Trash design aneb jak dostat druhou šanci

05. února 2011, 01:06 - Zina Plchová
05. února 2011, 01:06

Tvorba z recyklovatelného nebo recyklovaného materiálu je mezi současnými designéry téměř samozřejmostí a artefakty takto vzniklé už asi nikoho nepřekvapí.

Foto: David Maštálka

S trochou vynalézavosti je ale možné vdechnout život i tomu, co už sloužilo jinde a jinak. Třeba plachtám z kamionů nebo odpadu z hematologického oddělení pražské nemocnice.

Na spolupráci s oddělením klinické hematologie Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a designérů ze skupiny A1 architects došlo vlastně náhodou. Dva její zaměstnanci se totiž na hematologii léčili. Později přemýšleli, jak by klinice pomohli, a tak vymysleli dobročinný projekt fungující nyní pod hlavičkou občanského sdružení Design Help.

Klinická kolekce

Návrháře, kteří už měli s trash designem zkušenost, zaujaly během jejich pobytu na oddělení hematologie nejrůznější hadičky, obaly léků, ale i další součásti tamního vybavení do té míry, že se je rozhodli využít i jinak – konkrétně na výrobu šperků. Výrobní způsob je prý celkem prostý. „Jednotlivé odpadní kousky shromažďujeme a pak následuje týmový workshop, při němž asi čtyři až sedm lidí vyrábí samotné šperky za použití bižuterních komponentů,“ říká Lenka Křemenová ze skupiny autorů Design Help. Tak se například nové kanyly naplňují skleněnými korálky, barevná víčka zase poslouží jako náušnice.

Výrobky vzniklé v duchu trash designu se objevují zatím hlavně na výstavních a prodejních akcích, jako jsou Designblok a Code Mode. Na posledním Designbloku se kolekce Design Help dostala dokonce mezi tři nominované na nejlepší šperk.

Jak bude vypadat kolekce pro rok 2011, je zatím otevřené. Autoři prohlašují, že nápady na novou kolekci se teprve rodí. Rádi by ale tvorbu rozšířili i dál a nezůstávali jen u šperků. Teď bude záležet především na tom, jaké zdrojové suroviny se jim podaří sehnat.

Plachty, které pomáhají a chrání

Odolné plachty kamionů jsou dalším z materiálů, pro které vynalézaví návrháři našli další neobvyklé uplatnění. V tomto případě to byli bratři Freitagové ze Švýcarska, kterým kdysi vadilo, že v běžných taškách za deště věci zvlhnou. Speciálně jim šlo o tašky na kolo, které je v Curychu oblíbeným dopravním prostředkem.

Markuse a Daniela Freitagovy v souvislosti s tím zaujalo, jak nákladní auta mohou za sucha i mokra přepravovat libovolné zboží, aniž by doznalo újmy. Opatřili si proto staré plachty a začali tvořit. Výsledkem byly pevné, voděvzdorné a funkční tašky, které navíc nesly hravý a zajímavý design. Původní profesi – grafický design – tak uplatnili i v novém oboru.

Kromě plachet z kamionů využívá studio Freitag i další materiály. Popruh k taškám je vyrobený z bezpečnostních pásů v autech, lemy jsou pak z duší pneumatik; ocelové spony zase původně sloužily jako držadlo klapky v kamionu.

Všechny výrobky studia spojuje univerzálnost. Tašky lze nosit na zádech jako batoh nebo v ruce díky bočnímu uchu. Mají řadu schránek a přihrádek, ale i dalších vylepšení – například obal, který nejen ochrání tablet před poškrábáním, ale dokonce mu vyleští displej díky sametové podšívce. Obaly na mobilní telefony jsou vybaveny popruhem, díky němuž snadněji telefon vysunete.

Plachty kamionů, které křižovaly evropské dálnice, teď s trochou nadsázky slouží i africkým dětem. Studio Freitag se totiž podílelo na projektu spojeném s fotbalovým mistrovstvím světa v Africe, kdy se z plachet vyráběly míče.

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít