Třetí pokus směřuje k přímé volbě

10. února 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
10. února 2003, 00:00

Teoreticky má největší šance na vítězství v prezidentském klání Václav Klaus Poslední únorový den bude i posledním dnem, kdy se pokusí napotřetí zvolit hlavu státu poslanci a senátoři. Pokud se to nepodaří, zůstává tak otevřena pouze možnost přímé volby.

Teoreticky má největší šance na vítězství v prezidentském klání Václav Klaus

Poslední únorový den bude i posledním dnem, kdy se pokusí napotřetí zvolit hlavu státu poslanci a senátoři. Pokud se to nepodaří, zůstává tak otevřena pouze možnost přímé volby.

Ani do dnešního dne se nepodařilo politickým stranám domluvit se na kandidátovi, který by uspěl v nepřímé volbě hlavy státu. Ve veřejnosti přitom sílí hlasy volající po přímé volbě. K iniciativě textaře Michala Horáčka, kterou podepsalo již několik desítek známých osobností s nejrůznější politickou orientací minulý týden přibyla další - Gott for prezident! Za souhlasu nejznámějšího českého zpěváka tak tři nekonformní umělci rozjeli kampaň, která má donutit politiky, aby ve třetí volbě skutečně někoho vybrali. Výběr kandidáta ale nebude jednoduchý. To ostatně ukázala i dosavadní zkušenost s hledáním kandidáta, jenž by byl přijatelný pro celé politické spektrum, případně alespoň pro vládní koalici. Nedůvěru mezi vládními partnery totiž vedle možných sporů o jednotlivé kandidáty vnášejí i výroky, které pak musejí ostatní účastníci jednání dementovat. Tak například z hlasování o možných třech kandidátech z akademických kruhů zakončili sociálnědemokratičtí poslanci hlasováním o místopředsedovi vlády pro legislativu Pavlu Rychetském. Premiér Vladimír Špidla vzápětí prohlásil, že se na tomto jménu domluvili s koaličními partnery. Ti však vzápětí jakoukoli podobnou dohodu popřeli a dokonce vyloučili, že by byli osobu Rychetského ochotni akceptovat. Jako nešťastné se nakonec ukázalo i to, že o jednotlivých kandidátech se začalo hovořit na veřejnosti, aniž ti by byli dopředu osloveni. Tomu chce nyní podle svých slov premiér Špidla zabránit. Do hledání dalšího společného kandidáta na post prezidenta republiky se však zapojí prakticky už jenom sociální demokracie a lidovci. Unionisté již totiž deklarovali, že preferují před třetí volbou prezidenta parlamentem volbu přímou. Není to ale konečné slovo. Pokud by se podařilo nalézt kandidáta, kterého by především podpořil i celý klub ČSSD a rovněž KDU-ČSL, byli by unionisté ochotni o jeho podpoře uvažovat rovněž. S nepřímou volbou se nakonec smířila i ODS, přestože je vedle US-DEU zatím největším zastáncem přímé volby. Ta trvá nezměněně na Václavu Klausovi jako svém jediném kandidátovi. Nominaci svého kandidáta nevyloučili ani komunisté. Koaličním stranám by pak nezbylo než navrhnout takovou osobnost, která by byla svým profilem akceptovatelná pro všechny. Shoda nad kandidátem, který by byl skutečně akceptovatelný pro všechny poslance a senátory koaličních stran, však bude nesmírně obtížná. Nejpravděpodobnějším scénářem tak bude, že od 1. března začnou strany připravovat přímou volbu.

Mohlo by vás zajímat

Finance
Macron ve stopách Babiše
Velký dovolenkový speciál: jak nejlépe používat platební kartu na dovolené
Finance.cz nově najdete v aplikaci Tapito
Čeká naši společnost revoluční změna díky technologii blockchain?
Šéf mi čte e-maily. Je to v pořádku?
Auta
Jaguar opět rozšířil nabídku motorů pro XE, XF a F-Pace.…
Tradiční londýnská taxi dostanou elektrický pohon. Premiéra proběhne v Goodwoodu
Proč má být Kia Stinger tak dobrá? Protože na Nürbrugringu odjela desítky tisíc kilometrů
Test na pondělí: Porsche Macan 2.0T
Také SUV Lada XRay může být „exkluzivní“. Stačí k tomu pár dílů z Dacie
Technologie
Další hardwarové chyby procesorů. AMD má problém v Ryzenu, Intel u Skylake a Kaby Lake
Facebook hledá v Hollywoodu originální skriptované pořady. „Vysílat“ by mohl brzy
Více Linuxu ve Windows Storu. Microsoft pro testování uvolnil dvě edice SUSE
Hvězdou YouTubu beze slov. Tyhle kanály vás budou bavit, i když se v nich nemluví
Tamron představil pořádné tele. První objektiv pro zrcadlovky s 22× zoomem
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít