Transparencí proti mafiánství

09. června 2009, 13:55 - Eva Jarešová
09. června 2009, 13:55

Insolvenčnímu zákonu nejvíc škodí to, že je nový, říká advokát Vít Berka

Vlna úpadků, hojně rozebíraná v českých médiích? Ale kdeže, zatím neprobíhá. Nárůst sice nastal, ten zásadní nás ale čeká, říká podobně jako jiní odborníci advokát Vít Berka z advokátní kanceláře Vyroubal Krajhanzl Školout. Jeho příjmení a fakt, že se specializuje na konkurzy, prý někdy u klientů s ohledem na známou kauzu severočeského soudce a takzvané konkurzní mafie vzbuzují pobavené reakce.
„Obvykle se mě ptají, jak se má můj strýc. My ale příbuzní nejsme,“ říká s úsměvem. Z návrhu protikrizové novely insolvenčního zákona, kterou v květnu schválila Poslanecká sněmovna a nyní ji má projednat Senát, poslanecké výbory nakonec vypustily změnu úvěrového financování, s níž původně přišla vláda. Tou by se zjednodušeně řečeno zvýhodnili konkurzní věřitelé, kteří by firmě ve finančních problémech poskytly prostředky na další fungování. Podobný systém existuje dnes v reorganizaci, a novela by tak přinesla sjednocení pro oba způsoby řešení úpadku. To, že k tomu nakonec nedošlo, považuje Vít Berka za chybu, byť jde podle něj o komplikovaný problém. Jak dodává, nepočítá-li aktivitu výborů, v tomto směru ve sněmovně prakticky neexistovala debata. „Jde o ryze odbornou věc a je otázka, jestli by k tomu měli jednotliví poslanci co říct,“ podotýká. Vzhledem k tomu, že je mezi nimi řada právníků a ekonomů, pravděpodobně ano. „Považuji to proto spíš za signál, že pro poslance asi není nejdůležitější reagovat na krizi podstatnými ekonomicko-technickými opatřeními. Vidí spíš prioritu ve vystupování tam, kde je to pro média atraktivní,“ kritizuje Berka zákonodárce.

Obilí ve stodole, výhoda pro věřitele Novela ale přinesla změnu týkající se zemědělců. Pokud zákon projde, nebude na ně možné vyhlásit konkurz v období od jara do podzimu, tedy v době úrody. Tím se chrání nejen zemědělci, ale hlavně jejich věřitelé. Sklizenou úrodu je totiž možné lépe prodat, a výtěžek z majetku je větší, než když jsou plodiny stále na poli. Ačkoli je myšlenka logická a podobnou úpravu znalo Československo už za první republiky, kritizuje Berka způsob, jakým byla věc do zákona vložena. „Bylo to přidáno až na plénu, bez jakékoli rozpravy či připomínkového řízení. Jde o zásah do systematiky zákona, který se potenciálně může týkat velké skupiny osob,“ vysvětluje. Není podle něj například jasné, jak by soud s návrhem na prohlášení konkurzu naložil, když konkurz nemůže být vyhlášen, a jaký vliv budou mít závazně stanovené lhůty. „Tohle je klasický způsob, jak by se legislativa tvořit neměla,“ konstatuje. Dle advokáta je nový insolvenční zákon – nyní účinný rok a půl – jednoznačně lepší než předchozí předpis. „Ten umožňoval různé neprůhledné konkurzy, až mafiánské praktiky.“ Podobné věci jsou nyní díky transparentnosti a insolvenčnímu rejstříku, v němž se podstatné údaje zveřejňují téměř okamžitě, prakticky vyloučené. „Zákulisní dohoda správce se soudcem i některými věřiteli ke škodě ostatních věřitelů je dnes v podstatě nemožná,“ dodává. Domnívá se ale, že zákonu paradoxně nejvíc uškodila jeho relativní novost. „Předešlý zákon byl novelizován už od svého vzniku na začátku devadesátých let. Přitom všichni věděli, že není dobrý a dílčí novely to nemohou napravit.“ Současný předpis mohl být podle Berky přijat už před pěti lety. Zmizely by tak výkladové problémy a všichni zúčastnění by byli nyní, kdy počet insolvenčních řízení stoupá, lépe připraveni. „Setkal jsem se s tím, že právnicky vzdělaný zaměstnanec soudu nevěděl, kdy podle tohoto zákona začne běžet odvolací lhůta. V tom opravdu vidím problém,“ říká.

* BOX (někam k foto)
Vít Berka (1978)**
Vystudoval Právnickou fakultu UK a absolvoval roční pobyt na univerzitě v Německu. Působí jako advokát advokátní kanceláře Vyroubal Krajhanzl Školout. Kromě insolvence a restrukturalizací podniků se zabývá zejména zastupováním v obchodních sporech, bankovním právem a právními aspekty finančního zprostředkování.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Státní dluh USA, Činy, Ruska a dalších zemí. Kolik dluží domácnosti a firmy?
O prázdninách projedete méně. Benzín i nafta pořád zlevňují
Zákaz kožešinových farem ročně ušetří život více jak 20 000 zvířat, ale senátoři ho nechtěli schválit
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
Intel uvádí AI akcelerátor v podobě USB klíčenky, má výkon 0,1 TFLOPS při 1W spotřebě
S Googlem do vesmíru. Do Street View přidal záběry z ISS
Až do zítřka zdarma. Stahujte akční pecku Shadow Warrior
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít