TRAFIKA

08. března 2004, 00:00 - Miroslav Melichar, Martin Schmarcz
08. března 2004, 00:00

Ministr průmyslu a obchodu se rozhodl ustavit radu pro podporu podnikatelského a investičního prostředí. Radu má řídit sám ministr Milan Urban, což by mohlo být zárukou, že se nebude jednat o nedůležité fórum.

MINISTR URBAN DOHÁNÍ, CO ZAMEŠKALA VLÁDA Ministr průmyslu a obchodu se rozhodl ustavit radu pro podporu podnikatelského a investičního prostředí. Radu má řídit sám ministr Milan Urban, což by mohlo být zárukou, že se nebude jednat o nedůležité fórum. Evropsko-české fórum, které zastupuje investory ze zemí EU, již delší dobu upozorňuje, že investiční atraktivita země klesá, protože reforma právně-podnikatelského prostředí není prioritou vlády. Zastaralý systém konkurzního práva, složitá procedura registrace společností, nevyhovující právní rámec pro vyřizování obchodních sporů, těžkopádná komunikace uvnitř státní a veřejné správy škodí pověsti republiky. Právně-podnikatelské prostředí nepulzuje v rytmu potřeb moderního obchodního světa. Proto může Česká republika čelit odlivu investic. A může se stát zemí, do které se budou obávat vstoupit malí a střední investoři. Ti tvoří v zemích Unie až 60 procent hrubého domácího produktu. JSME PŘIPRAVENI NA KRIZE?**

A najednou se ukázala skutečnost, na kterou zasvěcení upozorňovali již na základě povodní na Moravě - katastrofální nedostatek odborníků, kteří by v krizových útvarech pracovali. Pravda, některé z nich opět dodala armáda, dobří odborníci byli a jsou iv hasičských útvarech či se podílejí na Rychlé záchranné pomoci. Ale je jich zoufalý nedostatek a chybějí jim jak teoretické, tak hlavně praktické zkušenosti. A jejich doporučení výkonné orgány samosprávy často nerespektují. Pokud by tomu bylo jinak, nemohlo by dojít k tak rozsáhlému poškození metra či k řadě chyb v prvé hodině při havárii autobusu u Nažidel v loňském březnu. V občasné době se již příprava příslušných specialistů na vysokých školách rozeběhla. Nejen na vojenských, ale i civilních univerzitách, v duchu jejich odborné orientace. Jejich absolventům lze zaručit něco, co se v našem státě stává vzácným - trvalé zaměstnání. (Leoš Navrátil, předseda společnosti pro krizové plánování České lékařské společnosti JEP)

Mohlo by vás zajímat

Další videa z Euro TV
  • Petr Čáp z GO parking: Jsme více než parkoviště

  • Krátké povídání s Dlouhým Vladimírem

  • Jiří Grund: Za předražené ceny mobilních tarifů mohou…

  • Firma s hypotékami za 22 miliard

  • Nejnadějnější český export: STRV vyvíjí z Prahy aplikace…

  • Petr Zahradník v Euro TV: Evropa se změní, brzo a hodně

  • Martin Komárek: Už nebudu klukem z plakátu

  • Jiří Strach: Nejsem kaskadér. Bál bych se vložit peníze…

  • Radomil Doležal z CzechTrade: Nejvíc náš těší, když…

Hry pro příležitostné hráče
Zavřít