Trenky, spása pro prezidenta

 Weikert 22. září 2015, 12:00  -  Petr Weikert
22. září 2015, 12:00

Červené trenky, které zavlály místo prezidentské vlajky nad Pražským hradem, jsou ideálním dárkem pro Miloše Zemana a jeho družný kolektiv. Umělci ze Ztohoven nedomysleli, jaký dopad bude jejich akce mít. Že vlastně přihraje prezidentovi sympatie a hlavně pomůže zakrýt všechno špatné, co se na Hradě děje.

Po technické stránce to Ztohoven provedli dobře. Na střechu vylezli o víkendu, kdy není moc co dát do zpráv a dá se čekat, že jejich akce dostane velký prostor. Všechno si také zdokumentovali a fotky poskytli médiím.

Až doteď tedy dobré, nebo spíše dobře promyšlené. Akce sama ale začíná a končí jen ambicí na uměleckou performaci. Ničím víc. Hledat v ní smysluplný politický protest nejde, i když se o to Ztohoven snažili.

Když se totiž mluví o pověšených trenkách, všichni najednou řeší, kam se poděla standarta. Všechny zajímá, jak je možné, že se umělci na střechu dostali, kdo za to ponese odpovědnost, co by se stalo, kdyby to byli teroristé, co na to řekne prezident a hromada podobných věcí.


Přečtěte si: Je prezident v bezpečí? ptají se po akci s trenýrkami politici


Všechno špatně, samozřejmě. Zeman může Ztohoven poděkovat, protože nikdo se už nezajímá o prověrku jeho kancléře Mynáře. V trenkách taky zapadlo, že poradcem prezidenta je předseda představenstva čínské skupiny CEFC (China Energy Company Limited) Jie Ťien-ming.

Tahle firma je velmi pravděpodobně napojena na čínskou vojenskou rozvědku, jak upozornilo předchozí vydání týdeníku Euro. Prezident má na Hradě také Martina Nejedlého, emisara ruského ropného Luk Oilu. A vůbec dělá spoustu věcí, které se dají považovat za nebezpečné pro tuhle zemi.

Odpovědi na tato témata by samozřejmě hledal Miloš Zeman těžko. Daleko lépe se mu reaguje na falešné kominíky a trenky na střeše. Může být vlastně Ztohoven vděčen za to, že mu konečně dali téma. Všichni zatím čekají na to, jak Zeman na aféru zareaguje. Mě to nezajímá.


Čtěte další komentáře Petra Weikerta:

Občan Klaus

MimoCard

Poslední laciné léto


Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít