Trafika

31. března 2003, 00:00 - admin
31. března 2003, 00:00

Rada mohla jednat včas Rada pro rozhlasové a televizní vysílání měla v rukou velmi silný nástroj. Jestliže pravomocná rozhodnutí soudu hovořila o tom, že vysílá ČNTS (CME), ačkoli licenci má CET 21, znamenalo to, že buď CME vysílá neoprávněně, nebo CET 21 musí přijít o licenci, protože nevysílá vůbec.

Rada mohla jednat včas

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání měla v rukou velmi silný nástroj. Jestliže pravomocná rozhodnutí soudu hovořila o tom, že vysílá ČNTS (CME), ačkoli licenci má CET 21, znamenalo to, že buď CME vysílá neoprávněně, nebo CET 21 musí přijít o licenci, protože nevysílá vůbec. Ideální příležitost napravit starý problém. Rada mohla zahájit řízení o odnětí licence k vysílání Novy, a tím donutit obě společnosti ke sloučení do jedné, která by nadále provozovala TV Nova. Tím by se vyloučilo riziko budoucích sporů. Rada to bohužel neučinila a ve chvíli, kdy se dr. Železný rozhodl ukončit spolupráci s americkým investorem, se postavila na stranu dr. Železného proti CME, a nevyužila ani pravomoc, která byla ve vysílacím zákoně vždy: „Rada může změnit podmínky licence bez souhlasu provozovatele v případě, že je to nezbytné k dodržení mezinárodních závazků, jimiž je Česká republika vázána“. To znamená, že podle tohoto ustanovení zákona rada mohla (a stále ještě může!) jednat a vytvořit podmínky pro nalezení smírného řešení tak, aby občané České republiky nemuseli zaplatit požadovaných deset miliard korun.

Hana Marvanová, US-DEU

Odpovědnost nese rada

Po zveřejnění výsledku arbitráže se v českých médiích objevila zpráva, že jsou k dispozici informace o tajné schůzce Vladimíra Železného a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Na ní Železný požadoval po radě, aby mu pomohla poškodit ČNTS, firmu, která patřila Američanům a jejímž byl generálním ředitelem. Pikantní na celé věci je - a českým novinářům to moc na cti nepřidává - že informace o této schůzce je součástí předběžného rozhodnutí arbitráže a dva roky visí na internetu! A je to však horší - když Železnému začala hořet půda pod nohama, protože jiná mezinárodní arbitráž vydala předběžné opatření, že má využít svého majoritního podílu ve firmě, která držela licenci, a obnovit vztahy s americkým investorem, RRTV mu umožnila, aby si svůj podíl snížil ze 60 na 12 procent, a tím se finálnímu nařízení arbitráže vyhnul! Ano, čtete dobře, správní orgán České republiky napomáhal Železnému podvést partnery, přičemž mařil práci mezinárodního obchodního soudu. Arbitráž to výslovně hodnotí jako krytí podvodného jednání. Za to teď každému z nás kouzlem zmizí z peněženky tisícikoruna.

Václav Žák, šéfredaktor časopisu Listy

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Nová občanka rychle a bez problémů
Kdy máte v práci nárok na placené volno?
Volby 2017: vše, co potřebujete vědět
Jak se rychle a snadno zorientovat v německých volbách
Co se v roce 2018 změní se zvýšením zdravotního pojištění pro OBZP?
Auta
Subaru S208 je rychlejší a ostřejší STI se silnějším…
Jak a kde zařídit výměnu řidičáku v roce 2017?
Vyberte nejlepší auta roku 2018 a vyhrajte ceny za 300 000 Kč
Socialistická auta, která byla (aspoň v něčem) lepší než ta „západní“
Land Rover míří také na silnice. Road Rover bude luxusní elektromobil
Technologie
eBay u produktů zakázal vodoznaky. Chce krásné čisté fotky jako z katalogu
Twitter Lite pro Android si v Česku nezkusíte, můžete ale zamířit do prohlížeče
Cetin spustil mapu pokrytí VDSL. Řekne také, jestli vás brzy čeká zrychlování
Někteří lidé se ve Windows 8.1 nemohou přihlásit prostřednictvím účtu Microsoft
iFixit rozebral nové iPhony 8 do posledního šroubku. Apple zmenšil akumulátor
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít