Trafika: Česko na straně spojenců? Je i není

07. dubna 2003, 00:00 - admin
07. dubna 2003, 00:00

Na svém pondělním zasedání se vláda neshodla, zda a jak poslat do Iráku polní nemocnici. První komplikací, jíž musí čelit, je nedělní protiválečná rezoluce ČSSD. Pokud si členové ČSSD nechtějí ve vládě připadat schizofrenně a hlavně příliš rozzlobit spolustraníky, budou muset najít nějaké kulantní zdůvodnění pro vyslání nemocnice.

Premiérovi by vyhovovalo, kdyby nemocnice odcestovala s mandátem Červeného kříže. Mandát OSN, který vláda nemá, však lze obejít i jinak. Třeba ministru zahraničí Svobodovi by nevadilo vyslat nemocnici do Iráku jako součást protiteroristické operace Trvalá svoboda. Že to vypadá krkolomně, nevadí. Aby zdůvodnila nasazení polní nemocnice, mohla by vláda v nejbližších dnech využít služeb nějakého zkušeného rabína, případně teologa. Zná cíl, tedy nemocnici do oblasti vyslat. Ví i čemu se musí vyhnout, tedy připustit, že jsme součástí britsko-americké koalice. Vláda to myslí dobře, chce pomoci, ale zároveň se nechce „namočit“. Že u toho vypadá směšně a zmateně, jí její příznivci odpustí. Pro kabinet je v této chvíli důležité pokračovat v „jasné“ zahraniční politice.

Martin Zvěřina, Lidové noviny

Je málo válek, do nichž Česká republika vyslala vojáky. Přesněji řečeno, taková válka je jedna: irácká. Vláda naši účast zvýší. Přidá nemocnici. Nebo nepřidá. Když republika iráckou válku podporuje, patrně tím chce vyjádřit, že jde o válku závažnou. Ale ne tak Česká republika. Ta chce ústy vládnoucí sociální demokracie vyjádřit, že irácká válka, do níž poslala vojáky-chemiky a chce poslat vojáky-lékaře, je vedena v rozporu s mezinárodním právem. Otcem socialistické zahraniční politiky je temná a velmi „východně“ nečitelná postava Kavanova. On je motorem protiiráckého usnesení nedělního sjezdu. Mezi „přáteli“ v ČSSD má stále nepochopitelný vliv. Straně nic dobrého nepřinesl. Naopak - pootáčel ji směrem k podivným kontaktům s podivnými silami. Své ministerstvo zaplavil čpícími aférami. Zahraniční politiku ČR tlačil do levých končin, v jejichž kulisách má americký imperializmus nenahraditelné místo. Naše nemocnice v irácké válce, ať už tam pojede či ne, není jen humanitární pomoc. Je to metafora neevropských českých temnot. Kavan by ji mohl doplnit: Sbírejte jen irácké raněné! Ďábly nechte ležet.

Karel Steigerwald, MF Dnes

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Je libo hypotéka se slevou?
Konec kvót na cukr - hrozba, nebo příležitost pro naše cukrovary?
Chcete změnit zdravotní pojišťovnu? Máte čas do 30. září, jinak až za půl roku
Čínské turbulence na trhu s kryptoměnami
Auta
Další ukázka hlavní výhody elektromobilů v praxi. Tesla…
Kviz: Poznáte tato známá americká auta?
Chystá se další velký sportovní sedan. Lexus už brzy ukáže LS F s výkonem 600 koní
Galerie: Co všechno vás čeká v běžném provozu, když si pořídíte Ladu Niva?
Malý crossover XC40 má po premiéře. Bude to první Volvo s novým tříválcem
Technologie
Nordic Telecom letos vypne CDMA. Než vybuduje LTE, přesune zákazníky k O2
Malý iPhone SE nebyl nikdy takhle levný. Operátoři šli s cenou výrazně níž než Apple
Xiaomi by mohlo nabídnout bezdrátové nabíjení. Zapojilo se do vývoje Qi
Shigeru Kumekawa: nová Bravia A1 je nabitá tou nejlepší technologií, říká prezident Sony Europe (rozhovor)
Další průšvih s 10nm procesem Intelu? Některé čipy Cannon Lake byly údajně odloženy
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít