Trest bude vyměřen v souladu s propadem na burze

21. října 2008, 18:19 - Michael Orey
21. října 2008, 18:19

Obžalovaní v případu AIG možná stráví zbytek života za mřížemi

Celý podtitul:
Obžalovaní v případu AIG možná stráví zbytek života za mřížemi. Výsledek jejich procesu nastíní, jak budou v budoucnu řešeny případy spojené s rizikovými hypotékami.

V nadcházejících týdnech předstoupí pět někdejších vysokých manažerů pojišťoven, včetně Ronalda Fergusona, bývalého CEO General Reinsurance, před federální soud v Hartfordu. Tamní soudce Christopher F. Droney vynese nad obžalovanými rozsudek ve věci účasti na podvodných transakcích, jejichž cílem bylo navýšit rezervu na úhradu ztrát ve společnosti American International Group (AIG). Když byly tyto obchodní transakce v roce 2005 odhaleny, došlo podle obžaloby k propadu cen akcií AIG o šest až patnáct procent. V této souvislosti mohou obžalovaní, kteří byli v únoru uznáni vinnými ze spáchání podvodu, jít do vězení až na doživotí.
Zdálo by se, že se případ týká událostí, které jsou na míle vzdálené současné finanční krizi. Avšak jeho výsledek bude mít bezesporu velký význam, pakliže budou státní žalobci chtít ztrestat viníky propadu na burze, k němuž došlo v posledních týdnech. Podle federálních zákonů se základní sazba trestu za spáchání podvodu s cennými papíry pohybuje od nuly do šesti měsíců. Dobu strávenou za mřížemi však může prodloužit celá řada dalších faktorů jako například rozsah ztráty způsobené akcionářům, počet poškozených či skutečnost, zda je obžalovaný členem představenstva nebo ředitelem veřejné obchodní společnosti. Kvůli krachu společností Enron, Worldcom a dalším skandálům, které stály investory miliardy, zákonodárci v roce 2003 výrazně zvedli horní hranici trestu. V současnosti může podvod, který způsobí propad cen akcií převyšující 400 milionů USD, vynést obžalovanému až doživotí.
Vzhledem k rozsahu způsobených ztrát může tedy žaloba vynést nad údajnými viníky i doživotní trest. Reid H. Weingarten, washingtonský právní zástupce Elizabeth Monradové, odsouzené bývalé finanční ředitelky General Reinsurance, tvrdí, že „to nezdravě posiluje vyjednávací pozici obžaloby, která si na obžalovaných může vymoci nespravedlivé podmínky doznání“. „Přistoupení k nejvyšší možné trestní sazbě může být populární v této chaotické době,“ dodává, „ale obvykle to nemá žádnou souvislost se závažností provinění.“ Ve skutečnosti soudci v poslední době v několika případech, kdy řešili podvody spáchané s cennými papíry, pokládali navrhovaný trest za přehnaně tvrdý a vyměřili mnohem kratší dobu odnětí svobody, zvláště v případech, kdy trestný čin neohrozil žádnou gigantickou společnost.
V případě AIG klesla cena akcií pojišťovny na 61,92 dolaru z původních 71,49 dolaru během jednoho měsíce poté, co došlo k odhalení transakce General Reinsurance, kterou následně začal vyšetřovat tehdejší generální prokurátor státu New York Eliot Spitzer. (Posléze cena akcií AIG klesla pod tři dolary, což bylo způsobeno dalšími, s tímto případem nesouvisejícími, ztrátami z rizikových hypoték, jež si vyžádaly masivní vládní pomoc.) Právní zástupci pěti obžalovaných tvrdí, že pokles cen akcií AIG, k němuž došlo před třemi lety, způsobila celá řada faktorů, mezi jinými i vynucený odchod šéfa AIG Maurice Greenberga. Obžalovaní, včetně bývalého ředitele AIG pro zajišťovací obchody Christiana Miltona, jsou rozhodnuti se proti rozsudku odvolat.
Podoba rozsudku bude v mnohém záviset na spletité a kontroverzní disciplíně vyčíslování ztrát na trhu. Obě strany sporu si povolaly finanční experty, aby jim pomohli určit, nakolik škoda způsobená akcionářům přímo souvisela s podvodným prudkým navýšením rezervy na úhradu ztrát AIG. Obžalovaní tvrdí, že se výše škody rovná nule, což by znamenalo podle platných ustanovení rok nebo maximálně dva ve vězení. Obžaloba, žádající doživotí, tvrdí, že ztráty dosáhly 1,4 miliardy dolarů. Právníci obhajoby hovoří o tom, že takovéto protichůdné závěry nejsou neobvyklé. Ukazuje se, že jde spíše o cvičení z rétoriky než o vědecky prokázaná fakta. „Ve výsledku se hromadí množství nepodložených závěrů,“ říká David Topol, washingtonský právník, který sleduje soudní procesy akcionářů pro pojišťovací společnosti. „Když jsou výsledky tak markantně rozdílné, je evidentní, že se někdo musí mýlit.“

Popisek, str. 72 Ferguson, bývalý CEO General Reinsurance, v únoru před federálním soudem v Hartfordu

Praporek, str. 72
Rozsah současného propadu na trzích „nezdravě posiluje vyjednávací pozici obžaloby, která si na obžalovaných může vymoci nespravedlivé podmínky doznání“

Copyrighted 2007 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Edita Jiráková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Návod: 4 a více kroků, jak založit svůj vlastní stát
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
Auta
Tento Mercedes třídy E nevypadá na to, že by měl víc koní…
Revoluce? Už dnes si můžete objednat auto na solární pohon. Stojí 400 tisíc a ujede 30 km
Range Rover Velar nadchne už svým vzhledem. Ale tím to nekončí [první dojmy a velká galerie]
Španělský sourozenec Škody Kodiaq se bude jmenovat Donosti, Aran nebo Teide
Reálná spotřeba Bugatti Chiron? Není tak strašná, jak by se mohlo zdát
Technologie
Asus Lyra: Wi-Fi bez kompromisů (uživatelská recenze)
Cnews FM: S historicky prvním hostem o Firefoxu a Mozille [podcast]
Kompletní parametry Skylake-X s 12 až 18 jádry jsou venku. Takty mají překvapivě vysoko
LibreOffice 5.4 vyšel ke stažení. Generuje menší dokumenty a kvalitnější PDF
Na podzim skončí podpora Windows 10 v1511. Toto vydání už skoro nikdo nepoužívá
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít