Trefili mě v South Central

21. ledna 2010, 14:35 - Pavel Hanslíček
21. ledna 2010, 14:35

Gangsteři a jejích území se stávají novou turistickou atrakcí

Tak minulou v sobotu to začalo a dopadlo to dobře. Nikdo nikoho nezastřelil. Napsal náš spolupracovník z Kalifornie, a tak místo krvavé historky přinášíme jen suchou informaci. Syndrom západní civilizace pozdního věku, to jest ubavit se k smrti, se dostal zase o stupínek výš. Cestovatelské výpravy budoucnosti budou pravděpodobně čím dál obskurnější. Kromě vesmírných letů či vycházek na Mount Everest zvou podnikavci s volným časem znuděné turisty i do peleše zločinu.
Vítejte v Los Angeles, aniž byste museli prahnout po autokarových výletech podél domů hollywoodských hvězd potažmo po přeletech nad dávno omrzelým Grand Canyonem. Letos tu máme extra novinku. Společnost LA Gang Tours začala nabízet zájezdy do problematické jižní části města zvané South Central. Pro pozornější spotřebitele médií jde o místo nikoli neznámé; vyhlášené je častými násilnostmi mezi černošskými a hispánskými gangy.
Na programu dvouhodinového zájezdu za 65 dolarů je obhlídka hlavní věznice, jež praská ve všech pod náporem usedlíků, autobusová zastávka, kde přestřelku gangů předloni nepřežilo pět dospělých a tři děti, čtvrť Skid Row s téměř deseti tisíci bezdomovci, Florence Avenue, na níž bylo v roce 1992 během nepokojů ubito několik řidičů nákladních automobilů a také území známého hispánského gangu Florencia 13.
Společnost LA Gang Tours se zapřísahává, že jejím cílem rozhodně není jen bavit turisty. Zamýšlí též upozornit na nesnesitelné poměry a především vytvořit pracovní místa pro obyvatele problémové oblasti. Veškeré zisky ze zájezdů mají putovat do zlepšení místní životní úrovně – a to ve formě mezd pracovníků LA Gang Tours a dále mikroúvěrů pro místní podnikatele. Zdrojem příjmů má být kromě tržeb ze „vstupného“ i doplňkový prodej triček pomalovaných místními sprejery přímo před turisty.
Autoři projektu vůbec nejsou troškaři a nechybí jim fantazie. Uvažuje se například i o takových výstupech, v nichž by místní děti bez varování „stříleli“ na účastníky zájezdu z vodních pistolí a pak jim prodávali nátělníky s nápisem „I Got Shot in South Central“ (trefili mě v South Central).
Předpokladem úspěchu projektu je však příměří, které se podařilo dojednat mezi třemi hlavními gangy v oblasti. Bossové se zavázali ke klidu zbraní v době turistických zájezdů. První trip byl zcela vyprodán, a to účastníci museli podpisem stvrdit, že se dobrovolně vystavují rizikům včetně ztráty majetku, zdraví a dokonce života. Další termíny budou následovat a LA Gang Tours hodlá během prvního roku vytvořit zisk ve výši milionu dolarů a soutěžit o zákazníky s kancelářemi nabízejícími výlety do Hollywoodu.
Nemusí to být nutně špatná úvaha. Během výprav za celebritami se pravděpodobně nepotkáte s Tomem Cruisem či Angelinou Jolieovou, zato na zájezdech LA Gang Tours vás budou zaručeně provázet bývalí členové gangů, především iniciátor projektu Alfred Lomas, někdejší příslušník Florencia 13, který však musí nosit dlouhé rukávy, aby turisty nelekal gangsterským tetováním.

Více na: www.lagangtours.com

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít