existuje. Nvidia omezenou sérii rozdá
Google po letech ustoupil. Nebude číst vaše e-maily kvůli reklamě
Nvidia GeForce GT 1030 – jak se hraje na grafice za 2000 Kč (uživatelská recenze)
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít