Třetí pokus směřuje k přímé volbě

10. února 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
10. února 2003, 00:00

Teoreticky má největší šance na vítězství v prezidentském klání Václav Klaus Poslední únorový den bude i posledním dnem, kdy se pokusí napotřetí zvolit hlavu státu poslanci a senátoři. Pokud se to nepodaří, zůstává tak otevřena pouze možnost přímé volby.

Teoreticky má největší šance na vítězství v prezidentském klání Václav Klaus

Poslední únorový den bude i posledním dnem, kdy se pokusí napotřetí zvolit hlavu státu poslanci a senátoři. Pokud se to nepodaří, zůstává tak otevřena pouze možnost přímé volby.

Ani do dnešního dne se nepodařilo politickým stranám domluvit se na kandidátovi, který by uspěl v nepřímé volbě hlavy státu. Ve veřejnosti přitom sílí hlasy volající po přímé volbě. K iniciativě textaře Michala Horáčka, kterou podepsalo již několik desítek známých osobností s nejrůznější politickou orientací minulý týden přibyla další - Gott for prezident! Za souhlasu nejznámějšího českého zpěváka tak tři nekonformní umělci rozjeli kampaň, která má donutit politiky, aby ve třetí volbě skutečně někoho vybrali. Výběr kandidáta ale nebude jednoduchý. To ostatně ukázala i dosavadní zkušenost s hledáním kandidáta, jenž by byl přijatelný pro celé politické spektrum, případně alespoň pro vládní koalici. Nedůvěru mezi vládními partnery totiž vedle možných sporů o jednotlivé kandidáty vnášejí i výroky, které pak musejí ostatní účastníci jednání dementovat. Tak například z hlasování o možných třech kandidátech z akademických kruhů zakončili sociálnědemokratičtí poslanci hlasováním o místopředsedovi vlády pro legislativu Pavlu Rychetském. Premiér Vladimír Špidla vzápětí prohlásil, že se na tomto jménu domluvili s koaličními partnery. Ti však vzápětí jakoukoli podobnou dohodu popřeli a dokonce vyloučili, že by byli osobu Rychetského ochotni akceptovat. Jako nešťastné se nakonec ukázalo i to, že o jednotlivých kandidátech se začalo hovořit na veřejnosti, aniž ti by byli dopředu osloveni. Tomu chce nyní podle svých slov premiér Špidla zabránit. Do hledání dalšího společného kandidáta na post prezidenta republiky se však zapojí prakticky už jenom sociální demokracie a lidovci. Unionisté již totiž deklarovali, že preferují před třetí volbou prezidenta parlamentem volbu přímou. Není to ale konečné slovo. Pokud by se podařilo nalézt kandidáta, kterého by především podpořil i celý klub ČSSD a rovněž KDU-ČSL, byli by unionisté ochotni o jeho podpoře uvažovat rovněž. S nepřímou volbou se nakonec smířila i ODS, přestože je vedle US-DEU zatím největším zastáncem přímé volby. Ta trvá nezměněně na Václavu Klausovi jako svém jediném kandidátovi. Nominaci svého kandidáta nevyloučili ani komunisté. Koaličním stranám by pak nezbylo než navrhnout takovou osobnost, která by byla svým profilem akceptovatelná pro všechny. Shoda nad kandidátem, který by byl skutečně akceptovatelný pro všechny poslance a senátory koaličních stran, však bude nesmírně obtížná. Nejpravděpodobnějším scénářem tak bude, že od 1. března začnou strany připravovat přímou volbu.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Nepovinný PES by měl podnikatelům usnadnit práci. V čem a jak?
Co je dobré vědět o superhrubé mzdě?
Polil vás v hospodě číšník? Kdo to zaplatí?
Auta
Člověk převlečený za sedadlo? Ano, i to je při vývoji…
Toyota má nový program na úpravu svých vozů. Sportovní může být třeba i Prius
Estonská elektrická tříkolka je pořádné retro. A baterii si odnesete v kufru
Galerie: Williams se nevěnuje jen Formuli 1. Staví i auta a nyní slaví 40 let
Giannini 350GP je Fiat 500 po obří dávce steroidů. Prohlédněte si tento speciál v akci
Technologie
Nejvýkonnější herní konzoli si už můžete předobjednat. Xbox One X stojí 13 500 Kč
Osmijádrové Intely na příští rok by stále mohly být 14nm, založené na Coffee Lake
E-shop Lidlu odstartoval. Láká na bezplatnou dopravu a 90denní lhůtu pro vrácení zboží
Lara Croft opět míří do kin. Podívejte se na první ukázku nového Tomb Raidera
Vivaldi vyšel v nové verzi. Zlepšuje prohlížeč obrázků a správce stahování
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít