Trenére, neposílejte mě zpátky

05. února 2008, 18:21 - Peter Burrows
05. února 2008, 18:21

Přístroj od nové firmy...

Celý podtitul: Přístroj od nové firmy BrainScope by měl lékařům usnadnit diagnózu toho, jak vážná jsou zranění hlavy utržená na hřišti

O tomto víkendu, kdy se koná Super Bowl, byste to možná raději nechtěli slyšet, ale Národní liga amerického fotbalu (National Football League, NFL) čelí obvinění, že nedostatečně chrání hráče před vzájemnými střety. Po úderu hráče do hlavy mu lékař týmu položí několik otázek a několik minut ho sleduje. Neshledá-li žádné významnější příznaky, pošle hráče zpět na hřiště. Z posledních výzkumů však vyplývá, že možnost vážnějšího otřesu mozku se prudce zvětšuje, když hráč před zahájením léčení utrpí další úder do hlavy. To zvyšuje obavy středních a vysokých škol, na nichž se často sportuje. Sportovci se často otřepou z tvrdého střetu a spěchají zpět do hry.
Začínající firma BrainScope vyvíjí přístroj, který by mohl pomoci informovat lékaře o tom, kteří zranění hráči by měli zůstat za postranní čárou a které by měl poslat do nemocnice. Společnost sídlí v Chesterfieldu v Montaně a její příruční přístroj určuje míru otřesu mozku s pomocí mozkových elektrických signálů. Národní akademická asociace sportovců (NCAA) plánuje koncem tohoto roku vědecké zkoušky přístroje. Ira Cassonová, spolupředsedkyně Výboru pro středně traumatické otřesy mozku při NFL, dohlíží na tuto technologii. „Dodnes se často musíte spolehnout pouze na vlastní úsudek, chcete-li stanovit míru otřesu mozku,“ říká Cassonová, „kdyby existovala objektivnější metoda, bylo by to velmi užitečné.“
BrainScope používá starou a svým způsobem kontroverzní technologii qEEG (kvantitativní elektroencefalografie). Byla vyvinutá ve třicátých letech 20. století a později se stala populární v nemocnicích nového věku (New Age). Někteří lékaři navíc tvrdí, že ji lze použít k diagnostice a léčení poruch učení a depresí. Toto tvrzení však nebylo nikdy zcela prokázané. Mnozí neurologové jsou stále skeptičtí, pokud jde pokrok společnosti BrainScope. „Je to slibný přístroj. Pomůže však, až se začne používat?“ ptá se Howard Rosen, neurolog na Kalifornské univerzitě v San Franciscu. Neurologové dnes často používají k vyšetření otřesu mozku nákladnou magnetickou rezonanci.
Generální ředitel BrainScopu Elvir Causevic si dobře uvědomoval problémy týkající se qEEG, a proto ještě předtím, než v roce 2003 společnost začala vyvíjet svůj první výrobek, požádal o radu 30 hlavních mozkových odborníků. Výsledkem byl přístroj, který je natolik jednoduchý a levný, aby jej bylo možné používat u postranní čáry. Přístroj společnosti BrainScope nezobrazuje těžko dešifrovatelné klikaté čáry, ale měřítko, které ukazuje, zda mozková aktivita po zranění upadá, či neupadá do nebezpečné zóny. Technologie na zpracování signálů snímá abnormální mozkové signály a současně eliminuje elektrické vzruchy vyvolané mrkáním, dýcháním a podobně. Přístroj spočítá závažnost každého zranění na základě srovnání s patnácti tisíci záznamy mozkových vln, shromážděnými v databázi Laboratoře pro výzkum mozku na Newyorské univerzitě. „Postupujeme přesně podle návodu, který doporučilo nám mnoho lékařů,“ říká Causevic.
Causevic se 15. ledna setkal s mozkovými odborníky pracujícími pro NCAA, aby navrhli pilotní program. Předtím než doporučí společnost BrainScope, chtějí změřit mozkovou činnost 750 hráčů na středních a vysokých školách. To poskytne další srovnávací materiál pro vyhodnocení přesnosti přístroje BrainScopu, až se použije při měření otřesů mozku, k nimž došlo na hřišti.
BrainScope přitahuje pozornost i mimo hráčské kruhy. Čtyři univerzitní nemocnice zkoumají obdobný přístroj, který mohou lékaři na pohotovosti využít k rozhodování, zda je pacient stěžující si na bolest hlavy skutečně ohrožen, nebo trpí-li pouze nepříjemnými následky zranění. Společnost očekává souhlas Úřadu pro potraviny a léčiva (FDA) letos v létě. Vede také rozhovory s americkou armádou, která prý chce technologii vyzkoušet koncem tohoto roku. Pentagon odhaduje, že 150 tisíc vojáků na Blízkém východě utrpělo silný náraz do hlavy po výbuších bomb, umístěných většinou na silnicích. Přenosný přístroj, který by dokázal na počkání určit závažnost takových otřesů mozku, by mohl zachránit zraněné vojáky od předčasného návratu do boje.

Popisek s. 61: Wayne Chrebet z týmu amerického fotbalu New York Jets musel ukončit kariéru poté, co v roce 2005 utrpěl otřes mozku

Popisek s. 61:
Přístroj společnosti BrainScope by měl urychlit vyšetření

Copyrighted 2008 by The McGraw-Hill Companies, Inc BusinessWeek

Překlad: Marjánka Růžičková

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Ve čtvrtek je svátek! Obchody zůstanou zavřené
Úsporné bydlení: do čeho investovat, abychom ušetřili
Nelíbí se vám na vysoké? Studium můžete ukončit, změnit nebo přerušit
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
Intel vydává Core i9-7980XE, i9-7960X a dobývá zpět trůn nejrychlejšího CPU pro PC
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít