TRAFIKA

08. března 2004, 00:00 - Miroslav Melichar, Martin Schmarcz
08. března 2004, 00:00

Ministr průmyslu a obchodu se rozhodl ustavit radu pro podporu podnikatelského a investičního prostředí. Radu má řídit sám ministr Milan Urban, což by mohlo být zárukou, že se nebude jednat o nedůležité fórum.

MINISTR URBAN DOHÁNÍ, CO ZAMEŠKALA VLÁDA Ministr průmyslu a obchodu se rozhodl ustavit radu pro podporu podnikatelského a investičního prostředí. Radu má řídit sám ministr Milan Urban, což by mohlo být zárukou, že se nebude jednat o nedůležité fórum. Evropsko-české fórum, které zastupuje investory ze zemí EU, již delší dobu upozorňuje, že investiční atraktivita země klesá, protože reforma právně-podnikatelského prostředí není prioritou vlády. Zastaralý systém konkurzního práva, složitá procedura registrace společností, nevyhovující právní rámec pro vyřizování obchodních sporů, těžkopádná komunikace uvnitř státní a veřejné správy škodí pověsti republiky. Právně-podnikatelské prostředí nepulzuje v rytmu potřeb moderního obchodního světa. Proto může Česká republika čelit odlivu investic. A může se stát zemí, do které se budou obávat vstoupit malí a střední investoři. Ti tvoří v zemích Unie až 60 procent hrubého domácího produktu. JSME PŘIPRAVENI NA KRIZE?**

A najednou se ukázala skutečnost, na kterou zasvěcení upozorňovali již na základě povodní na Moravě - katastrofální nedostatek odborníků, kteří by v krizových útvarech pracovali. Pravda, některé z nich opět dodala armáda, dobří odborníci byli a jsou iv hasičských útvarech či se podílejí na Rychlé záchranné pomoci. Ale je jich zoufalý nedostatek a chybějí jim jak teoretické, tak hlavně praktické zkušenosti. A jejich doporučení výkonné orgány samosprávy často nerespektují. Pokud by tomu bylo jinak, nemohlo by dojít k tak rozsáhlému poškození metra či k řadě chyb v prvé hodině při havárii autobusu u Nažidel v loňském březnu. V občasné době se již příprava příslušných specialistů na vysokých školách rozeběhla. Nejen na vojenských, ale i civilních univerzitách, v duchu jejich odborné orientace. Jejich absolventům lze zaručit něco, co se v našem státě stává vzácným - trvalé zaměstnání. (Leoš Navrátil, předseda společnosti pro krizové plánování České lékařské společnosti JEP)

Mohlo by vás zajímat

Finance
Hypotéky jsou více regulované a dražší, přesto zájem o ně roste
Co je třeba mít při silniční kontrole u sebe, abyste nedostali pokutu?
6 tipů, jak co nejlevněji vyměnit peníze v zahraničí na dovolené
Kde všude můžete v Česku prohlásit: „Zaplatím to bitcoinem“
ČNB reguluje výši hypoték. Kolik mohou banky půjčovat v zahraničí?
Auta
Maserati GranTurismo se dočkalo dalšího faceliftu. Nástupce…
Historicky nejrychlejší Jaguar pro běžný provoz má 600 koní a maximálně jede 322 km/h
Aston Martin DB11 dostal osmiválec 4,0 l bi-turbo od Mercedesu AMG
Galerie na středu: Vyplatí se nejoblíbenější auta s dieselem? Jen když najedete stovky tisíc km
Prohlédli jsme si nový Opel Grandland X. Jak prostorný je uvnitř? (první dojmy)
Technologie
Malá legenda vstoupila do Windows Storu. IrfanView nabízí rychlé prohlížení a konverzi obrázků
Další velký útok ransomwaru zasáhl nezáplatované počítače. Nejvíce je postižena Ukrajina
Čtečky otisků schované v displejích přijdou příští rok. Umožní to tato technologie
Prohlížeč Vivaldi konečně dostane synchronizaci
AMD vydalo první Vegu 10, poloprofi kartu Radeon Vega Frontier Edition za 999$. Bez recenzí
Hry pro příležitostné hráče
Zavřít