Třetí svět v ohrožení

04. února 2009, 14:05 - Martin Shabu
04. února 2009, 14:05

Chceme-li zabránit masivní migraci do Evropy, musíme pomoci Africe

Jak pomoci chudým zemím během českého předsednictví Rady Evropské unie? Na tuto otázku se snažila nalézt odpověď neformální rada ministrů pro rozvojovou spolupráci, která se uskutečnila na konci ledna v Praze. Dle Louise Michela, Evropského komisaře pro rozvoj a humanitární pomoc, Češi setkání perfektně připravili. Belgický komisař především vyzvedl práci ostříleného diplomata a náměstka ministra zahraničí Jana Kohouta, který zasedání řídil.

EURO: Domníváte se, že otevření hraničních přechodů s Izraelem umožní rychlou obnovu Palestiny? MICHEL: Určitě ano. Je důležité vytvořit podmínky pro trvalý mír. Nemůžete provádět rekonstrukci Gazy, neexistuje-li jistota, že obnova válkou zničených objektů nebude za dva dny opět v troskách. Uvolnění současného napětí významně přispěje k větší otevřenosti a k obnově ekonomického rozvoje. Po osmnácti měsících blokády neexistuje v Palestině téměř hospodářský život. To je také jeden z důvodů, proč byly podzemní tunely využívané pro pašování zboží. Lidé tím stimulovali ekonomickou aktivitu.

EURO: Jakou částku EU věnuje na pomoc této oblasti? MICHEL: Evropská unie poskytuje Palestině každoročně pomoc ve výši 600 milionů eur.

EURO: Nedávno jste navštívil palestinská území včetně Gazy. Jaký byl váš první dojem? MICHEL: Byl to naprosto bezútěšný pohled. Ihned jsem zareagoval, že něco takového je neospravedlnitelné. I v situaci, kdy Hamas odstřeluje Izrael raketami, nemá židovský stát oprávnění k nepřiměřené reakci a nepřiměřeným škodám. Viděl jsem rezidenční čtvrti, které byly doslova celé srovnané se zemí. Máte dojem, že se zde odehrávalo systematické ničení. Je zřejmé, že se nerozlišovalo mezi civilním obyvatelstvem a militanty. To je nepřípustné. Izrael nejednal v souladu s mezinárodními humanitárními pravidly.

EURO: Jak současná finanční krize ovlivní rozvojovou spolupráci ? MICHEL: Hospodářská recese bude mít vážné dopady na Evropu a bohatý svět. Tyto ekonomické dopady však budou o to více doléhat na chudé a rozvíjející se ekonomiky. Zhruba procento růstu HDP EU-27 představuje objem prostředků, které Evropská unie vynakládá na rozvojovou pomoc v Africe. Poklesne-li ekonomická výkonnost EU o jedno procento, pak teoreticky zanikne veškerá pomoc, o níž hovoříme.

EURO: Mnoho Čechů se ptá, proč bychom měli pomáhat chudým, jsme-li sami ohroženi například ztrátou zaměstnání. Co byste jim odpověděl? MICHEL: Rozvoj chudých zemí je součástí našeho řešení ohledně vyrovnání se s následky finanční krize. Vezměme si například migraci. Pokud odejmete prostředky pro chudé obyvatele, pro něž je jedinou životní perspektivou pomoc zvenku, EU bude čelit masivní vlně migrace. Pokud to učiníme, do Evropy bude přijíždět stále více lidí z chudých afrických zemí. Jestliže Africe naopak pomůžeme, ocitneme se v situaci vítěz-vítěz. Afrika představuje ohromný trh. Pokud jej pomůžeme rozvíjet, můžeme z něj také následně profitovat. Je to náš soused.

EURO: Co se osvědčilo při provádění rozvojové pomoci? MICHEL: Takzvaný evropský konsensus (European Consensus on Development – pozn. red.). Jde o dohodu uvnitř evropské sedmadvacítky, která definuje postup rozvojové spolupráce. Chudé země musejí mít možnost rozhodovat o svém osudu a politikách, které budou naplňovat. Nejde o vztah příjemce dávek a donora, jenž je příčinou závislosti. Povzbuzejeme u partnerů zájem o vybudování vlastních schopností státní správy, systému zdravotní péče nebo vzdělávání.

Louis Michel Belgický liberální politik, který vystudoval germanistiku a pedagogiku, patří v evropské politice mezi zkušené praktiky. Zasedal již v Evropské komisi (EK) vedené Romanem Prodim. Tehdy odpovídal za oblast vědy a výzkumu. Od listopadu 2004 pracuje pod předsedou EK José Manuelem Barrosem. Jeho agenda zahrnuje humanitární a rozvojovou pomoc.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Auta
Peugeot 208, 2008 a příbuzné Citroëny dostanou do dvou let…
Porsche 911 GT2 RS údajně zajede Nordschleife pod sedm minut
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Technologie
AMD má možná kšeft od Tesly. Prý jí pomáhá vyvíjet AI procesory pro samořídící auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla ovládla největší drag race
Windows 10 Insider Preview build 16296 opravuje drobné chyby. Pozor na jazykové balíčky
Cnews FM: Náhrada za reklamy a podivné počty Microsoftu [podcast]
GPU Vega 11 by mohlo mít 2048 shaderů, AMD s ním prý chystá Radeony RX Vega 32 a 28
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít