Article, show

Trafika

31. března 2003, 00:00 - admin
31. března 2003, 00:00

Rada mohla jednat včas Rada pro rozhlasové a televizní vysílání měla v rukou velmi silný nástroj. Jestliže pravomocná rozhodnutí soudu hovořila o tom, že vysílá ČNTS (CME), ačkoli licenci má CET 21, znamenalo to, že buď CME vysílá neoprávněně, nebo CET 21 musí přijít o licenci, protože nevysílá vůbec.

Rada mohla jednat včas

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání měla v rukou velmi silný nástroj. Jestliže pravomocná rozhodnutí soudu hovořila o tom, že vysílá ČNTS (CME), ačkoli licenci má CET 21, znamenalo to, že buď CME vysílá neoprávněně, nebo CET 21 musí přijít o licenci, protože nevysílá vůbec. Ideální příležitost napravit starý problém. Rada mohla zahájit řízení o odnětí licence k vysílání Novy, a tím donutit obě společnosti ke sloučení do jedné, která by nadále provozovala TV Nova. Tím by se vyloučilo riziko budoucích sporů. Rada to bohužel neučinila a ve chvíli, kdy se dr. Železný rozhodl ukončit spolupráci s americkým investorem, se postavila na stranu dr. Železného proti CME, a nevyužila ani pravomoc, která byla ve vysílacím zákoně vždy: „Rada může změnit podmínky licence bez souhlasu provozovatele v případě, že je to nezbytné k dodržení mezinárodních závazků, jimiž je Česká republika vázána“. To znamená, že podle tohoto ustanovení zákona rada mohla (a stále ještě může!) jednat a vytvořit podmínky pro nalezení smírného řešení tak, aby občané České republiky nemuseli zaplatit požadovaných deset miliard korun.

Hana Marvanová, US-DEU

Odpovědnost nese rada

Po zveřejnění výsledku arbitráže se v českých médiích objevila zpráva, že jsou k dispozici informace o tajné schůzce Vladimíra Železného a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Na ní Železný požadoval po radě, aby mu pomohla poškodit ČNTS, firmu, která patřila Američanům a jejímž byl generálním ředitelem. Pikantní na celé věci je - a českým novinářům to moc na cti nepřidává - že informace o této schůzce je součástí předběžného rozhodnutí arbitráže a dva roky visí na internetu! A je to však horší - když Železnému začala hořet půda pod nohama, protože jiná mezinárodní arbitráž vydala předběžné opatření, že má využít svého majoritního podílu ve firmě, která držela licenci, a obnovit vztahy s americkým investorem, RRTV mu umožnila, aby si svůj podíl snížil ze 60 na 12 procent, a tím se finálnímu nařízení arbitráže vyhnul! Ano, čtete dobře, správní orgán České republiky napomáhal Železnému podvést partnery, přičemž mařil práci mezinárodního obchodního soudu. Arbitráž to výslovně hodnotí jako krytí podvodného jednání. Za to teď každému z nás kouzlem zmizí z peněženky tisícikoruna.

Václav Žák, šéfredaktor časopisu Listy

Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Zisky mobilních operátorů? Přes 10 miliard korun ročně
OSVČ a výdajový paušál v praktických příkladech
Kdy jsou vaše peníze na internetbanking v ohrožení?
Konec vesnických prodejen? Vyřeší jejich ztrátovost dotace?
"Bude to dobrý rok," banky a stavební spořitelny počítají výsledky v polovině roku 2017
Auta
Škoda odstartovala sériovou výrobu modelu Karoq. První…
První autonomní Kamaz bude nasazen během fotbalového mistrovství
Po Francii chce prodej aut se spalovacím motorem zakázat také Velká Británie
Galerie na středu: Na tyto tříválce vám nestačí ani půl milionu
Německo chce neupraveným autům z aféry Dieselgate odebrat registraci
Technologie
Podoba referenčního Radeonu RX Vega je venku. AMD ho chce stavět proti GTX 1080
Ransomware v posledních dvou letech vydělal přes 25 milionů dolarů
Chrome 60 lepí 40 děr a podporuje Touch Bar na nových Macboocích Pro
Core i7-8700K má prý turbo 4,7 GHz. I při zátěži šesti jader může běžet nad 4 GHz
Web si oddychne. Adobe plánuje ukončit vývoj a podporu a Flashe v roce 2020
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít