Trend se nemění, pojistné podvody skokově rostou

12. října 2011, 10:09 - Profit, TZ
12. října 2011, 10:09

Pojistné podvody skokově rostou. Detektivové Generali odhalili za devět měsíců letošního roku pojistné podvody za 66 milionů korun. To je o 16 milionů korun více než za celý loňský rok.

 

Foto: Profimedia.cz

Vyplývá to ze statistiky odhalených pojistných podvodů za 1. – 3. kvartál 2011 vypracované pojišťovnou Generali. Celkový účet ale může být vyšší. Další případy jsou v šetření a dosud nebyly uzavřeny. I nadále hrají prim pojistné podvody v pojištění motorových vozidel. Jejich podíl činí přibližně 73%. Z regionálního pohledu je nejexponovanější Praha. Dlouhodobě podvádí nejméně Jihočeši.

Druh pojištěníPodíl na pojistných podvodech (3q 2011)
Motorová vozidla73 %
Majetek19 %
Odpovědnost7 %
Životní a cestovní pojištění1 %

Celkový počet odhalených pojistných podvodů se prozatím zastavil na 240 případech. Nejfrekventovanější zůstávají nadále v oblasti pojištění motorových vozidel. Lidé se snaží fingovat dopravní nehody či krádeže nebo se pokoušejí předkládat nadhodnocené faktury za opravu vozidla. Na jejich základě žádají větší odškodnění. Detektivové Generali řešili během tří čtvrtletí letošního roku na 83 dopravních nehod. Podvodníci se při nich snažili vesměs fingovat či nadhodnocovat škodu, případně posouvali počátek pojištění před datum domnělé dopravní nehody. V dalších 63 případech se jednalo o smyšlené krádeže.

Pojistné podvody v oblasti pojištění motorových vozidel kopírují světové trendy. Celosvětové statistiky uvádějí, že zhruba 14% všech hlášených pojistných událostí může být klasifikováno jako pojistný podvod. Údajně až 35% pojištěnců v oblasti pojištění motorových vozidel se pokusí svou pojišťovnu podvést. V západní Evropě pak patří mezi nejčastější podvody případy v pojištění odpovědnosti.

Právě podvody v pojištění odpovědnosti vykazují poměrové nejvyšší nárůst. Zatímco za celý rok 2010 šetřili detektivové Generali jediný případ, letos to bylo již 20 případů. Obdobný trend vykazuje pojištění majetku. V loňském roce se jednalo o 22 případů, v letošním již o 53.

Lidé, kteří se o pojistný podvod pokusí, si možná ani neuvědomují, že se jedná  o trestný čin s horní hranicí sazby nepodmíněného odnětí svobody až na 10 let. V případě jeho prokázání bývá zpravidla pozdě na snahu vrátit již vyplacené peníze nebo na „objasňovací“ dopis, že se vlastně nic nestalo a škoda nemusí být nahrazena.

Dojde-li k pojistné události, je povinností pojištěného uvádět pravdivé a nezkreslené údaje. V opačném případě má pojišťovna právo přistoupit ke krácení pojistného plnění. Vykazuje-li hlášení pojistné události rozpory, dostává se na stůl detektivům Generali, kteří jej dále šetří a úzce přitom spolupracují s Policií ČR.

Linka tísňového volání Policie ČR přijala v létě hlášení muže, který tvrdil, že mu bylo v době, kdy se oddával rybolovu, odcizeno z nedalekého parkoviště motorové vozidlo. O dva dny později nahlásil událost také pojišťovně. Stejně jako na Policii ČR uvedl, že ke krádeži došlo v době, kdy rybařil nedaleko svého bydliště. Policie ČR v průběhu šetření „domnělé“ krádeže vozidla zjistila, že k ní možná mohlo i dojít, ovšem o den dříve, o více než 100 km dále a za úplně jiných okolností. Ženatý „vášnivý rybář“ později pod tíhou důkazů přiznal, že se místo lovu kaprů věnoval své přítelkyni na druhém konci republiky, kde mu mělo být jeho vozidlo ukradeno. Aby se vyhnul očekávanému  vysvětlování manželce, proč mu bylo auto odcizeno na jiném místě než u rybníka, kde měl být, upravil si celý příběh podle svých potřeb. Úmyslné uvedení nepravdivých údajů znemožnilo Policii ČR i pojišťovně celou věc řádně prošetřit a vedlo k odmítnutí pojistného plnění.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
3x z poradny: vytýkací dopis, jak čerpat dovolenou, daň z příjmu
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
Auta
10 nejrizikovějších ojetin, kterým je lepší se zdaleka…
Audi, BMW a Mercedes upraví software milionům starších dieselů. Kvůli emisím
Nástupce Bugatti Chiron bude muset přejít na elektřinu. Bez ní by už nezrychlil
Test motocyklu BMW S 1000 XR: Superbike na chůdách
Kvíz na pátek: Poznáte značku a model auta podle obrázku?
Technologie
Evolveo Ray 2 – moderní skříň s tvrzeným sklem za 1500 Kč (uživatelská recenze)
Cnews FM: Přenos čísla do 10 dnů a dva noví operátoři [podcast]
Při instalaci nových hlavních verzí Windows 10 se zkrátí doba, kdy zařízení nelze používat
Alza to s elektromobily myslí vážně. Přidává další modely, nabídne levnější vozy i dodávky
AdwCleaner 7.0 odhalí více breberek a skenuje rychleji
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít