Trafika: Česko na straně spojenců? Je i není

07. dubna 2003, 00:00 - admin
07. dubna 2003, 00:00

Na svém pondělním zasedání se vláda neshodla, zda a jak poslat do Iráku polní nemocnici. První komplikací, jíž musí čelit, je nedělní protiválečná rezoluce ČSSD. Pokud si členové ČSSD nechtějí ve vládě připadat schizofrenně a hlavně příliš rozzlobit spolustraníky, budou muset najít nějaké kulantní zdůvodnění pro vyslání nemocnice.

Premiérovi by vyhovovalo, kdyby nemocnice odcestovala s mandátem Červeného kříže. Mandát OSN, který vláda nemá, však lze obejít i jinak. Třeba ministru zahraničí Svobodovi by nevadilo vyslat nemocnici do Iráku jako součást protiteroristické operace Trvalá svoboda. Že to vypadá krkolomně, nevadí. Aby zdůvodnila nasazení polní nemocnice, mohla by vláda v nejbližších dnech využít služeb nějakého zkušeného rabína, případně teologa. Zná cíl, tedy nemocnici do oblasti vyslat. Ví i čemu se musí vyhnout, tedy připustit, že jsme součástí britsko-americké koalice. Vláda to myslí dobře, chce pomoci, ale zároveň se nechce „namočit“. Že u toho vypadá směšně a zmateně, jí její příznivci odpustí. Pro kabinet je v této chvíli důležité pokračovat v „jasné“ zahraniční politice.

Martin Zvěřina, Lidové noviny

Je málo válek, do nichž Česká republika vyslala vojáky. Přesněji řečeno, taková válka je jedna: irácká. Vláda naši účast zvýší. Přidá nemocnici. Nebo nepřidá. Když republika iráckou válku podporuje, patrně tím chce vyjádřit, že jde o válku závažnou. Ale ne tak Česká republika. Ta chce ústy vládnoucí sociální demokracie vyjádřit, že irácká válka, do níž poslala vojáky-chemiky a chce poslat vojáky-lékaře, je vedena v rozporu s mezinárodním právem. Otcem socialistické zahraniční politiky je temná a velmi „východně“ nečitelná postava Kavanova. On je motorem protiiráckého usnesení nedělního sjezdu. Mezi „přáteli“ v ČSSD má stále nepochopitelný vliv. Straně nic dobrého nepřinesl. Naopak - pootáčel ji směrem k podivným kontaktům s podivnými silami. Své ministerstvo zaplavil čpícími aférami. Zahraniční politiku ČR tlačil do levých končin, v jejichž kulisách má americký imperializmus nenahraditelné místo. Naše nemocnice v irácké válce, ať už tam pojede či ne, není jen humanitární pomoc. Je to metafora neevropských českých temnot. Kavan by ji mohl doplnit: Sbírejte jen irácké raněné! Ďábly nechte ležet.

Karel Steigerwald, MF Dnes

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít