Traktory, zbraně a letadla

30. října 2009, 19:52 - Martin Shabu
30. října 2009, 19:52

Mise ministra průmyslu a dvaceti podnikatelů navázala na někdejší vzájemný byznys

Obnova obchodních vztahů Česka s Irákem pokročila o další stupínek. Minulý týden jednal v Iráku zejména o vzájemném byznysu ministr průmyslu a obchodu ČR v doprovodu dvacetičlenné mise podnikatelů. „Irák skýtá obrovské příležitosti pro české firmy zejména nyní během hospodářské krize,“ osvětlil důvody ministr Vladimír Tošovský, jenž se během čtyř dnů setkal s dvanácti ministry a zahájil dva veletrhy.

Zetor i zbrojovka
O dodávce 1000 Zetorů v hodnotě 27 milionů dolarů a o záměru obnovit výrobu těchto strojů v továrně Iskanderia vyjednával v Bagdádu Martin Blaškovič, předseda představenstva společnosti HTC Group, jež vlastní tohoto tradičního výrobce traktorů. Ministr Tošovský rovněž podepsal se svým protějškem Fauzím Harírím memorandum, jež by mělo odstartovat přípravu výstavby muniční továrny přímo v Iráku. Česká zbrojovka by tak dodala do země technologii pro linku, která by měla ročně vyrobit 50 milionů nábojů pro ruční palné zbraně. „Objem investice se pohybuje někde mezi 200 až 300 miliony eur,“ konstatoval Lubomír Kovařík, generální ředitel České zbrojovky. Firma jen za poslední dva roky vyvezla do Iráku 270 tun vojenského materiálu. Na irácký trh se chystá zavést novinku – mobilní čistírny vody.

L-159 pro irácké letectvo
V Iráku rovněž jednalo nové vedení společnosti Aero Vodochody o odprodeji několika desítek letadel ze zásob české armády. Jde o obchod přesahující hodnotu sto milionů dolarů při počtu 18 až 36 letadel. „Vojenská produkce je v době hospodářské recese a propadu letecké výroby pro nás velmi zajímavou oblastí,“ připomněl generální ředitel firmy Ladislav Šimek. Iráčané mají v současnosti k dispozici pouze turbovrtulová letadla. Pokud se potvrdí záměr USA odejít z Iráku, budou se muset vycvičit místní piloti, aby převzali zodpovědnost za kontrolu vlastního nebe. Podzvukové letouny jsou nezbytným mezistupněm pro přechod na nadzvukové stíhačky. S odprodejem L-159 však musí nejprve souhlasit Američané, kteří do letadel dodávali avioniku. V minulosti americké ministerstvo obrany již jednou odmítlo vydat souhlas s odprodejem L-159 do Bolívie. Podle Šimka se v Bagdádu potkala aktuální potřeba iráckého letectva s tím, co Češi umějí a mají. Pro společnost je to jeden ze čtyř páteřních projektů ve vojenské oblasti. V případě úspěchu by Aero muselo velkou část letadel přestavět na dvousedadlovou verzi. Prakticky každý letoun by vyžadoval úpravu.
Dle některých zdrojů z ministerstva zahraničí usilovalo irácké letectvo o nákup L-159 již na jaře letošního roku. Tehdejší vedení Aera však neprojevilo dostatečný zájem posunout odprodej. Bylo to údajně dáno pravidelnými příjmy firmy ze servisu L-159 ve výzbroji české armády.

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky 2017: Regulace má za důsledek unifikaci hypoték
OECD: Jak vysoké je maximální zdanění na straně zaměstnance?
Horko v práci? 5 tipů, jak na něj vyzrát
Aplikace na dovolenou: překladače a průvodci
Až pojedete autem k moři: 6 tipů, jak jezdit ekonomicky
Auta
Evora GT430 je nejvýkonnější silniční Lotus v historii. Za…
Skupina VW dodala v prvním pololetí zákazníkům přes pět milionů aut
Opel Insignia GSi má motor 2.0 T a je o 160 kg lehčí než OPC
Podívejte se na vzácné snímky exkluzivních aut ze sbírky brunejského sultána
Tři generace BMW 5 ve srovnání ojetin: E39 vs. E60 vs. F10
Technologie
RAM letos zdraží o rekordních 60 %, paměti Flash o třetinu. Příští rok je možné zlepšení
Ataribox se odhaluje. Máme první obrázky i nástin toho, co od konzole čekat
Spousta „interaktivních seriálů“ za pakatel. Humble Bundle má v akci hry od Telltale
Android se snadno připojí k síťovému disku nebo NASu. Google vydal Samba Client
Výrobci základních desek objevili průlomové chlazení napájecích kaskád. Díky Youtuberům
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít