Třetí pokus směřuje k přímé volbě

10. února 2003, 00:00 - Dušan Šrámek
10. února 2003, 00:00

Teoreticky má největší šance na vítězství v prezidentském klání Václav Klaus Poslední únorový den bude i posledním dnem, kdy se pokusí napotřetí zvolit hlavu státu poslanci a senátoři. Pokud se to nepodaří, zůstává tak otevřena pouze možnost přímé volby.

Teoreticky má největší šance na vítězství v prezidentském klání Václav Klaus

Poslední únorový den bude i posledním dnem, kdy se pokusí napotřetí zvolit hlavu státu poslanci a senátoři. Pokud se to nepodaří, zůstává tak otevřena pouze možnost přímé volby.

Ani do dnešního dne se nepodařilo politickým stranám domluvit se na kandidátovi, který by uspěl v nepřímé volbě hlavy státu. Ve veřejnosti přitom sílí hlasy volající po přímé volbě. K iniciativě textaře Michala Horáčka, kterou podepsalo již několik desítek známých osobností s nejrůznější politickou orientací minulý týden přibyla další - Gott for prezident! Za souhlasu nejznámějšího českého zpěváka tak tři nekonformní umělci rozjeli kampaň, která má donutit politiky, aby ve třetí volbě skutečně někoho vybrali. Výběr kandidáta ale nebude jednoduchý. To ostatně ukázala i dosavadní zkušenost s hledáním kandidáta, jenž by byl přijatelný pro celé politické spektrum, případně alespoň pro vládní koalici. Nedůvěru mezi vládními partnery totiž vedle možných sporů o jednotlivé kandidáty vnášejí i výroky, které pak musejí ostatní účastníci jednání dementovat. Tak například z hlasování o možných třech kandidátech z akademických kruhů zakončili sociálnědemokratičtí poslanci hlasováním o místopředsedovi vlády pro legislativu Pavlu Rychetském. Premiér Vladimír Špidla vzápětí prohlásil, že se na tomto jménu domluvili s koaličními partnery. Ti však vzápětí jakoukoli podobnou dohodu popřeli a dokonce vyloučili, že by byli osobu Rychetského ochotni akceptovat. Jako nešťastné se nakonec ukázalo i to, že o jednotlivých kandidátech se začalo hovořit na veřejnosti, aniž ti by byli dopředu osloveni. Tomu chce nyní podle svých slov premiér Špidla zabránit. Do hledání dalšího společného kandidáta na post prezidenta republiky se však zapojí prakticky už jenom sociální demokracie a lidovci. Unionisté již totiž deklarovali, že preferují před třetí volbou prezidenta parlamentem volbu přímou. Není to ale konečné slovo. Pokud by se podařilo nalézt kandidáta, kterého by především podpořil i celý klub ČSSD a rovněž KDU-ČSL, byli by unionisté ochotni o jeho podpoře uvažovat rovněž. S nepřímou volbou se nakonec smířila i ODS, přestože je vedle US-DEU zatím největším zastáncem přímé volby. Ta trvá nezměněně na Václavu Klausovi jako svém jediném kandidátovi. Nominaci svého kandidáta nevyloučili ani komunisté. Koaličním stranám by pak nezbylo než navrhnout takovou osobnost, která by byla svým profilem akceptovatelná pro všechny. Shoda nad kandidátem, který by byl skutečně akceptovatelný pro všechny poslance a senátory koaličních stran, však bude nesmírně obtížná. Nejpravděpodobnějším scénářem tak bude, že od 1. března začnou strany připravovat přímou volbu.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít