Trafika: Česko na straně spojenců? Je i není

07. dubna 2003, 00:00 - admin
07. dubna 2003, 00:00

Na svém pondělním zasedání se vláda neshodla, zda a jak poslat do Iráku polní nemocnici. První komplikací, jíž musí čelit, je nedělní protiválečná rezoluce ČSSD. Pokud si členové ČSSD nechtějí ve vládě připadat schizofrenně a hlavně příliš rozzlobit spolustraníky, budou muset najít nějaké kulantní zdůvodnění pro vyslání nemocnice.

Premiérovi by vyhovovalo, kdyby nemocnice odcestovala s mandátem Červeného kříže. Mandát OSN, který vláda nemá, však lze obejít i jinak. Třeba ministru zahraničí Svobodovi by nevadilo vyslat nemocnici do Iráku jako součást protiteroristické operace Trvalá svoboda. Že to vypadá krkolomně, nevadí. Aby zdůvodnila nasazení polní nemocnice, mohla by vláda v nejbližších dnech využít služeb nějakého zkušeného rabína, případně teologa. Zná cíl, tedy nemocnici do oblasti vyslat. Ví i čemu se musí vyhnout, tedy připustit, že jsme součástí britsko-americké koalice. Vláda to myslí dobře, chce pomoci, ale zároveň se nechce „namočit“. Že u toho vypadá směšně a zmateně, jí její příznivci odpustí. Pro kabinet je v této chvíli důležité pokračovat v „jasné“ zahraniční politice.

Martin Zvěřina, Lidové noviny

Je málo válek, do nichž Česká republika vyslala vojáky. Přesněji řečeno, taková válka je jedna: irácká. Vláda naši účast zvýší. Přidá nemocnici. Nebo nepřidá. Když republika iráckou válku podporuje, patrně tím chce vyjádřit, že jde o válku závažnou. Ale ne tak Česká republika. Ta chce ústy vládnoucí sociální demokracie vyjádřit, že irácká válka, do níž poslala vojáky-chemiky a chce poslat vojáky-lékaře, je vedena v rozporu s mezinárodním právem. Otcem socialistické zahraniční politiky je temná a velmi „východně“ nečitelná postava Kavanova. On je motorem protiiráckého usnesení nedělního sjezdu. Mezi „přáteli“ v ČSSD má stále nepochopitelný vliv. Straně nic dobrého nepřinesl. Naopak - pootáčel ji směrem k podivným kontaktům s podivnými silami. Své ministerstvo zaplavil čpícími aférami. Zahraniční politiku ČR tlačil do levých končin, v jejichž kulisách má americký imperializmus nenahraditelné místo. Naše nemocnice v irácké válce, ať už tam pojede či ne, není jen humanitární pomoc. Je to metafora neevropských českých temnot. Kavan by ji mohl doplnit: Sbírejte jen irácké raněné! Ďábly nechte ležet.

Karel Steigerwald, MF Dnes

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Potřebuje Fed skutečně snižovat svoji bilanci?
Porovnání cen másla v roce 1985 a 2017. Proč stojí máslo 50 Kč?
Adopce vs. pěstounská péče: svěří vám úřady dítě do péče?
Proč je v Česku drahé volání?
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Auta
Do prodeje jde velmi speciální Honda NSX. Zájemci za ni…
Že fotbalisté touží nejvíce po Bentley? Omyl. Nejžádanější auto vás určitě překvapí
Bentley si myslí, že speciálních edicí není nikdy dost. Continental GT proto dostal další
Auto za průměrný plat? Jde to, ale musíte slevit z mnoha požadavků
Rolls-Royce dnes představí nový Phantom. Premiéru můžete sledovat živě
Technologie
WhatsApp stále roste. Denně jej používá miliarda lidí, proteče jím 55 miliard zpráv
USB 3.2 se představuje. Zrychlí na 20 Gb/s i se starými kabely, mohlo by přijít už brzy
Google po sedmi letech vypnul Instant Search. Návrhy výsledků vyhledávání se již nezobrazují
Microsoft zkouší, jak při prohlížení webu přejít z mobilu na počítač [Windows Insider]
Ryzen 3 jde na trh, cenami míří pod Core i3. A konečně vychází i APU Bristol Ridge
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít